Acum este Vin Mar 29, 2024 12:44 am

Articole Nikonisti.ro

SB-700

Blituri externe de la Nikon

SB-700

Mesajde Iceheat » Mie Feb 04, 2015 10:07 pm

Buna ziua, am avut o problema cu un blit SB-700 il foloseam la 1/16 din puterea lui iar la un moment dat sa oprit, simteam si ca era umpic cald in zona butoanelor MENU si FLASH. Cand puneam bateriile in el se aprinde singura lumina de AF dar blitul nu.
L-am trimis la F64 de unde l-am cumparat si deacolo a ajuns la service Restart, unde mi-au zis ca trebuie inlocuit CPU-PCB si TRG-PCB. Asa au si facut.
Azi am primit blitul pe la ora 1 si seara la 9 am zis sa incerc sa fac o poza la piesele defecte iar dupa ce am facut vreo 4 poze nu s-a mai aprins deloc. Bateriile sunt bune nu au nicio problema, le-am incercat si pe alt blit.
Cei de la service pot sa zica ca defapt sa stricat altceva din interiorul blitului cand l-am folosit eu ? deoarece mi s-ar parea o prostie si sa faci 4 poze dupa ce dai 600 de lei sa il repare ii o batjocura.
As aprecia cateva sfaturi si presupun ca reclamatii chiar daca fac nu se va rezolva nimic.
Iceheat
 
Mesaje: 4
Membru din: Joi Sep 18, 2014 5:26 pm

Re: SB-700

Mesajde Bogdan Dulgheru » Mie Feb 04, 2015 10:45 pm

In mod normal mi s-ar parea logic ca cele 4 poze de test sa le fi facute la fata locului, la service, sa vezi daca sub/supraexpune, etc. ...
Acum esti obligat sa mergi cu el inapoi la service (ai garantie la reparatie); eu le-as da si cele 4 cadre de test spre analiza ...

Daca transportul s-a facut prin curier, situatia se complica ...

[intre timp ziua s-a cam transformat in ... seara ;) ]
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: SB-700

Mesajde Iceheat » Joi Feb 05, 2015 10:14 pm

Multumesc pentru raspuns, am sunat la Restart si au fost destul de amabili. Sper ca de data asta sa fie totul in regula.
Iceheat
 
Mesaje: 4
Membru din: Joi Sep 18, 2014 5:26 pm

Re: SB-700

Mesajde Iceheat » Lun Feb 16, 2015 7:23 pm

Azi am primit blitul inapoi, in fisa de reparatie scrie inlocuit conectori interni, CPU-PCB.
Dezamagirea mea ii felul in care mi-a fost returnat coletul. Un cauciuc era dezlipit, iar eu am trimis blitul in cutie originala bagata intro cutie cu bule de protectie, l-am primit inapoi in cutia originala infasurat in ciolofan, iar cutia era lovita si zgariata.
Dupa ce am platit o reparatie jumatate cat blitul nu ma asteptam sa se strice dupa primele 4 poze iar dupa aceea sa ajunga acasa mai rau decat a plecat.
Sunt foarte dezamagit de cei de la Restart.
Iceheat
 
Mesaje: 4
Membru din: Joi Sep 18, 2014 5:26 pm


Înapoi la Blituri Speedlight

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

cron