Acum este Joi Apr 18, 2024 3:44 pm

Articole Nikonisti.ro

Intrebare ,folosire blit pe timp de zi.

Blituri externe de la Nikon

Intrebare ,folosire blit pe timp de zi.

Mesajde huskyjerk » Mar Mai 20, 2014 7:24 pm

Va salut , detin nikon d5100 blit sb700 intrebarea este. exemplu - la ora 2 afara soare la un f5 imi da un timp de 1/1000 sa fie corect expusa fotografia. Daca doresc sa folosesc blitu sa imi scoata umbrele dupa fetele oamenilor sau a obiectelor,
timpul se duce automat la 1/200 pentru ca asta e viteza maxima de sincronizare a aparatului cu blitul , si acum in mod normal pozele nu vor iesi foarte expuse sau arse ? cum trebuie procedat ? care sunt solutiile?
huskyjerk
 
Mesaje: 20
Membru din: Dum Mar 02, 2014 5:31 pm

Re: Intrebare ,folosire blit pe timp de zi.

Mesajde DannyMC » Mar Mai 20, 2014 7:48 pm

1.Schimbi aparatul cu unul care stie hi-speed sync, sau Auto FP, dupa denumirea Nikon ;)
2.Inchizi diafragma pana obtii o expunere corecta la 1/200!
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Intrebare ,folosire blit pe timp de zi.

Mesajde claudiu.bandac » Mar Mai 20, 2014 8:06 pm

Sau iti iei un filtru ND (ND4 ar trebui sa fie de ajuns - iti taie 2 f-stops) pe diametrul lentilei tale, astfel incat sa stai cu shutter speed sub 200.
claudiu.bandac
 
Mesaje: 45
Membru din: Dum Mai 04, 2014 1:12 pm

Re: Intrebare ,folosire blit pe timp de zi.

Mesajde huskyjerk » Mar Mai 20, 2014 8:10 pm

sa cresc diafragma nu este solutia pentru ca obiectivul meu de kit trebuie tinut pe la un f8-9 sa fie si el sharf. filtrul cred ca este solutia ! scade cu ceva claritatea sau are vrun dezavantaj acest filtru?
huskyjerk
 
Mesaje: 20
Membru din: Dum Mar 02, 2014 5:31 pm

Re: Intrebare ,folosire blit pe timp de zi.

Mesajde claudiu.bandac » Mar Mai 20, 2014 8:25 pm

Depinde de calitatea filtrului...incearca sa cauti un filtru multi coated. Daca sticla nu este de calitate s-ar putea sa iti faca reflexii de la lumina care se intoarce din lentila in fata interioara a filtrului.
claudiu.bandac
 
Mesaje: 45
Membru din: Dum Mai 04, 2014 1:12 pm

Re: Intrebare ,folosire blit pe timp de zi.

Mesajde Semper » Mar Mai 20, 2014 8:38 pm

Nu mi se pare ca este o diferenta prea mare intre f5 si f10 de exemplu, oricum nu vei reusi sa separi subiectul de fundal. Iar cu cat diafragma este mai inchisa (adica f-ul cat mai mare) cu atat si pozele vor fi mai sharp (desigur nu e bine sa treci de f14 sa spunem).
Asadar pentru poze outdoor cu blit, foloseste cu incredere modul P. Timpul de expunere se va seta la 1/200, iar diafragma va fi aleasa automat in functie de lumina existenta. Blitul pe TTL BL si spor la pozat.
High speed sync (auto fp) oricum nu te-ar ajuta prea mult, puterea blitului este mult redusa in acest mod. Iar cu filtru ND e posibil sa ai dificultati de focalizare, deoarece iti intuneca imaginea.
Avatar utilizator
Semper
 
Mesaje: 479
Membru din: Mar Sep 14, 2010 12:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Intrebare ,folosire blit pe timp de zi.

Mesajde AdrianModelis » Mie Mai 21, 2014 1:20 pm

Vara, un blit de camera nu poate concura cu soarele. Ce poti face e sa 'vezi' soarele ca o a doua sursa de lumina si sa incerci sa il folosesti ca o lumina din spatele modelului. Apoi cu blitul SB700 pe camera sau pe stativ vei ilumina subiectul din ce unghi doresti pentru efectul dorit. Altfel, daca ai lumina soarelui pe fata modelului si vrei sa scoti umbra nasului, e complicat.
Avatar utilizator
AdrianModelis
 
Mesaje: 709
Membru din: Mie Mar 21, 2012 11:06 am


Înapoi la Blituri Speedlight

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori