Acum este Joi Mar 28, 2024 8:01 pm

Articole Nikonisti.ro

Blit Nikon SB-910 Nikon 5100.

Blituri externe de la Nikon

Blit Nikon SB-910 Nikon 5100.

Mesajde AndreasCristian » Lun Mai 05, 2014 11:48 pm

Buna ziua/seara (depinde cand cititi accest post) , sunt incepator in ale fotografiei , am achizitionat primul meu aparat foto dslr cam acum o luna , un Nikon D5100 impreuna cu doua obiective , un 18-55 si un 55-200 + alte accesorii (trepied , monopied , ceva filtre , grip pt. cresterea autonomiei , telecomanda , etc.) , dar mai am de gand sa imi cumpar si un blit si aicea vreau sa va intreb , functioneaza blitul Nikon SB-910 cu aparatul meu? dupa ce tot am cautat pe amazon blituri , mi sa pus pata pe SB-910 + citind/urmarind review-uri am vazut ca este destul de bun. Deci , as putea folosi acest blit pentru aparatul meu sau de exemplu sa folosesc blitul fara a fi pus pe aparat? (el sa fie intr-un alt loc decat aparatul) ?
V-as fii foarte recunoscator daca mi-ati raspunde. O zi/seara faina sa aveti.
Avatar utilizator
AndreasCristian
 
Mesaje: 152
Membru din: Lun Mai 05, 2014 11:38 pm
Localitate: Oxford

Re: Blit Nikon SB-910 Nikon 5100.

Mesajde AdrianModelis » Mar Mai 06, 2014 10:01 am

Functioneaza, doar ca - parerea mea - e un pic cam mare pentru 5100. Incearca SB700.

D5100 nu poate declansa blituri in sistemul CLS cu blitul de pe camera. Iti trebuie un SB700 sau 910 pe camera si alte blituri wireless pe care le vei putea declansa. Altfel cred ca poti declansa SB910 doar in modul SU dar nu vei putea controla puterea decat de pe blit (in CLS poti controla puterea bliturilor de pe camera fara sa te duci la fiecare in parte).
Avatar utilizator
AdrianModelis
 
Mesaje: 709
Membru din: Mie Mar 21, 2012 11:06 am

Re: Blit Nikon SB-910 Nikon 5100.

Mesajde Tudor_dx » Mar Mai 06, 2014 11:11 am

AndreasCristian scrie:Buna ziua/seara (depinde cand cititi accest post) , sunt incepator in ale fotografiei , am achizitionat primul meu aparat foto dslr cam acum o luna , un Nikon D5100 impreuna cu doua obiective , un 18-55 si un 55-200 + alte accesorii (trepied , monopied , ceva filtre , grip pt. cresterea autonomiei , telecomanda , etc.) , dar mai am de gand sa imi cumpar si un blit si aicea vreau sa va intreb , functioneaza blitul Nikon SB-910 cu aparatul meu? dupa ce tot am cautat pe amazon blituri , mi sa pus pata pe SB-910 + citind/urmarind review-uri am vazut ca este destul de bun. Deci , as putea folosi acest blit pentru aparatul meu sau de exemplu sa folosesc blitul fara a fi pus pe aparat? (el sa fie intr-un alt loc decat aparatul) ?
V-as fii foarte recunoscator daca mi-ati raspunde. O zi/seara faina sa aveti.


Salutare, asa cum spune si AdrianModelis, s-ar putea sa fie mai indicat SB-700 pentru D5100. Legat de declansarea blitului, o poti face si cu D5100, dar nu in modul CLS (in care este masurata expunerea). Acest lucru inseamna ca va trebui sa setezi manual puterea blitului declansat la distanta. Uite aici un articol despre cum poti face asta. Daca ai nelamuriri, nu ezita.
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: Blit Nikon SB-910 Nikon 5100.

Mesajde AndreasCristian » Mie Mai 07, 2014 9:57 pm

Va multumesc ca v-ati facut timp sa imi raspundeti. Dupa spusele voastre , cred ca am sa aleg un SB-700. Inca o data va multumesc ca mi-ati raspuns si va doresc o zi/seara faina sa aveti. Servus.
Avatar utilizator
AndreasCristian
 
Mesaje: 152
Membru din: Lun Mai 05, 2014 11:38 pm
Localitate: Oxford


Înapoi la Blituri Speedlight

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron