Acum este Joi Mar 28, 2024 5:46 pm

Articole Nikonisti.ro

CLS blit SB-500

Blituri externe de la Nikon

CLS blit SB-500

Mesajde adif » Vin Mar 20, 2015 9:52 am

Am o nelamurire in privinta blitului SB-500, mai exact compatibilitatea cu sistemul CLS, nu ca ar avea vreun sens sa-l cumpar la aproape acelasi pret cu SB-700, dar eram curios.

In specificatii scrie ca poate fi commander, dar numai pe aparate care au deja aceasta functie, ceea ce inseamna ca pe DSLR-uri entry level tot nu poate fi folosit.
Prin deductie logica inseamna ca, de fapt, NU este commander. Corect?
adif
 
Mesaje: 7
Membru din: Joi Sep 25, 2014 9:51 am

Re: CLS blit SB-500

Mesajde Bogdan Dulgheru » Vin Mar 20, 2015 5:13 pm

DA ... logica inca functioneaza!
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: CLS blit SB-500

Mesajde adif » Sâm Mar 21, 2015 10:09 am

Multumesc pentru confirmare. Mi se pare atat de stupid, incat am crezut ca am eu probleme de logica.

Ce vreau sa spun este ca un posesor de SB-910 detine, in mod cert, si un DSLR ce suporta aceasta functie. Cel mai mare defect al aparatelor entry level este exact absenta functiei commander.

Mi s-ar parea logic, in acest caz, sa oferi macar un blit entry level care sa compenseze acest lucru. Daca e tot fara... la ce foloseste?
Iti iei un DSLR entry si un blit varf de gama daca vrei putin mai mult decat ce e pe aparat?

Mie mi se pare ca singura ratiune de a scoate in piata SB-500 este de a arata ce avantajos este SB-700.
adif
 
Mesaje: 7
Membru din: Joi Sep 25, 2014 9:51 am


Înapoi la Blituri Speedlight

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

cron