Acum este Vin Mar 29, 2024 10:29 am

Articole Nikonisti.ro

Nikon SB700- decuplarea termica

Blituri externe de la Nikon

Nikon SB700- decuplarea termica

Mesajde catalinmy » Lun Mai 05, 2014 7:03 pm

Anul trecut am cumparat un blitz SH, Nikon SB700 care a mers f bine (folosit in regim de amator). Anul acesta , dupa o perioada de cateva luni de nefolosire, mi-a aparut indicatorul de decuplare termica. De abia ii dadusem drumul. L-am inchis, l-am deschis de mai multe ori, pana la urma a mers. Dupa aceea tot am mai avut probleme de genul asta, adica aleator nu mai mergea deloc si aparea indicatorul ca s-a incins. Astazi , tot la fel, la inceput, de vreo 2 ori mi-a aparut cand blitzul era la 90 gr. Am facut cateva poze, l-am mai verificat, nu s-a mai blocat deloc nici in pozitia resp.
Ce credeti ca ar putea fi? Vreun contact imperfect? E ceva mai grav si tb dus la un service?
catalinmy
 
Mesaje: 12
Membru din: Mie Oct 10, 2012 1:11 pm

Re: Nikon SB700- decuplarea termica

Mesajde Merlin » Mar Mai 06, 2014 7:44 am

Poate il folosesti la putere maxima sau apropiata de cea maxima si tragi cadre prea rapid unul dupa altul, posibil in rafala. In acest caz e normal ..
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati

Re: Nikon SB700- decuplarea termica

Mesajde catalinmy » Mar Mai 06, 2014 10:14 am

Nu trag cadre rapide si nici nu e folosit la putere maxima (TTL si distante mici, prin casa). Tocmai ca asta e motivul, aleator apare si se blocheaza, uneori chiar cand ii dau drumul.
catalinmy
 
Mesaje: 12
Membru din: Mie Oct 10, 2012 1:11 pm

Re: Nikon SB700- decuplarea termica

Mesajde Tudor_dx » Mar Mai 06, 2014 11:12 am

catalinmy scrie:Anul trecut am cumparat un blitz SH, Nikon SB700 care a mers f bine (folosit in regim de amator). Anul acesta , dupa o perioada de cateva luni de nefolosire, mi-a aparut indicatorul de decuplare termica. De abia ii dadusem drumul. L-am inchis, l-am deschis de mai multe ori, pana la urma a mers. Dupa aceea tot am mai avut probleme de genul asta, adica aleator nu mai mergea deloc si aparea indicatorul ca s-a incins. Astazi , tot la fel, la inceput, de vreo 2 ori mi-a aparut cand blitzul era la 90 gr. Am facut cateva poze, l-am mai verificat, nu s-a mai blocat deloc nici in pozitia resp.
Ce credeti ca ar putea fi? Vreun contact imperfect? E ceva mai grav si tb dus la un service?


Ai incercat si cu alti acumulatori? Daca problema persista, iti recomand o verificare la service.
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: Nikon SB700- decuplarea termica

Mesajde catalinmy » Mar Mai 06, 2014 11:57 am

Am pus la incarcat setul care era in el si la fel a facut. Dar o sa incerc si cu un alt set de acumulatori.
catalinmy
 
Mesaje: 12
Membru din: Mie Oct 10, 2012 1:11 pm


Înapoi la Blituri Speedlight

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron