Acum este Mar Apr 23, 2024 3:06 pm

Articole Nikonisti.ro

Setari SB-910 cu declansator wireless Micnova

Blituri externe de la Nikon

Setari SB-910 cu declansator wireless Micnova

Mesajde tickalosu » Dum Iun 08, 2014 7:45 pm

Am imprumutat de la cineva un declansator wireles Micnova si vreau sa il folosesc cu blitul meu SB-910. Il conectez cu cablul la blit dar nu reusesc in nici un fel sa il faca sa declanseze in modul M. Declanseaza doar cand folosesc modul RPT al blitului. ce setari trebuie sa folosesc pentru a declansa si blitul de pe stativ dar sa folosesc si blitul de pe camera in modul M?
tickalosu
 
Mesaje: 499
Membru din: Mie Dec 12, 2012 8:38 pm

Re: Setari SB-910 cu declansator wireless Micnova

Mesajde gabyte00 » Dum Iun 08, 2014 8:43 pm

Păi nu are patină declansatorul, de ce îl legi cu cablu?
Avatar utilizator
gabyte00
 
Mesaje: 741
Membru din: Dum Iun 16, 2013 1:17 pm

Re: Setari SB-910 cu declansator wireless Micnova

Mesajde moaartea » Dum Iun 08, 2014 9:13 pm

teoretic ori e prin cablu ori e pus direct pe patina aparatului e acelasi lucru,si ar trebui sa declanseze in ambele situatii.

teoretic daca tu apasi pe butonul de test al transmiterului si flashul declansaza ar trebui sa declanseze si cand pui transmiterul pe aparat.

blitul 910-le trebuie pus in manual si setezi puterea cat vrei tu. pui declansatorul si faci butonul de test de ep transmiter. daca declanseaza atunci pui transmiterul pe aparat, pui aparatul in modul M,, setezi diafragma care iti trebuie si iso, timpul il alegi cat vrei - incerci 1/100 si daca e ok atunci poti sa urci la 1/125-1/160 care e timpul maxim care declanseaza in mod normal.

daca tot nu e ok, poate fi se la baterii, daca bateriile sunt proaste in transmiter/reciver atunci poate sa declanseze cateodata si de multe ori nu.
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: Setari SB-910 cu declansator wireless Micnova

Mesajde tickalosu » Dum Iun 08, 2014 9:52 pm

Bateriile sunt bune. Il conectez prin cablu. Cand apas butonul de test functioneaza perfect. Cu sb-910 am reusit sa il fac sa declansez doar in modul RPT. In celelalte moduri nu actioneaza declansatorul. Am incercat sa inversez bliturile, si daca pun pe aparat Nissinul declanseaza peefect in modul manual. Oare sa fie ceva din setarile SB-910? Sao nu o fi compatibil...
tickalosu
 
Mesaje: 499
Membru din: Mie Dec 12, 2012 8:38 pm

Re: Setari SB-910 cu declansator wireless Micnova

Mesajde moaartea » Dum Iun 08, 2014 11:40 pm

stai ca nu mai inteleg nimic...

tu cum ai legat bliturile, asta e problema..

cum declansezi transmiterul ala micnova? de unde iti iei semnalul?
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: Setari SB-910 cu declansator wireless Micnova

Mesajde tickalosu » Dum Iun 08, 2014 11:53 pm

Am un sb910 pe aparat la care am atasat declansatorul cu cablu. Pe suport cu umbrela am un nissin actionat de receptor. Vreau sa folosesc ambele blizuri simultan: sa dau sb910 pe manual si in acelasi timp sa actionez si pe cel de pe umbrela
tickalosu
 
Mesaje: 499
Membru din: Mie Dec 12, 2012 8:38 pm

Re: Setari SB-910 cu declansator wireless Micnova

Mesajde moaartea » Lun Iun 09, 2014 12:04 am

ok, deci 910-le are iesire/intrare de mufa pc sync. acolo ai conectat un cablu care l-ai conectat la transmiterul mocnova. pe stativ ai receptorul mocnova si un blitz nisin.

daca apesi pe transmiterul de la mocnova iti declanseaza nisin-ul.

blitul sb900 il ai in modul manual sau ttl(sau orice alt mod atata timp cat nu il pui pe modul comander ca atunci nu mai functioneaza portul pc sync pt ca nu mai da nici un impuls prin acea mufa).

pe camera esti in modul M (sau in modul A - daca esti in alt mod poate sa nu declanseze blitul) si ai timpul de expunere sa zicem 1/100

ar trebui sa functioneze acest setup. vezi ce ai diferit tu fata de ce am scris eu mai sus
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: Setari SB-910 cu declansator wireless Micnova

Mesajde tickalosu » Lun Iun 09, 2014 12:12 am

Asa a, facut. Pe camera lucrez in M, pe ambele blituri in M, daca apas butonul de test, merge transmitatorul. Dar nu da comanda sb910-le. Am incercat si celelalte programe. Singurul program de la sb910 care declanseaza transmitatorul este RPT. In rest ttl, auto, M, niciunul nu declanseaza. Eu aveam nevoie de M
tickalosu
 
Mesaje: 499
Membru din: Mie Dec 12, 2012 8:38 pm

Re: Setari SB-910 cu declansator wireless Micnova

Mesajde moaartea » Lun Iun 09, 2014 12:42 am

incearca si asta:

pune direct pe aparat transmiterul mocnova si vezi daca asa merge. daca nu merge e de pe la setasriule camerei. dupa testul asta macar sti de la ce e. transmiter, camera sau blitz sau nu face ceva contact...
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: Setari SB-910 cu declansator wireless Micnova

Mesajde tickalosu » Lun Iun 09, 2014 12:45 am

Direct pe aparat merge perfect. Dar am nevoie si de blit. Iar. De la cotact nu este ca in mod rpt merge de fiecare data
tickalosu
 
Mesaje: 499
Membru din: Mie Dec 12, 2012 8:38 pm

Următorul

Înapoi la Blituri Speedlight

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

cron