Acum este Vin Mar 29, 2024 2:05 am

Articole Nikonisti.ro

LCD negru la SB700

Blituri externe de la Nikon

LCD negru la SB700

Mesajde MihaelaMarcu » Joi Dec 18, 2014 12:47 am

Buna ziua!
Am un Sb 700 si am probleme cu LCD-ul, mai exact este tot negru, se vede doar dintr-o parte doar in anumite ramuri al meniului si am reusit sa-i dau RESET dar degeaba......
Poate cineva sa ma ajute cu un sfat???
MihaelaMarcu
 
Mesaje: 2
Membru din: Joi Dec 18, 2014 12:43 am

Re: LCD negru la SB700

Mesajde RPP » Joi Dec 18, 2014 10:55 am

Ca mai toate ecranele LCD, si ala de pe SB-700 are nevoie de o sursa de lumina in spate, altfel acele cristale lichide vor fi foarte dificil de observat. Fie ele aranjate intr-un pattern sau nu.

Ce descrii tu pare un defect foarte comun, nu al ecranului LCD propriu zis ci al accesoriilor adiacente. Acel bec/lampa/led e de obicei pozitionat pe una din laturi sau sunt cazuri, la LCD-uri cu suprafata mare, unde apare o matrice de led-uri in pe toata suprafata. Dar aici e deja o intreaga alta teorie.

SB-700 foloseste un Dot-matrix LCD si ar trebui, cel putin in teorie sa aiba un backlight. Sursa e mai putin importanta dar in cazul asta e 99% un led.

In cazul tau, pare ca led-ul/urile sau ars/defectat si de aceea totul a ramas in noapte. Ca sa confirmi asta destul de usor, poti lua o lanterna sau o lumina decenta, apropie de lcd si vezi daca "apare" imaginea. Incearca diferite unghiuri din care privesti sau zona unde e pozitionata lumina. Cumva sa nu se reflecte direct in ochi din ecranul de protectie al lcd-ului.

Daca am dreptate atunci al tau SB-700 e musai de trimis in service, altceva n-ai ce sa-i faci.
RPP
 
Mesaje: 255
Membru din: Vin Noi 06, 2009 4:22 pm
Localitate: Iasi

Re: LCD negru la SB700

Mesajde MihaelaMarcu » Lun Dec 22, 2014 10:12 pm

Multumesc frumos pentru raspuns si de explicatii !!!
MihaelaMarcu
 
Mesaje: 2
Membru din: Joi Dec 18, 2014 12:43 am

Re: LCD negru la SB700

Mesajde clambin78 » Mar Sep 26, 2023 6:44 am

The five nights at freddy's contains good ideas for people to have fun and discover things that are intriguing, according to the forums I have seen.
clambin78
 
Mesaje: 153
Membru din: Mie Mai 10, 2023 6:37 am

Re: LCD negru la SB700

Mesajde emmausa » Mar Sep 26, 2023 10:08 am

The problem of the black LCD screen on your SB 700 camera can be caused by many different reasons. Some cases of black LCD screens slope may be related to low or exhausted slope game battery. Make sure your battery has enough power. Try replacing the battery with a new one or charging the current battery.
emmausa
 
Mesaje: 12
Membru din: Mie Feb 15, 2023 4:29 am

Re: LCD negru la SB700

Mesajde belinda » Mar Dec 26, 2023 9:06 am

Would you mind updating your blog with further details once you have the expertise? It is incredibly beneficial to me fnaf.
belinda
 
Mesaje: 51
Membru din: Joi Mai 25, 2023 5:09 am


Înapoi la Blituri Speedlight

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori