Acum este Joi Mar 28, 2024 12:11 pm

Articole Nikonisti.ro

SB700-Iluminare mai buna orientat in sus?

Blituri externe de la Nikon

Re: SB700-Iluminare mai buna orientat in sus?

Mesajde gabyte00 » Mie Oct 29, 2014 10:04 pm

moaartea nu vb despre puterea maxima ci despre puterea pe care o da efectiv. Logic ca puterea maxima e aceeași ca doar nu e alt bliț. Și da blițul știe ca e în bounce. Chiar și Nissinul antic 622 știe ca îl dau în sus și se aude cum revine la poziția de zoom de 24mm.
Avatar utilizator
gabyte00
 
Mesaje: 741
Membru din: Dum Iun 16, 2013 1:17 pm

Re: SB700-Iluminare mai buna orientat in sus?

Mesajde moaartea » Joi Oct 30, 2014 4:51 am

gabyte00 scrie:moaartea nu vb despre puterea maxima ci despre puterea pe care o da efectiv.


puterea care o da efectiv este intre 1/128 cat e puterea minima la blit si 1/1. nu conteaza daca e indreptat inainte sau in sus blitul va da puterea necesara cat i cere aparatul. daca fotografiezi ceva la distanta sau ai un iso mic/diafragma inchisa atunci blitul va da 1/1 si cand e indreptat in fata si cand e in bounce iar daca nu are suficienta putere pt a ilumina corect subiectul te va atentiona la acest lucru.

din asta spuneam ca e ori o incompatibilitate undeva sau e blitul cu probleme. sa incerce acelasi blitz pe alt body si daca acolo e ok atunci ori e ceva de prin setari-putin probabil sau e o incompatibilitate ceva. si sa puna niste poze ca sa vedem ce diferenta este...
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: SB700-Iluminare mai buna orientat in sus?

Mesajde RPP » Joi Oct 30, 2014 10:25 am

Tind sa fiu de accord cu gaby. Ca sa fie mai clar poate e nevoie de un exemplu:

- Aceiasi camera, acelasi blit, aceleasi conditii. sa zicem cazul expus D7000+SB700+18-105
- iso 400, f5.6, distanta fata de subiect 2.5m

Cazul 1: Tragi cu flashul direct pe subiect, ai expunerea X, putere flash in conditiile date sa zicem 1/32
Cazul 2: Nu schimbi nimic din setup si scena, doar ridici flash-ul la 45grade sa zicem. Eu si gaby spunem ca in conditiile astea sistemul o sa dicteze flashului sa se declanseze la o putere mai mare, poate 1/8. Nu e normal si corect asa?

Asta am vrut eu sa spun, cred ca si gaby. In momentul cand omu' ridica flasul cateva grade sa-i devina bounce, automat puterea e mai mare si evident ajunge la o expunere corecta sau pe-aproape.

Clar ca pot exista conditii in care e nevoie de mai mult de 1/1 al flashului si atunci poti sa-l dai si cu praf de zane ca e max-out si n-ai de unde. Noi ne refeream la situatii in care nu se ajunge la putere maxima.

Cat despre compatibilitate, imi vine greu sa cred ca D7000 si SB700 sufera de asa ceva. Eu le-am luat pe amandoua cand inca erau calde pe piata si daca-mi amintesc corect au fost lansate odata. Desi nu e imposibil, as pune motivul asta la coada liste mele de suspecti.

Zi buna.
RPP
 
Mesaje: 255
Membru din: Vin Noi 06, 2009 4:22 pm
Localitate: Iasi

Re: SB700-Iluminare mai buna orientat in sus?

Mesajde Bogdan Dulgheru » Joi Oct 30, 2014 1:28 pm

Cat timp flashul este in mod TTL, este greu de improvizat un mediu cu conditii bune de testare; cu flashul in mod manual e mai simplu, dar nu cred ca acest mod va fi cel preferat.
Trebuie avut in vedere faptul ca modul TTL comanda flashul in incremente mai fine (de putere) decat cele oferite de modul manual, unde acestea sunt fixe;
E important de stiut si care este variatia expunerii intre cea obtinuta cu flash direct si cea obtinuta cu flashul in bounce (cu exemple, cu exif).
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: SB700-Iluminare mai buna orientat in sus?

Mesajde atlet1305 » Joi Oct 30, 2014 5:42 pm

Ca test comparativ...am dat blitz-ul pe manual si m-am jucat cu timpii.Pe TTL e un pic mai intunecat decat pe M la 1/128...timpul ideal fiind intre 1/32-1/64(aici fotografia iese foarte bine expusa).
atlet1305
 
Mesaje: 79
Membru din: Vin Mar 16, 2012 9:16 am

Re: SB700-Iluminare mai buna orientat in sus?

Mesajde andrei.hanganu » Joi Oct 30, 2014 6:24 pm

Pai, ori e de la blitz, ori e de la body, ori de la obiectiv...

După aceasta afirmatie profunda, fa si tu niste teste, gen folosește alt blitz cu același body si obiectiv, sau alt body, etc.
andrei.hanganu
 
Mesaje: 41
Membru din: Lun Sep 29, 2014 3:16 pm

Re: SB700-Iluminare mai buna orientat in sus?

Mesajde Bogdan Dulgheru » Joi Oct 30, 2014 8:51 pm

andrei.hanganu scrie:Pai, ori e de la blitz, ori e de la body, ori de la obiectiv...
...


... ori de la fotograf :)
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: SB700-Iluminare mai buna orientat in sus?

Mesajde atlet1305 » Joi Oct 30, 2014 11:19 pm

Bogdan Dulgheru scrie:
andrei.hanganu scrie:Pai, ori e de la blitz, ori e de la body, ori de la obiectiv...
...


... ori de la fotograf :)

Mda...am pus o chinezarie de blitz si are o cu totul alta intensitate a luminii...se pare ca sb700 personal are ceva probleme la capitolul TTL orientat in fata(la 90 grade) .
PS:Nu-s "fotograf" cu carte ca unii dintre voi asa ca va multumesc pentru raspunsurile date...de-aici incolo stiu ca trebuie sa merg pe modul M ptr. o expunere corecta cu-al meu SB.
atlet1305
 
Mesaje: 79
Membru din: Vin Mar 16, 2012 9:16 am

Re: SB700-Iluminare mai buna orientat in sus?

Mesajde andrei.hanganu » Vin Oct 31, 2014 7:56 am

Bogdan Dulgheru scrie:
andrei.hanganu scrie:Pai, ori e de la blitz, ori e de la body, ori de la obiectiv...
...


... ori de la fotograf :)


Deci aveam eu dreptate cand ziceam de teorie... :-)
andrei.hanganu
 
Mesaje: 41
Membru din: Lun Sep 29, 2014 3:16 pm

Re: SB700-Iluminare mai buna orientat in sus?

Mesajde RPP » Vin Oct 31, 2014 10:04 am

atlet1305 scrie:...de-aici incolo stiu ca trebuie sa merg pe modul M ptr. o expunere corecta cu-al meu SB.


Asa cum am mai spus, nu e mai simplu sa adaugi un +0.7 compensare de flash? worked for me.
RPP
 
Mesaje: 255
Membru din: Vin Noi 06, 2009 4:22 pm
Localitate: Iasi

Anterior

Înapoi la Blituri Speedlight

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori