Acum este Vin Apr 19, 2024 5:07 pm

Articole Nikonisti.ro

Functionare Blitz: declansari / incarcare .

Blituri externe de la Nikon

Functionare Blitz: declansari / incarcare .

Mesajde Serban83 » Lun Ian 20, 2014 4:46 pm

Salut,

Nu am avut/folosit pana acum nici un fel de blitz extern, recent am inceput sa ma uit, am dat peste Nikon SB-700, Sigma EF-610 DG ST, si altele...

Am vazut la toate, printre specificatii, "Timp reincarcare"/"Charging time", vad ca poate sa fie cateva secunde...

Intrebarea mea este: o incarcare echivaleaza cu o singura declansare ?
Adica a declansat o data, si gata trebuie sa astepti acele "x" secunde pana poti sa mai tragi un cadru ?
Sau o reincarcare de-asta care dureaza cateva secunde rezista la cateva declansari ?

Dupa cum spuneam, n-am avut blitz extern, nu stiu cum functioneaza, scuze daca intrebarea e prosteasca :)

Mersi.
Serban83
 
Mesaje: 5
Membru din: Lun Ian 20, 2014 4:30 pm

Re: Functionare Blitz: declansari / incarcare .

Mesajde Radu_Grozescu » Lun Ian 20, 2014 5:27 pm

Serban83 scrie:Salut,

Nu am avut/folosit pana acum nici un fel de blitz extern, recent am inceput sa ma uit, am dat peste Nikon SB-700, Sigma EF-610 DG ST, si altele...

Am vazut la toate, printre specificatii, "Timp reincarcare"/"Charging time", vad ca poate sa fie cateva secunde...

Intrebarea mea este: o incarcare echivaleaza cu o singura declansare ?
Adica a declansat o data, si gata trebuie sa astepti acele "x" secunde pana poti sa mai tragi un cadru ?
Sau o reincarcare de-asta care dureaza cateva secunde rezista la cateva declansari ?

Dupa cum spuneam, n-am avut blitz extern, nu stiu cum functioneaza, scuze daca intrebarea e prosteasca :)

Mersi.


Se referă la declansarea la putere maximă.

În general nu se foloseste toată puterea, asa că timpul tipic de reîncărcare e semnificativ mai mic.
Depinde, evident, de setarile aparatului (sensibilitate, diafragmă) si de distanta la care se află subiectul.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Functionare Blitz: declansari / incarcare .

Mesajde Serban83 » Lun Ian 20, 2014 6:32 pm

Aha.

Acum pe un exemplu mai concret: intuneric, in club (nu hala mare, mai degraba stilul "subsol"), vreau sa pozez un subiect care danseaza, la distanta mica ( < 2m) . Stiu eu ... 18mm, F3.5, 1/120s.

Intrebarea: rezista la o rafala de 3-4 cadre ? :?:

Thanks.
Serban83
 
Mesaje: 5
Membru din: Lun Ian 20, 2014 4:30 pm

Re: Functionare Blitz: declansari / incarcare .

Mesajde gabyte00 » Lun Ian 20, 2014 9:57 pm

E imposibil de zis. Conteaza multe în ecuaţia asta. Tipul blitului, starea şi calitatea bateriilor, nivelul de lumină existent, orientarea blitului.
Avatar utilizator
gabyte00
 
Mesaje: 741
Membru din: Dum Iun 16, 2013 1:17 pm

Re: Functionare Blitz: declansari / incarcare .

Mesajde Serban83 » Lun Ian 20, 2014 10:25 pm

Ma refeream la unul din cele doua pe care le-am mentionat mai sus, Nikon SB-700 sau Sigma EF-610 DG ST.
Si presupun ca are niste baterii bune, Ni-MH, cu minim 70% din capacitate.

NU ma interesa un raspuns cu acuratete 100%, doar asa, orientativ...
Serban83
 
Mesaje: 5
Membru din: Lun Ian 20, 2014 4:30 pm

Re: Functionare Blitz: declansari / incarcare .

Mesajde Radu_Grozescu » Lun Ian 20, 2014 10:32 pm

Serban83 scrie:Aha.

Acum pe un exemplu mai concret: intuneric, in club (nu hala mare, mai degraba stilul "subsol"), vreau sa pozez un subiect care danseaza, la distanta mica ( < 2m) . Stiu eu ... 18mm, F3.5, 1/120s.

Intrebarea: rezista la o rafala de 3-4 cadre ? :?:

Thanks.


Ai uitat să pui sensibilitatea (ISO).
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Functionare Blitz: declansari / incarcare .

Mesajde Serban83 » Lun Ian 20, 2014 11:07 pm

Corect :) .
Sa zicem, ISO 400 .

well ? :D
Serban83
 
Mesaje: 5
Membru din: Lun Ian 20, 2014 4:30 pm

Re: Functionare Blitz: declansari / incarcare .

Mesajde moaartea » Lun Ian 20, 2014 11:26 pm

in general daca pui blitul in fata si nu faci bounce de pe tavan ar trebui sa te tina cateva cadre in rafala

daca faci bounce de pe tavan/pereti/altceva atunci nu se poate spune, dar cel mai probabil o sa tragi 1 max 2-3 cadre si pe urma astepti inca vreo 2 secunde pana se incarca inapoi blitul...

oricum nu stiu ce aparat ai dar cam la majoritatea ai in ocular(viewfinder) cand blitul e gata incarcat


la ce setari ai zis tu mai sus cu blitul in fata ar tebuie sa fie vreo 6-7-8-9-10-11 cadre pana blitul se descarca si mai astepti poate inca max 2 secunde sa se reincarce....nu uita totusi ca din momentul cand ai inceput sa faci prima poza blitul incepe sa isi reincarce condensatorul, si pana faci tu 2-3-4 cadre el mai se reincarca de inca un cadru (poza) si tot asa....

oricum ia cu incredere sb700 e ff bun ca si blitz, daca ai bani de el, cumpara-l nu o sa fi dezamagit.
Sigma EF-610 DG ST nu ti-0as recomanda, decat asa ceva eu mai bine as lua un sb600 sh daca e in conditii bune si nu arata a fi forjat (plasticul ala din fata pe unde "iese" blitul (lentila fressnel) nu are nici un semn de topire)
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: Functionare Blitz: declansari / incarcare .

Mesajde Radu_Grozescu » Mar Ian 21, 2014 2:14 am

Serban83 scrie:Corect :) .
Sa zicem, ISO 400 .

well ? :D


Păi se poate calcula:

NG = 2m x 3.5 (diafragma) = 7 la 400 ISO = 3.5 la 100 ISO.

Conform tabelului de NG din manualul flash-ului Nikon SB-700 (pag. H-26) corespunde o putere ceva mai mică de 1/8.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Functionare Blitz: declansari / incarcare .

Mesajde gabyte00 » Mar Ian 21, 2014 8:28 am

Radu_Grozescu scrie:Păi se poate calcula:

NG = 2m x 3.5 (diafragma) = 7 la 400 ISO = 3.5 la 100 ISO.

Conform tabelului de NG din manualul flash-ului Nikon SB-700 (pag. H-26) corespunde o putere ceva mai mică de 1/8.


Geniale posturile dvs. Mă distrez de fiecare dată citindu-le. :lol:
Avatar utilizator
gabyte00
 
Mesaje: 741
Membru din: Dum Iun 16, 2013 1:17 pm

Următorul

Înapoi la Blituri Speedlight

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori

cron