Acum este Vin Mar 29, 2024 3:45 am

Articole Nikonisti.ro

Alegere SB700 sau SB910?

Blituri externe de la Nikon

Re: Alegere SB700 sau SB910?

Mesajde FrateanRazvan » Lun Feb 16, 2015 1:52 pm

Skytalker ma bucur ca iti amintesti de mine :D, daca nu gresesc si un dx "la peste 10 mpx" poate realiza un album foto impecabil si chiar si printuri ceva mai mari de a4 la o calitate foarte buna( iar daca gresesc sa imi spuna cineva....am a4 printate si arata impecabil cu siguranta merge si mai mare de a4) deci clientul garantat poate primi imagini calitative oferite de un dx in cazul acesta, evident in condiii de lumina slaba unde este nevoie de un iso pe masura in cazul unui dx este bine stiut ca 3200 este mult(comparativ cu fx la 3200) in cazul imaginilor "digitale" si "cam mult" in cazul printurilor mai mari, dar avand in vedere ca o mare parte din eveniment se realizeaza din ce am constatat in lumina sa zic "decenta" acel iso este mai mic iar la receptie si biserica cateva blituri ajuta un dx enorm deci nu prea vad probleme majore si sincer pana in 800 iso intre fx si dx nu cred sa existe diferente consistente inafara de factorul de crop(in cazul dx-ului)/autofocusul mai bun si ceva ergonomie in cazul fx si poate un dynamic range mai bun tot in cazul fx-ului dar nimic spectaculos deoarece putem folosi obiective de calitate si pe dx mai ales ca acum seria d7xxx spre exemplu este un body foarte ergonomic(aproape 1500 cadre cu 1 baterie)ecran secundar, dual card slot pentru backup, Af-tune, 2 "rotite" de shutter si diafragma deci cam ce gasim si pe un d610 spre exemplu pe parte de ergonomie daca nu gresesc.

Ideea mea era ca nu merita investita o suma enorma in fotografia de eveniment la inceput deoarece stim bine ca fotografia de eveniment devine o pasiune combinata cu o mica afacere, iar daca vrei sa ai succes intr-o afacere trebuie sa incepi usor sa prinzi experienta sa verifici "piata si concurenta"si sa iti fac portofoliu respectiv reclama iar daca te arunci la aparatura foarte scumpa din prima este posibil sa nu o folosesti la capacitate maxima(din lipsa experientei) si sa scoti exact ce scoate un posesor de Dx mai "priceput" tu avand ultimele "scule".

Trebuie sa iti iei in calcul si concurenta, vezi in ce zona locuiesti, vezi care sunt fotografii care au "succes", vezi ce folosesc si ei(daca toti au fx...mergi pe fx)daca 80% au dx... nu vad rostu sa iti iei fx din prima, eu spre exemplu vara prin parc vad saptamanal fotografii impreuna cu mirii si mereu ma uit din curiozitate la echipamentul lor, nu exagerez cand spun ca 90% folosesc dx(in unele cazuri chiar si un dx mai vechi) si 17-50 impreuna cu un blit si cam atat si ii vad saptamanal "cu alti miri" deci oamenii aia chiar castiga din asta, evident eu locuiesc intr-un oras mai mic(Deva) si in zona mea nu stiu daca sa fie 2 fotografi de evenimnt cu fx nici cei de la ziarul local nu au fx(asta nu inseamna ca trebuie sa incepem nunti cu d3000+18-55 si blitu on-camera sau compacte dar nici sa trecem total in partea opusa sa ne trezim ca nu scoatem investitia nici in 10 ani).

Andrei a spus din ce tin minte ca doreste sa inceapa sa realizeze evenimente mai modeste din punct de vedere al bugetului si sunt de aceeasi parere ca asta nu inseamna neaparat sa oferi o calitate mediocra deoarece ai ca scuza suma mai mica pe care o primesti ci sa nu "te arunci" inutil la lucruri foarte scumpe care nu isi amortizeaza nici macar investitia.

Cand locuiesti intr-un oras mare... Bucuresti/Tm/Cluj concurenta si oferta e mare, multi au dslr(cum era si "nasu" ala) dar si tarifele(salariile) in aceste orase sunt altele comparativ cu orasele mai mici/satele/comunele iar daca in orase mari o nunta incepe de la 700 euro doar foto ei bine in orasele mici de la jumatatea sumei+video.

Daca este cineva aici care locuieste in provincie de preferat oras mic, este fotograf profesionist(are aparatura pro) si lucreaza pe 200 euro el 200 cameramanul si a reusit sa isi scoata banii pe aparatura +ceva profit in "primul sezon" rog sa imi dea cateva "tips and tricks" :D.

In concluzie in fotografie imaginile iti reflecta munca(deci si clientii vin in functie de cum lucrezi), daca un client te alege, atunci te va alege pentru seriozitate si pentru ceea ce reusesti sa realizezi si nu te alege exclusiv pntru aparatura care o ai in dotare(aia te ajuta pe tine ca fotograf in special), iar daca tu poti cu mirrorless sa faci un eveniment si sa scoti imagini spectaculoase si mirii sunt multumiti nu vad o mega problema in asta.

P.s Vin cu o intrebare adresata profesionistilor si nu numai.
Ce fac daca nu imi permit sa incep cu aparatura de top evenimente dar totusi imi doresc sa realizez evenimente si sa devin un fotograf profesionist in timp avand aparatura de nivel "mediu" si ca fotograf de backup nu reusesc sa strang bani pentru a cumpara echipament pro... renunt la ideea de fotograf de eveniment si la un posibil talent pe aceasta ramura doarece sunt prea sarac, imi fac un credit la banca(desi cum nu lucrez momentan nu imi va acorda nimeni credit), imi caut un job si ma lipsesc de diverse pentru a pune la pusculita bani(pentru echipamentu pro), sau incep sa realizez nunti gratis pentru portofoliu si dupa aceea ma gandesc si la bani... voi cum ganditi problema?!
Avatar utilizator
FrateanRazvan
 
Mesaje: 119
Membru din: Joi Oct 10, 2013 11:11 pm

Anterior

Înapoi la Blituri Speedlight

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron