Acum este Joi Mar 28, 2024 10:57 am

Articole Nikonisti.ro

Alegere Blitz

Blituri externe de la Nikon

Alegere Blitz

Mesajde AnghelGabriel » Vin Apr 18, 2014 7:17 pm

Incep prin a spune ca nu am avut nicio experienta cu vreun blitz extern pana acum. M-am jucat putin cu Di622, dar nu este asa avansat.
Bugetul imi va permite sa imi achizitionez SB-700, niste acumulatori si un incarcator pentru acumulatori, dar nu stiu daca este tocmai ceea ce imi doresc (~1500 RON).

1. detin un DSLR entry-level (Nikon D3200) si as dori sa declansez blitz-ul de la distanta uneori, pentru portret outdoor/indoor si nu stiu daca varianta cu pop-up flash ma va ajuta sa declansez SB-700, asa ca varianta a doua este Di700 + triggere + acumulatori + incarcator.
2. nu stiu daca puterea este suficienta, voi incerca sa-mi construiesc un mic studio foto in casa cu un fundal tip blenda, iar pe anumite site-uri pot gasi blitz-uri de studio de 300W la 800 de RON, ramanandu-mi bani pentru softbox, triggere si toate cele suficiente pentru un mic studio.

ce ma sfatuiti sa fac?
AnghelGabriel
 
Mesaje: 1
Membru din: Vin Apr 18, 2014 7:09 pm

Re: Alegere Blitz

Mesajde moaartea » Vin Apr 18, 2014 8:18 pm

eu as zice sa iti iei sb700-le. o sa iti spun si dece:

e un blitz foarte bun, daca o sa vrei sa il folosesti pe camera o sa fie complet compatibil, e fiabil, etc si cel mai important e versatil,poti sa faci multe cu el.

eu nu ti-as recomanda blituri de studio, pt ca alea stau la locul lor - adica in studio, si ca sa le duci in exterior e cam greu...atat cu transportul cat si cu alimentarea (trebuie prize de 220 sau generatoare sau ceva de la care sa iasa 220...etc) - bine sunt si blituri de studio care sunt creeate pt a fi portabile,dar ma refer in bugetul specificat de tine.

daca nu vrei sa folosesti ttl-ul (ca la bliturile de studio care setezi puterea pe blitz) si nu te deranjeaza sa iti setezi puterea manual pe spatele blitului eu ti-as sugera 2 blituri manuale - gen yn560ii(pe ebay il gasesti cu mai putin de 240 lei/bucata) pe care sa le declansezi prin simpatie (ex: iti pui blitul de pe camera sa declanseze la puterea minima - gen 1/128 sau 1/64 nu mai retin exact cat era) si de restul de bani la inceput iti mai iei niste umbrele si softboxuri , stative pe care sa pui bliturile si iti mai raman niste bani pe care poti sa ii investesti in ce mai crezi tu de cuvinta ca iti mai trebuie dupa ce te-ai jucat cu ce ti-ai luat prima data...ex: alte modificatoare, alt(e) blituri, fundaluri,blenda,etc etc

ca si putere nu te gandi ca o sa poti sa faci din zi noapte (un blitz normal are cam intre 60Ws si 100Ws - ex un sb600 are cam 70Ws si un sb 900 are cam 95Ws) dar cu cele 2 daca le pui la puterea maxima ar trebui sa ai undeva la 160-180Ws din 2 yn560ii pt unul are cam 80-90Ws. (aceste valori sunt unele aproximative ca sa iti dai seama de puterea lor in comparatie cu un blitz de studio), si in cele mai multe cazuri puterea lor e suficienta pt o sedinta foto in exterior atata timp cat nu vrei sa faci poze in care soarele sa apara in fotografie si sa para ca e luna pe cer sau mai stiu eu ce alte nebunii d'astea...
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: Alegere Blitz

Mesajde Bogdan Dulgheru » Sâm Apr 19, 2014 7:15 am

moaartea scrie:...
ca si putere nu te gandi ca o sa poti sa faci din zi noapte ...


Asta e mai simplu de realizat ... mai greu e "sa faci din noapte, zi" ;)
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Alegere Blitz

Mesajde AdrianModelis » Lun Apr 21, 2014 8:31 am

Cu un singur blit nu iti vei rezolva problema. Ca sa faci o treaba decenta iti trebuie minim doua. D3200 nu stie CLS deci nu poti declansa alte blituri decat daca montezi un blit care 'stie' CLS sau un transmitator pe camera.
Avatar utilizator
AdrianModelis
 
Mesaje: 709
Membru din: Mie Mar 21, 2012 11:06 am

Re: Alegere Blitz

Mesajde cristi2187 » Sâm Iul 19, 2014 2:18 am

intervin si eu cu o intrebare,detin un d3100 si intentionez sa achizitionez un blit yongnuo,ma intereseaza sa il folosesc la distanta declansat eventual de blitul aparatului ,e posibil aceasta operatiune? sau am nevoie de un declansator aditional ?
nu m-ar deranja pentru inceput sa ii setez manual puterea in functie de necesitati
cristi2187
 
Mesaje: 1
Membru din: Mar Sep 24, 2013 11:25 pm

Re: Alegere Blitz

Mesajde victorpatrick » Joi Mar 14, 2024 3:55 am

Un bliț nu va fi suficient pentru a vă rezolva problema. Ai nevoie de cel puțin două pentru a îndeplini bine treaba. Nu este posibil să declanșați blițuri suplimentare cu D3200 decât dacă atașați un bliț sau un transmițător pe cameră care „cunoaște” CLS.
bitlife
victorpatrick
 
Mesaje: 22
Membru din: Lun Mai 22, 2023 6:53 am


Înapoi la Blituri Speedlight

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori