Acum este Vin Apr 19, 2024 11:10 pm

Articole Nikonisti.ro

Declansare SB-600

Blituri externe de la Nikon

Declansare SB-600

Mesajde Rrobert » Sâm Iun 14, 2014 4:54 pm

Buna ziua, am o problema in legatura cu blitul SB-600, de la o vreme incoace am observat ca nu mai declanseaza. Declanseaza odata,iar dupaia nu mai declanseaza de 4-5 ori. Am mai citit aici pe forum despre aceasta problema la SB-600, am vazut ca unii au rezolvat cu curatirea pinilor, am facut si acest lucru dar tot asa. Am observat ca dupa ce a declansat se aprinde putin lampa blitului asa putin, de vreo 4-5 ori si dupaia declanseaza normal si tot asa...
Ieri am avut ocazia intr-un restaurant sa fac niste probe dar din 6-7 fotografii doar una era cu blitul
Daca au mai avut si altii asemenea probleme va rog sa-mi spuneti si mie cum ati procedat, eu cred ca lampa blitului este de bai.
Nikon D90 / Nikkor 18-105 / Nikkor 35/1.8 / Tammy 70-300 VC / SB-600
Cu respect, Robert
Avatar utilizator
Rrobert
 
Mesaje: 85
Membru din: Mie Noi 06, 2013 7:47 pm
Localitate: Ludus

Re: Declansare SB-600

Mesajde Radu_Grozescu » Dum Iun 15, 2014 7:55 pm

Rrobert scrie:Buna ziua, am o problema in legatura cu blitul SB-600, de la o vreme incoace am observat ca nu mai declanseaza. Declanseaza odata,iar dupaia nu mai declanseaza de 4-5 ori. Am mai citit aici pe forum despre aceasta problema la SB-600, am vazut ca unii au rezolvat cu curatirea pinilor, am facut si acest lucru dar tot asa. Am observat ca dupa ce a declansat se aprinde putin lampa blitului asa putin, de vreo 4-5 ori si dupaia declanseaza normal si tot asa...
Ieri am avut ocazia intr-un restaurant sa fac niste probe dar din 6-7 fotografii doar una era cu blitul
Daca au mai avut si altii asemenea probleme va rog sa-mi spuneti si mie cum ati procedat, eu cred ca lampa blitului este de bai.


E posibil ca problema să fie la conectare, deci curatati/verificati si aparatul.

Eu am avut recent niste probleme cu o pereche aparat/flash, am curătat contactele din patina aparatului si e OK.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Declansare SB-600

Mesajde Rrobert » Dum Iun 15, 2014 8:47 pm

Am curatat patina blitului si contactele de la blit cu alcool izopropilic, dar tot asa se comporta. Totusi cred ca ar fi problema de la condensatorul blitului care nu se incarca, deoarece cand apas pe butonul de flash declanseaza odata, mai apas inca de cateva ori si se aprinde putin lampa, si cred ca de la condesator este problema, nu sunt sigur.
Nikon D90 / Nikkor 18-105 / Nikkor 35/1.8 / Tammy 70-300 VC / SB-600
Cu respect, Robert
Avatar utilizator
Rrobert
 
Mesaje: 85
Membru din: Mie Noi 06, 2013 7:47 pm
Localitate: Ludus

Re: Declansare SB-600

Mesajde moaartea » Mar Iun 17, 2014 10:22 pm

DACA "problema" a inceput mai demult in felul urmator: la inceput dadea cate un rateu, pe urma mai multe, pe urma 1 din 2 poze era corecta, si acum a ajuns la 1 din 4-5-6-7 atunci cam 98% este lampa blitului sau SI lampa...e posibil sa fie si altceva stricat dar oricum lampa e dusa.

ai 2 obtiuni: il repari tu si ii schimbi lampa si speri sa functioneze(o lampa e vreo cativa dolari)-asta daca ai mai desfacut blituri si sti ce faci, sau 2 - asta e cel mai indicat - il trimiti la reparat.
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: Declansare SB-600

Mesajde Rrobert » Mie Iun 18, 2014 9:53 am

Cred ca lampa este de bai, deoarece ieri am desfacut blitul si am vazut, cand apasam butonul de flash apareau pe lampa ca niste fulgere, adica nu declansa. Acele "fulgere" apareau cand nu declansa apasam pe butonul de flsh de 9-10 ori si de vreo 8 ori apareau acele "fulgere" si de 2 ori declansa.
Nu siti lampa se gaseste si in Romania sau doar pe ebay si pe site-uri din alte tari.
Si cred ca la montat ma descurc si eu deoarece am gasit un "tutorial" pe Youtube.
Va multumesc foarte mult!
Nikon D90 / Nikkor 18-105 / Nikkor 35/1.8 / Tammy 70-300 VC / SB-600
Cu respect, Robert
Avatar utilizator
Rrobert
 
Mesaje: 85
Membru din: Mie Noi 06, 2013 7:47 pm
Localitate: Ludus

Re: Declansare SB-600

Mesajde MrRadu » Mie Iun 18, 2014 12:51 pm

Lampa se gaseste si in tara la preturi destul de ok. ( ~ 50 RON )
Sunt cateva anunturi pe olx, tocmai.
Mare grija la schimbare sa nu primesti o doza zdravana de soc de la condensator. :)
MrRadu
 
Mesaje: 138
Membru din: Vin Apr 27, 2012 9:02 am

Re: Declansare SB-600

Mesajde Toni Stefan » Mie Iun 18, 2014 1:10 pm

MrRadu scrie:Mare grija la schimbare sa nu primesti o doza zdravana de soc de la condensator. :)

Daca tot exista riscul unei doze de soc, filmeaza in timp ce schimbi lampa. in felul asta primesti doza de soc dar si multe vizualizari pe yt:)))
Avatar utilizator
Toni Stefan
 
Mesaje: 623
Membru din: Lun Mar 31, 2014 6:50 pm

Re: Declansare SB-600

Mesajde cata8_6 » Vin Iun 20, 2014 7:03 pm

Sau ai putea descarca condensatorul intai
cata8_6
 
Mesaje: 488
Membru din: Sâm Sep 21, 2013 8:25 pm

Re: Declansare SB-600

Mesajde AdrianModelis » Mar Iun 24, 2014 10:43 am

Daca simti ca te depaseste problema mai bine trimite-l la service. Mult succes si mare grija!
Avatar utilizator
AdrianModelis
 
Mesaje: 709
Membru din: Mie Mar 21, 2012 11:06 am

Re: Declansare SB-600

Mesajde costibr » Mie Sep 10, 2014 8:18 am

Am avut acceasi problema cu SB600. Am schimbat lampa si a mai mers 2 ani. Acum face la fel. Va trebui sa schimb si condensatorul de 1000 uF/ 330v din circuitul lampii de flash. Atentie!!!! Inainte de a umbla in el descarca condensatorul folosind un rezistor de 1Kohm. Desfaci cauciucul de protectie (pe care scrie "push") si bagi piciorusele rezistorului pe gaurile alaea doua (atentie cu o penseta izolata tii rezistorul) si il tii cam 30 de secunde. Apoi poti desface totul. Musca rau condensatorul ala chiar dupa 1 an de neutilizare a blitzului. Acum vreau sa schimb la al meu si condensatorul si lampa sa il fac ca nou :). Inca ceva lampa nu o atingi cu mina, grasimea de pe piele o va deteriora mult mai rapid si poate chiar sa faca poc.
Succes.
Costi
costibr
 
Mesaje: 1
Membru din: Mie Sep 10, 2014 8:09 am

Următorul

Înapoi la Blituri Speedlight

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 20 vizitatori

cron