Acum este Dum Apr 28, 2024 11:02 am

Articole Nikonisti.ro

SB600 wireless

Blituri externe de la Nikon

SB600 wireless

Mesajde tudorionut » Dum Oct 25, 2009 10:48 pm

Salutare. Apelez la forumul vostru pentru a gasi o solutie tehnica la urmatoarea problema:
Vreau sa fac poze outdoor si sa folosesc blitz extern pe care sa il activez fara sa emit lumina si cu blitzul incorporat al camerei D80. La F64 mi s-a dat solutia Micnova (transmitere radio) insa este absolut odioasa combinatia (contact imperfect, se declanseaza singur) - nu e solutie !
Foloseste cineva blitzul remote fara sa activeze si blitzul incorporat ?
Cum se activeaza SB600 ? Cumva optic, de la lumina blitzului de pe body ? Emite D80 infrarosu catre Sb600 ?
tudorionut
 

Re: SB600 wireless

Mesajde tudorionut » Lun Oct 26, 2009 11:38 am

Am gasit solutia aseara dupa ce am umblat prin meniu. Se seteaza la commander mode anularea blitz-ului incorporat si se pune grupul A pe M (manual) unde setezi intensitatea blitz-ului. D80 e mai destept decat credeam... :)

Daca tot am deschis subiectul... Cum folositi voi Speedlight-ul remote ? Mai ales SB600 ca asta ma intereseaza (asta il am :)
tudorionut
 

Re: SB600 wireless

Mesajde sorinsava » Lun Oct 26, 2009 12:08 pm

Tot cam asa dar nu pe M. Onboard pe --- si grupurile pe TTL
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: SB600 wireless

Mesajde Radu_Grozescu » Lun Oct 26, 2009 12:35 pm

tudorionut scrie:sa folosesc blitz extern pe care sa il activez fara sa emit lumina si cu blitzul incorporat al camerei D80.



Pentru aplicatiile mai pretentioase, la mica distanta si cu subiecte care reflecta:
link magazin online

Pentru outdoor este bine sa aliniezi cat mai exact senzorul de pe flash cu flash-ul de pe aparat altfel in lipsa reflexiilor rata de reusita va fi destul de mica, vezi manualul flash-ului.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: SB600 wireless

Mesajde tudorionut » Mie Noi 04, 2009 5:49 pm

Va multumesc pentru raspunsuri. Am testat si panoul acela mic la F64. Este ok, singura problema vine din reflectarea blitzului inapoi.
Am gasit o solutie de compromis pentru Micnova: "hot shoe" + cablu PC-PC iar receptorul il prind pe talpa blitz-ului cu o banda de cauciuc si merge perfect si pe trepied si desprins.
Sper sa ajute si pe cei care vor putin "radio" in foto.

Multumesc inca o data si va invit sa vedeti fotografiile de incepator (dinaintea introducerii radioului :) pe tudorphotos.com
tudorionut
 

Re: SB600 wireless

Mesajde sorinsava » Mie Noi 04, 2009 7:07 pm

Si totusi de ce te straduiesti asa tare sa nu folosesti CLS afara? Ai vreun motiv sau pur si simplu asa vrei tu?
Altfel cauta niste bucatele de film developat neexpus, ala e filtru IR gratis.
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: SB600 wireless

Mesajde vid313 » Mie Noi 04, 2009 7:31 pm

sorinsava scrie:Altfel cauta niste bucatele de film developat neexpus, ala e filtru IR gratis.


Tare informatia! Voi face teste cu prima ocazie cand gasesc film.
Multumesc!
Avatar utilizator
vid313
 
Mesaje: 256
Membru din: Mie Mar 04, 2009 4:55 pm

Re: SB600 wireless

Mesajde Maniac » Mie Noi 04, 2009 7:56 pm

Am trecut si eu prin dilema asta si de vre-o jumatate de an folosesc niste Phottix ordinari :D Si nu am probleme cu declansari aiurea si nici DIY-uri cu benzi de elastic...
Bafta la fotografiat!
[Lista de sticle si borcane]
[Citat dintr-un fotograf celebru, preferabil mediocru, ideal mort]
Maniac
 
Mesaje: 1058
Membru din: Mar Mar 24, 2009 8:39 pm
Localitate: Troll-andia (vizavi de Finlandia)


Înapoi la Blituri Speedlight

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 19 vizitatori