Acum este Vin Mar 29, 2024 4:30 pm

Articole Nikonisti.ro

Nikon SU-800 vs Altceva

Blituri externe de la Nikon

Nikon SU-800 vs Altceva

Mesajde chriissis » Lun Feb 03, 2014 4:56 pm

Am o intrebare in legatura cu controlul a doua Nikon SB-R200

Din cate vad prin functia commander de pe aparatul foto (D7100) nu se poate stabili o ratie a puterii celor doua flashuri.

Din descrierea SU-800 "poate ajusta puterea de descarcare intre grupe diferite de blitzuri" inteleg ca acesta poate sa faca acest lucru automat, sa decida el puterea flasurilor pentru o expunere corecta a cadrului, respectand ratia data intre grupuri.

Intrebarea mea este daca exista flash extern dotat cu functia "commander" ce poate sa imparta puterea pe grupuri, exact cum face SU-800.
chriissis
 
Mesaje: 42
Membru din: Joi Dec 31, 2009 5:44 pm

Re: Nikon SU-800 vs Altceva

Mesajde Radu_Grozescu » Lun Feb 03, 2014 5:46 pm

chriissis scrie:Am o intrebare in legatura cu controlul a doua Nikon SB-R200

Din cate vad prin functia commander de pe aparatul foto (D7100) nu se poate stabili o ratie a puterii celor doua flashuri.

Din descrierea SU-800 "poate ajusta puterea de descarcare intre grupe diferite de blitzuri" inteleg ca acesta poate sa faca acest lucru automat, sa decida el puterea flasurilor pentru o expunere corecta a cadrului, respectand ratia data intre grupuri.

Intrebarea mea este daca exista flash extern dotat cu functia "commander" ce poate sa imparta puterea pe grupuri, exact cum face SU-800.


Si D7100 comanda două grupe de flash-uri, A si B :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon SU-800 vs Altceva

Mesajde chriissis » Lun Feb 03, 2014 10:09 pm

Dim manualul SU800

Flashoutput level ratio (Groups A:B) Indicates the flash output level ratio between grouls A and B in the TTL


Pe mine asta ma interesa, sa pot sa precizez proportia puterii fiecarui flash.

Din cate am inteles, eu setez o ratie, iar commanderul calculeaza puterea flasurilor pentru a da o expuner corecta, respectand proportia stabilita.

M-am uitat prin manualul SB-910 si se pare ca nu stie sa faca asta, doar compensarea puterii manual.
chriissis
 
Mesaje: 42
Membru din: Joi Dec 31, 2009 5:44 pm

Re: Nikon SU-800 vs Altceva

Mesajde Radu_Grozescu » Lun Feb 03, 2014 11:02 pm

chriissis scrie:Dim manualul SU800

Flashoutput level ratio (Groups A:B) Indicates the flash output level ratio between grouls A and B in the TTL


Pe mine asta ma interesa, sa pot sa precizez proportia puterii fiecarui flash.

Din cate am inteles, eu setez o ratie, iar commanderul calculeaza puterea flasurilor pentru a da o expuner corecta, respectand proportia stabilita.

M-am uitat prin manualul SB-910 si se pare ca nu stie sa faca asta, doar compensarea puterii manual.


Vreti neapărat ratie A:B la Nikon ? Merge sigur SB-700, posibil si SU-800.

Dar D7100 cu flash-ul încoprorat comandă două grupe, deci puteti pune A si B în TTL cu corectiile necesare pentru a obtine ratia dorita.

Bineînteles, dacă nu doriti să faceti calcule, achizitionati „device-ul” necesar, dar altfel e gata cumpărat.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon SU-800 vs Altceva

Mesajde chriissis » Mar Feb 04, 2014 8:49 am

M-am uitat prin manualul SB-700 si aparent face ceea ce vreau

The flash output level ratio can be
set within a range of 8 : 1 – 1 : 8.


Va multumesc de ajutor, SB-700 face exact ceea ce vreau, si in plus pot sa il folosesc si ca flash normal.
Mai ramane doar sa-l achizitonez.
chriissis
 
Mesaje: 42
Membru din: Joi Dec 31, 2009 5:44 pm



Înapoi la Blituri Speedlight

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron