Acum este Vin Mar 29, 2024 2:49 pm

Articole Nikonisti.ro

Sfat alegere blitz

Blituri externe de la Nikon

Sfat alegere blitz

Mesajde Ranettius » Dum Dec 21, 2014 2:46 pm

Caut un blitz pentru un D7000. Preponderent l-as folosi pentru poze in casa sau la diferite evenimente din viata fica-mii. Si preponderent in modul bounce, cel putin acasa.
Ca obiectiv de baza am un 18-140 si, cand e nevoie, un fix de 50/1.8G. De multe ori am nevoie de blitz si cand pozez cu blitzul, de aceea as fine sa iau unul.
Am mai folosit Nissin di600 (pe un D90), a fost ok, insa mai aveam erori de expunere.

Vad acum ca atat SB700 cat si Nissin Di700 sunt cam la acelasi pret si as cere un sfat in legatura cu cele 2.

Ca si solutie de buget mai mic ar mai fi din nou un Di600 sau un Sigma DG 610 (super?) insa cel putin de Sigma nu prea am auzit si citit pareri.

Prefer sa iau blitzul nou, de aceea trebuie sa fac comparatia specificatii-pret de magazin.

Sumarizand, cele 2 intrebari ar fi:
1. SB700 sau Di700?
2. sau ma pot orienta mai jos cu bugetul (avand in vedere ca nu fac cine stie ce cu blitzurile) si atunci Di600 sau Sigma DG 610 (super sau simplu)?

Multumesc!
Ranettius
 
Mesaje: 101
Membru din: Dum Oct 17, 2010 2:51 pm

Re: Sfat alegere blitz

Mesajde Bogdan Dulgheru » Dum Dec 21, 2014 4:51 pm

Cu SB700 vei putea beneficia de toate facilitatile sistemului Nikon (Aparat, blitz, CLS, HSS, etc.), de o constructie ingrijita si de calitate foarte buna a materialelor. Compatibilitatea va fi maxima. Timpii de incarcare reali ai SB700 sunt cei mai mici, are in pachet si filtre si difuzer (ceea ce pentru alte modele inseamna cheltuieli suplimentare).

Singurul avantaj al celorlalte solutii alese de tine ar putea fi puterea mai mare, dar nu cred ca asta sa fie un mare impediment deocamdata, mai ales ca diferentele de putere sunt mici (sau inexistente in realitate, desi din specificatii rezulta altceva).
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Sfat alegere blitz

Mesajde Iceman » Dum Dec 21, 2014 6:01 pm

SB700. Il poti lua si SH, sunt destule de vanzare aici pe forum. Dar verifica-l temeinic inainte de a-l achizitiona ;)
Nikon D5100 + NIKKOR 18-105mm f/3.5-5.6G ED VR + NIKKOR 55-300mm f/4.5-5.6G ED VR + SB 700 +
Vanguard Espod CX 203AP + Accesories

By Cristi DX ™

ImagineImagine
Avatar utilizator
Iceman
 
Mesaje: 242
Membru din: Mie Ian 30, 2013 1:01 pm
Localitate: Hackerville

Re: Sfat alegere blitz

Mesajde Ranettius » Dum Dec 21, 2014 8:04 pm

OK. Multumesc pentru clarificari.

Nefolosind pana acum niciodata un blitz Nikon nu m-am putut pronunta ferm pentru una din variante.

Oricum, citind mai multe, am constatat ca printre optiunile de "buget" as fi putut incadra si un Metz 44, care, am inteles, ar fi undeva deasupra Sigma sau Nissin Di600.

Asta pentru gama de sub 750 lei, desi cred ca voi face efortul de a lua SB700, tocmai pentru compatibilitatea, cel putin teoretica, mult mai buna.

Sunt convins ca nu voi utiliza imediat blitzul la capacitatile lui totale, insa tocmai de aia e bine sa mai am acolo, "de prasila" :) niste facilitati in plus, sa ma mobilizeze sa experimentez si sa am de unde invata. Tocmai de aia am trecut de la D90 la D7000 si in ultima vreme am citit mai mult sa inteleg sistemul de focalizare mai complicat.... consider ca am ramas cu ceva :)

Doar pentru amorul propriu, in gama mai "low cost", ca si calitate a constructiei / expunere corecta care ar fi ordinea intre Nissin Di600 / Metz 44 / Sigma EF 610?
Ranettius
 
Mesaje: 101
Membru din: Dum Oct 17, 2010 2:51 pm

Re: Sfat alegere blitz

Mesajde Bogdan Dulgheru » Dum Dec 21, 2014 9:54 pm

Ranettius scrie:...

Doar pentru amorul propriu, in gama mai "low cost", ca si calitate a constructiei / expunere corecta care ar fi ordinea intre Nissin Di600 / Metz 44 / Sigma EF 610?


Metz a intrat de curand in faliment ...
Sigma EF 610 nu am testat, asa ca nu ma pot pronunta decat dupa specificatii: nu e rau, dar Sigma are multe probleme de incompatibilitate cu Nikon (pe Canon nu se plinge multa lume).
Nissin Di600 este urmasul lui 622 II de care eu sunt multumit, dar are citeva lipsuri: nu stie/poate HSS/AutoFP, are timpii de incarcare ceva mai mari (aprox. 1 sec.), incepe sa subexpuna cind acumulatorii s-au descarcat (cam in zona de 1/3 din capacitatea maxima incepe fenomenul care se amplifica pe masura descarcarii), are o putere ceva mai mare decat SB700, dar sub specificatiile tehnice scrise de producator, iar diferenta nu este covirsitoare, zoom-ul este pentru FX si se face o aproximare a focalelor pentru DX care nu este atit de bine facuta ca la Nikon (Nikon face trecerea automat, dar si exact, mai ales daca se alege o focala intre cele marcate pe obiectiv ... ex. 33 - intre 28 si 35 marcate pe obiectiv) si care uneori produce slabe sub/supraexpuneri(nederenjante insa si usor corectabile) si blocarea blitzului in patina e mai inteligenta/rapida la Nikon. Constructia nu este ca cea Nikon, dar nici deosebit de rea singurele puncte slabe fiind patina de plastic si stringerea in patina prin surub. (pe mine nu m-au deranjat foarte tare, dar e nevoie de o mai mare atentie in manipulare). Zoom-ul la Nissin e mai zgomotos decat cel de pe SB700, dar dupa ce te obisnuiesti, e OK ... pentru tine, nu si pentru subiecti :)

Dintre Nissin si Sigma eu as alege totusi Nissin-ul si prin faptul ca are asigurata garantia prin F64 (care schimba lampi, actualizeaza firmware, etc aici); pentru Sigma procedura de garantie e mai complicata, aceasta fiind asigurata in Germania.
Nikon SB700 insa ramine optiunea cea mai buna. (chiar si noul SB500)
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Sfat alegere blitz

Mesajde Ranettius » Dum Dec 21, 2014 11:51 pm

Multumesc mult pentru timpul acordat scierii acestor explicatii. Intr-adevar sunt 99% hotarat pe SB700, insa am cautat si niste pareri despre cele putin mai ieftine.

Explicatiile mi-au intarit insa hotararea si mi-au dat "curajul" :) sa fac pasul, adica sa dau comanda. Multumesc!
Ranettius
 
Mesaje: 101
Membru din: Dum Oct 17, 2010 2:51 pm

Re: Sfat alegere blitz

Mesajde Ranettius » Mie Dec 24, 2014 1:15 am

Ca sa inchei, blitzul a ajuns la mine! De maine testam si experimentam! Multumesc pentru sfaturi
Ranettius
 
Mesaje: 101
Membru din: Dum Oct 17, 2010 2:51 pm

Re: Sfat alegere blitz

Mesajde Iceman » Mie Dec 24, 2014 7:13 pm

Asteptam sa ne impartasesti primele tale impresii. O seara placuta si ... stai cu degetul pe "tragaci", in seara asta vine Mosu' , poate prinzi vreun cliseu cu el ...

Sent from my Nikon D5100 using Tapatalk ;)
Nikon D5100 + NIKKOR 18-105mm f/3.5-5.6G ED VR + NIKKOR 55-300mm f/4.5-5.6G ED VR + SB 700 +
Vanguard Espod CX 203AP + Accesories

By Cristi DX ™

ImagineImagine
Avatar utilizator
Iceman
 
Mesaje: 242
Membru din: Mie Ian 30, 2013 1:01 pm
Localitate: Hackerville

Re: Sfat alegere blitz

Mesajde Iceman » Mie Dec 24, 2014 7:14 pm

Iceman scrie:Asteptam sa ne impartasesti primele tale impresii. O seara placuta si ... stai cu degetul pe "tragaci", in seara asta vine Mosu' , poate prinzi vreun cliseu cu el ... ;)

Sent from my Nikon D5100 using Tapatalk ;)




Sent from my Nikon D5100 using Tapatalk ;)
Nikon D5100 + NIKKOR 18-105mm f/3.5-5.6G ED VR + NIKKOR 55-300mm f/4.5-5.6G ED VR + SB 700 +
Vanguard Espod CX 203AP + Accesories

By Cristi DX ™

ImagineImagine
Avatar utilizator
Iceman
 
Mesaje: 242
Membru din: Mie Ian 30, 2013 1:01 pm
Localitate: Hackerville

Re: Sfat alegere blitz

Mesajde Dhokahai1 » Lun Feb 23, 2015 7:50 am

Ca sa confirmi asta destul de usor, poti lua o lanterna sau o lumina decenta, apropie de lcd si vezi daca "apare" imaginea. Incearca diferite unghiuri din care privesti sau zona unde e pozitionata lumina. Cumva sa nu se reflecte direct in ochi din ecranul de protectie al lcd-ului.????
Decrease your exam stress by using our latest Testking vmware certification and best quality ceh certification We provide with 100% pass guarantee along with flsouthern.edu and passguide. pmc.edu
Dhokahai1
 
Mesaje: 1
Membru din: Lun Feb 23, 2015 7:42 am


Înapoi la Blituri Speedlight

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

cron