Acum este Sâm Apr 20, 2024 5:43 am

Articole Nikonisti.ro

Alegere SB700 sau SB910?

Blituri externe de la Nikon

Re: Alegere SB700 sau SB910?

Mesajde andreiovidiu » Mie Oct 29, 2014 7:16 pm

Le-am comparat stai linistit, dar vroiam o parere din practica, de la cineva care le-a folosit pe amandoua... Ma gandeam la SB700 deoarece stiu ca si D7100 tine ISO destul de mare si nu trebuia puterea mare de la SB900 si era suficient SB700.


PS: Incearca sa fii un pic mai politicos si mai cald in exprimare...ca eu am vorbit frumos cu toata lumea de pe acest forum....sa lasam la o parte textele, ca nu stiu cine de fapt cine "intra in fibrilatii" dupa cum se exprima pe forum...

Multumesc pentru raspunsuri si imi cer scuze daca am deranjat pe cineva.
Ultima oară modificat de andreiovidiu pe Mie Oct 29, 2014 7:20 pm, modificat 1 dată în total.
andreiovidiu
 
Mesaje: 79
Membru din: Dum Dec 01, 2013 11:34 am
Localitate: Valea Ursului

Re: Alegere SB700 sau SB910?

Mesajde andreiovidiu » Mie Oct 29, 2014 7:19 pm

Interesul pe acest forum cred ca este sa ne ajutam unii pe altii cu sfaturi, pareri, propuneri idei si sa vorbim unii cu altii cat mai civilizat si sa ne respectam...nu sa ne luam peste picior si sa fim ironici unul cu celalalt, ca in felul asta nu castigam nimic ...nu facem altceva decat sa ne atragem antipatia si nu cred ca e un lucru bun.;)
andreiovidiu
 
Mesaje: 79
Membru din: Dum Dec 01, 2013 11:34 am
Localitate: Valea Ursului

Re: Alegere SB700 sau SB910?

Mesajde andreiovidiu » Mie Oct 29, 2014 7:23 pm

Aaa. si domnul Bogdan ..daca citeai atent sau vedeai tot...si nu umai ce te interesea sa critici, observai ca detin si un D80..batranel saracul dar oricum este totusi un aparat care la vremea lui a fost mai mult decat ok. Nu o spun eu ci altii mai batrani ca noi cu destul de mult experienta..;).
andreiovidiu
 
Mesaje: 79
Membru din: Dum Dec 01, 2013 11:34 am
Localitate: Valea Ursului

Re: Alegere SB700 sau SB910?

Mesajde RPP » Joi Oct 30, 2014 11:19 am

Nu trebuie sa te superi pe Bogdan... e plin forumul de useri noi la care primul post suna in genul:

"mi-am luat la promotie de la emag D3100+15-55 si vreau sa ma apuc sa fac poze la nunti. Ce setari trebuie sa fac la camera pentru nunti ?" Si variatii pe aceeasi tema.

In majoritatea cazurilor primeste raspunsuri ironice dar cateodata se mai gaseste un binevoitor cum e Radu Grozescu sa-i sugereze cate ceva, dupa care urmeaza intrebari "ce e ala iso si unde se seteaza la camera mea?"

In astfel de momente iti cam vine sa te urci pe pereti, nu pentru ca omul nu stie ci pentru ca vrea sa sara peste ani de zile de experienta si invatat direct in ring cu M. Bezegheanu' sau altii din aceeasi liga.

E ca si cum ai zice "mi-am luat logan 1.4mpi si vreau sa concurez la LeMans 24h, ce fel de cauciucuri sa-mi iau?" sau "m-am inscris ieri la un curs de box si saptamana viitoare am meci cu Tyson, ce fel de manusi imi recomandati?" si exemplele pot continua la nesfarsit.

Bogdan te-a bagat in aceeasi categorie si nu nejustificat spun eu.

Cat despre D80, ai spus bine a fost excelent la vremea lui, adica acum 10ani. Pe acelasi principiu de ce nu D40? Daca lentilele pot fi folosite si dupa 20 de ani, atata timp cat e montura corecta, camerele dslr se sting moral foarte rapid. cu un nou model care apare odata la 2 ani, as spune ca durata de viata e de 4 ani. Deci al tau D80 ar trebui ingropat saracu'. Cu onoruri.
RPP
 
Mesaje: 255
Membru din: Vin Noi 06, 2009 4:22 pm
Localitate: Iasi

Re: Alegere SB700 sau SB910?

Mesajde Bogdan Dulgheru » Joi Oct 30, 2014 1:01 pm

RPP scrie:...
Bogdan te-a bagat in aceeasi categorie si nu nejustificat spun eu.
...


Corect, dar doar atunci cand a fost "necesar"; am fost primul care i-am oferit un raspuns concret/corect, fara a avea nici cea mai mica idee preconceputa despre backgroundul de experienta si echipament. Am intervenit doar in momentul in care a aparut "conceptul": n-am bani de echipament PRO, dar doresc sa fiu unul (?!).

Poate ca toti avem ceva de invatat de la Carlos: http://www.boredpanda.com/wildlife-photographer-of-the-year-carlos-perez-naval/
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Alegere SB700 sau SB910?

Mesajde cata8_6 » Joi Oct 30, 2014 10:16 pm

bad post
cata8_6
 
Mesaje: 488
Membru din: Sâm Sep 21, 2013 8:25 pm

Re: Alegere SB700 sau SB910?

Mesajde andreiovidiu » Sâm Noi 01, 2014 7:26 am

Aveti perfecta dreptate nu zic nu...nici pe de parte nu ma consider pro si ca echipamentele mele la fel, stiu ca nu sunt pro dar te poti "limita" momentan la niste nunti cu pretentii mai mici (credeti-ma ca sunt destui care nu pun accent pe poze si o fac doar asa...ca trebuie sa fie si un fotograf la o nunta,nu au mari pretentii si nu sunt dispusi sa dea 1000-1500E pe foto-video),pana apuci sa exersezi sa inveti sa ti se dea mana si apoi cu banutii stransi si cu ceva experienta iti dai seama de limitarile echipamentului si incepi sa cumperi altceva si usor usor te ridici. Consider ca toti au plecat de undeva de jos....Pana si M. Berghezeanu nu s-a nascut invatat si nu cred ca primul lui contact cu fotografia l-a avut pe un echipament pro...toti plecam de jos cu echipamente mai putin profi si usor usor progresam , acumulam cunostinte, perseveram si ajungem sa folosim corect si sa achizitionam aparate din ce in ce mai bune pana la cele de nivel profi.
Va multumesc..
andreiovidiu
 
Mesaje: 79
Membru din: Dum Dec 01, 2013 11:34 am
Localitate: Valea Ursului

Re: Alegere SB700 sau SB910?

Mesajde FrateanRazvan » Dum Feb 15, 2015 7:40 pm

Andrei, haide sa iti explic eu din perceptia mea poate gresita in viziunea altora cum stau lucrurile cu "fotografii de evenimente" si ma refer in special la fotografii de nunti.

Treburile stau in felul urmator... majoritatea fotografilor de nunti au inceput cu dx 95% dintre ei ...majoritatea dintre acestia au continuat sa realizeze nunti pe dx(mai ales primul "sezon" sau an) si doar apoi in urma unor profituri considerabile(adica au "dat de gustul banilor" in gluma vorbind prin faptul ca si-au amortizat investitia in aparatura) din cateva sezoane de evenimente au decis sa investeasca in fx(deoarece aveau deja clienti, portofoliu, aveau deja sezonul programat cu nunti si isi cunosteau veniturile pe anul respectiv deci au investit "la sigur" in fx).

Observ ca foarte multi incearca sa descurajeze oarecum prin faptul..ca... "Da....e ok si dx... dar nu cred ca vrei sa risti sa le strici nunta mirilor cu un dx" astea sunt niste abureli facute de persoanle care "uita de unde au plecat" sa ma exprim asa, adica acuma foloseste fx si are impresia ca dx-u este un fel de bridge fujifilm second hand.

Vorbea cineva de fx si de importanta senzorului ff la eveniment(iso bun)... partial util sa nu uitam totusi ca majoritatea evenimentelor se petrec primavara/vara/toamna cand lumina ambientala este decenta si un 800 iso este arhisuficient(ghici ce....si d90 face fata in lumina buna) in aproximativ jumatate de eveniment(exceptie cateva cadre trash the dress, biserica si petrecere unde oricum ai nevoie de blituri deoarece nu te poti baza pe lumina ambientala).

Sustin ceea e ai spus si tu si gandesc la fel... cum exista nunti pe 1000/1500 euro in sus la fotografi profesionisti cu echipament de foarte multe mii euro asa exista si fotografi entry-mid care realizeaza evenimente de buget deoarece folosesc si aparatura ceva mai putin spectaculoasa(asta nu inseamna ca fotografiile tale sunt toate miscate si blurate si ai zgomot in imagin ca si cand nu ai semnal la tv)... da, sunt si miri care nu isi permit mia aia 500 de euro sa va dea voua ca aveti d810 24-70 si d700 backup si multi scoateti rezultate mediocre raportate la ce puteti face cu aparatura respectiva si ce tarife pretindeti, dar evident clientul decide.

Daca vreodata voi ajunge un fotograf profesionist de nunti cu siguranta nu voi descuraja pe cei care vor sa urmeze aceeasi cariera, nu le voi spune ca daca au dx mai bine sa stea acasa sa faca poze la cojile de seminte din scrumiera asa cum multi le cam sugereaza altora.

In incheiere...Andrei, incepe cu investitii decente, e mai rezonabila "pierderea" a 2/3 mii euro decat sa bagi 10/15 mii in aparatura (sa fi la standarde) si sa ai 2 nunti de 1500 ron pe tot anu.
Avatar utilizator
FrateanRazvan
 
Mesaje: 119
Membru din: Joi Oct 10, 2013 11:11 pm

Re: Alegere SB700 sau SB910?

Mesajde Skytalker » Dum Feb 15, 2015 9:09 pm

Mai Fratean, ca si acum 1 an cind nu aveai camera scrii mult si ... distorsionat. :lol:

Antevorbitorii mei au explicat foarte clar dupa parerea mea, ca azi in gama pro, nunti daca vrei, nu poti prezenta clientului un produs pro daca nu ai sculele adecvate. Si asta in conditiile in care azi FX este disponibil tuturor NU cum era in trecut. Oricit de bun sa fie D7100, D90, cu seria D6xxx, D750, D8XX, produci si ziua si noapte imagini mai bune cu acelasi efort asta vorbind de Nikon. Dar uita te si in ograda Canon la 6D de exemplu si la cit costa. Degeaba tu ai Dacia Logan daca toata lumea foloseste BMW.
Ce inseamna asta? Ca trebuie sa iei cel mai performant produs pe care poti sa ti-l permiti.

Si iarta -ma dar si ala care plateste 500 eur vrea cele mai bune imagini... el de fapt vrea sa plateasca mai putin, dar nu vrea imagini mai proaste decit ala care plateste 1500 eur.

In trecut Zona FX nu era disponibila pentru oricine avind in vedere ca D700 si D3(s)(x) costau o caruta de bani. Lumea se multumea cu DX, azi insa lucrurile s-au schimbat.
D4/D3/D300 12-24G;14-24G;24-70G;70-200G;200-400G;24-120G;18-200;35 1.8G;50 1.4D;85 1.4D;105D micro;105DC;2sb900;2sb800

|My Website|My Flickr|My Blog|My FB|
Avatar utilizator
Skytalker
 
Mesaje: 638
Membru din: Mar Apr 07, 2009 1:38 am

Re: Alegere SB700 sau SB910?

Mesajde moaartea » Dum Feb 15, 2015 10:17 pm

Skytalker scrie:Si iarta -ma dar si ala care plateste 500 eur vrea cele mai bune imagini...


apropo de preturi...acum s-au schimbat lucrurile drastic cand vine vorba de aparatura....pana si cineva care cerea 1500 de lei nu euro la o nunta venea sa faca poze cu un d800 + nikon 24-70 si un tele, nu stiu exact ce tele(nu vreau sa dau nume aici pe forumul public)...a...si in aia 1500 lei era inclusa si o filmare full hd....trist, stiu dar daca asa lua omu' ce sa-i faci... si nu e singurul...


da, sigur arta fotografica se poate realiza cu orice aparat si obiectiv, dar lumea la nunti asteapta cat de cat o anumita calitate chiar daca nu plateste pt acest lucru(iar lucru trist, dar asta e lumea in care traim in anul 2015) iar acea calitate in general se traduce prin iso mare ca sa surprinzi si ceva din atmosfera de la petrecere (a se citii luminile arhitecturale pe care unii au platit mai multi bani decat pozarul si cameramanul, ca de fotograf sau videograf nu poate fi vorba), sau de pozele care le primesc si care vor sa le dea zooooooom si care nu vor sa vada zgomot deloc in ele si sa vada pozele cat mai cu multe detalii prin ele....asta desii nu le vor printa niciodata mai mari decat un a4, si ala e un fel de exeptie...iar trist..dar asta e trendul care se poate observa in ultimii 2-3-4 ani in romania....


ca tot veni vorba de trendul de reducere a preturilor la fotografie la nunta...asta se datoreaza exploziei de dslr-uri care multi si le-au luat si au devenit fotografi peste noapte si s-au hotarat sa se duca la nunti sau sa faca sedinte foto sau alte activitati fotografiece sau gratis sau la un pret care sa isi acopere doar costurile, si fiindca acest lucru l-au facut foarte multa lume, piata a inceput sa reactioneze la acest trend si sa creada ca alea sunt preturile pentru acea calitate... din asta majoritatea lumii nu mai plateste pentru sedintele foto...pt ca stie ca gaseste cineva ca sa i le faca gratis pt portofoliu...din asta in 2014 au inceput sa creasca preturile la video pt ca acolo sunt mai putini(inca)


oricum trendul asta cu lumea care isi cumpara dslr-uri ca le place fotografia e de ceva timp...prin 2011 nasul la o pereche de miri care i-am fotografiat atunci avea 1dmk4 si canon 70-200 is, si cand l-am intrebat la ce le foloseste mi-a spus ca e pasionat de raliuri si aparatul l-a cumparat pt a fotografia raliuri ca il pasiona si fotografia....


oricum in general la nunti dupa anul 2013-2014(ca sa nu mai zicem ca acum e 2015) nu echipamentul face diferenta ci cum folosesti lumina, si din nefericire (sau mai bine spus din fericire, pt ca sunt multi care gandesc asa si nu e tocmai corect) lumea (adica "fotografii" sau asa-zisii fotografi) inca nu au invatat ce e cu lumina si ca asta e partea cea mai importanta dintr-o fotografile, dupa care urmeaza compozitia si subiectul, si dupa care e aparatura... :geek:



FrateanRazvan scrie:Treburile stau in felul urmator... majoritatea fotografilor de nunti au inceput cu dx 95% dintre ei ...
Observ ca foarte multi incearca sa descurajeze oarecum prin faptul..ca... "Da....e ok si dx... dar nu cred ca vrei sa risti sa le strici nunta mirilor cu un dx" astea sunt niste abureli facute de persoanle care "uita de unde au plecat"


fix gandirea asta e sau era cand a trecut lumea de la film la digital...fix asta le spuneau cei cu filmul la cei care nu au pus mana pe film, ca e mai bine sa invete pe film, ca trebuie sa stie sa developeze un film, reacti chimice si alte alea...

calitatea dslr-urilor de acum cativa ani (ma refer la crop-uri adica dx) care era prin anii 2004-2009 si cu care se mergeau la nunti in acei ani, acum in 2015 aproape aceeasi calitate ies pozele facute cu un telefon mobil performant...in enele cazuri chiar mai bine ies cu telefonul...ca sa nu mai vorbim de compactele de acum...asa ca nu poti sa compari ce era cu ce e acum...daca era odata asta nu inseamna ca mai e ok si acum...asta daca vorbim de piata platita a fotografiei (cei care dau bani pt ca altcineva sa le faca poze, fie ca dau un leu sau 1000 euro sau mai mult,nu e important)

eu cred ca dslr-ul e mort, poate nu acum peste cativa ani...acum insa crop-urile de la dslr-uri sunt cam moarte...oare dece nikonul nu mai produce si alte modele? oare dece apar tot mai multe mirrorless, oare de ce...etc, ca am scris prea mult
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Blituri Speedlight

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori