Acum este Vin Mar 29, 2024 7:48 am

Articole Nikonisti.ro

Setari SB-910 cu declansator wireless Micnova

Blituri externe de la Nikon

Re: Setari SB-910 cu declansator wireless Micnova

Mesajde moaartea » Lun Iun 09, 2014 12:54 am

la 910 esti pe modul ON, nu esti pe MASTER,nu?

intreb pt ca pe master NU merge sa legi vreun transmiter pe pc sync.

ar mai fi o idee,dar cred ca e la fel...e de la nustiu ce setare care tie nu ti se potriveste ...

ar mai fi sa pui in adaptor care iti scoate semnal pt un pc sync, dar nu cred ca asta e problema..problema e ca aparatul nu da semnalul pe pc sync...eu asa cred..

ce aparat ai?

alta chestie...eu am intrebat daca bateriile DIN TRANSMITER si RECIVER daca sunt bune...pt ca atunci cand bateriile sunt slabe (in transmiter) cand apesi butonul de test de multe ori functioneaza, dar cand il puneam pe aparat direct era ok si declansa in general, dar cand mai puneam si un blitz nu mai declansa...cred ca asta e pt ca semnalul se imparte la 2 si cand bateria e mai slaba e necesar mai mult timp ca sa se declanseze, pt ca altfel nu imi explic acest lucru. cand am pus alta baterie nu am mai avut probleme.
daca bateria pe transmiter e buna si pe reciver e aproape goala atunci declanseaza dar doar cand vrea el...cateodata da cateodata nu...
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: Setari SB-910 cu declansator wireless Micnova

Mesajde tickalosu » Lun Iun 09, 2014 3:39 am

Aparatul este D7100, acumulatorii sunt incarcati, (in modul RPT merge foarte bine), doar ca blitul nu ii da semnal de declansare in M. Ma gandesc ca nu e compatibil. Daca schimb bliturile inte ele, merge ok, deci e de la blit...
tickalosu
 
Mesaje: 499
Membru din: Mie Dec 12, 2012 8:38 pm

Re: Setari SB-910 cu declansator wireless Micnova

Mesajde Romeo » Lun Iun 09, 2014 1:19 pm

Umbla in meniul lui SB910 si pune-l in mod SU4, ar trebui sa mearga.
Avatar utilizator
Romeo
 
Mesaje: 273
Membru din: Mie Apr 06, 2011 10:25 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Setari SB-910 cu declansator wireless Micnova

Mesajde tickalosu » Lun Iun 09, 2014 1:55 pm

Nici asa nu merge
tickalosu
 
Mesaje: 499
Membru din: Mie Dec 12, 2012 8:38 pm

Re: Setari SB-910 cu declansator wireless Micnova

Mesajde gabyte00 » Lun Iun 09, 2014 2:01 pm

Su-4 n-are nici o treabă. Aia e declanşare optică.

Dacă ai zis că inversate bliturile merg, înseamnă că nissinul are mufa pc sync. Leagă nissinul direct la 910-ele de pe aparat. Aşa primeşte semnal?

E posibil să fie problema de compatibilitate.
Avatar utilizator
gabyte00
 
Mesaje: 741
Membru din: Dum Iun 16, 2013 1:17 pm

Re: Setari SB-910 cu declansator wireless Micnova

Mesajde tickalosu » Lun Iun 09, 2014 4:49 pm

nu pot lega nissinul la sb-910 pentru ca sunt diferite capetele cablului care face legatura intre sb si transmitator
tickalosu
 
Mesaje: 499
Membru din: Mie Dec 12, 2012 8:38 pm

Re: Setari SB-910 cu declansator wireless Micnova

Mesajde moaartea » Lun Iun 09, 2014 6:09 pm

sunt curios de o chestie...ai vreun aparat de masura prin casa?

daca ai sau daca poti sa gasesti masoara asa: daca ai sau nu continuitate intre mijlocul la mufa pc sync si pinul din mijloc de pe patina blitului. atat sb900 cat si alte blituri care le-am testat eu aveau continuitate(la 910 nu stiu,dar cred ca si la ala e la fel).

asta inseamna ca atunci cand aparatul da semnalul sa se aprinda blitul prin contactul celtral de pe patina blitului acel semnal poate sa mai declanseze alt transmiter extern sau altceva.

culmea este ca atunci cand blitul comunica cu aparatul, si blitul este pus in modul COMANDER atunci aparatul NU mai da semnal electric ca sa se aprinda blitul prin pinul central de la blitz, deci nu mai merge sa iei semnal de pe mufa pc sync sau de pe un adaptor extern (gen http://www.ukhighland.co.uk/media/catalog/product/cache/1/image/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/t/f/tf-321-1.jpg ) semnalul este transmis prin ceilalti pini care mai sunt pe patina...

daca NU este contact fizic intre cele 2 atunci inseamna ca sb910-le comanda el separat iesire pc sync-dar e greu de crezut ca e asa...



p.s. vezi sa nu ai rear sync activ si incearca sa pui timpul la 1/60-1/50-1/20 sa vezi daca declanseaza(nu cred dar nu ai ce pierde)
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: Setari SB-910 cu declansator wireless Micnova

Mesajde tickalosu » Mar Iul 01, 2014 4:52 pm

Se pare ca e mai pretentios sb-910-ul. Am facut o incercare cu un set de declansatoare elinchrom si a mers perfect prin conectare cu cablu. Acum incerc cu unele mai ieftine, direct pe patina, modelul Commlite T320. Cand pun blitul pe patina merge prima poza apoi nu mai functioneaza. Dupa cateva secunde se blocheaza blitul si orice buton apasa, nu mai reactioneaza. Il inchid din buton si tot aprins ramane, pana nu il scot de pe patina nu reactioneaza in nici un fel. Poate nu ii plac declansatoarele ieftine. Din pacate nu mai stiu pe nimeni prin zona cu vreun blit sb-910 ca sa fac proba, am sa incerc sambata declansatoarele astea pe un sb-900 sa vad cum merg. Pe Nissin DI-622 mark II am incercat si merg perfect.
tickalosu
 
Mesaje: 499
Membru din: Mie Dec 12, 2012 8:38 pm

Anterior

Înapoi la Blituri Speedlight

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

cron