Acum este Joi Apr 18, 2024 7:05 am

Articole Nikonisti.ro

Sigma EF-610 DG ST + D3200

Blituri externe de la Nikon

Sigma EF-610 DG ST + D3200

Mesajde mihalyn90 » Mar Iun 23, 2015 6:42 pm

Salut,

Am achizitionat acest blitz si ce sa spun, e o comoară :)

Uite in schimb de ce probleme dau:

Atasat 55-200 nikkor varianta buget ef-id vr.
Pus pe aperture priority. Pus la... Sa zicem 75mm, indiferent.

Flash pe ttl mode.

Toate bune si frumoase, matrix mettering... Si când dau shutter la jumate pentru af, îmi arata expo meter sa dau dial spre stânga... Adica sa mai deschid din apertură... De ce?

Totusi cred ca expune cat de cat corect... Viteza mi-o tine totusi la 1/60...

Idei?

Revin in curând cu mai multe info sa văd si in alte moduri ce face...

Alta întrebare... Pe flash scrie ca autofocus... Dar sa zicem ca 100mm pe aparatul meu sunt 150mm reali. E aps-c. Nu afectează asta cu nimic? Bine fizic vorbind distanta si restul sunt la fel doar ca senzorul captează o portiune mai mica din imagine... Dar totusi nu deranjează asta?
Nikon D3200
AF-S DX Zoom-Nikkor 18-55mm f/3.5-5.6G II ED
AF-S DX VR Zoom-Nikkor 55-200mm f/4-5.6G IF-ED

Sigma EF-610 DG ST
-------
Sunt afiliat F64. Cumpara prin linkul meu!
Avatar utilizator
mihalyn90
 
Mesaje: 73
Membru din: Lun Mar 02, 2015 3:55 pm

Re: Sigma EF-610 DG ST + D3200

Mesajde mihalyn90 » Mar Iun 23, 2015 7:41 pm

OK am revenit... Deci...

Aperture priority tot a tine asa:


Daca o dau pe shutter priority:

Iar daca scad shutterul pana unde trebuie:
WP_20150623_20_29_09_Pro.jpg


Ori eu nu inteleg ce e cu flash-ul asta, ori cumva nu comunica bine cu aparatul...

iar daca in shutter priority o bag la lumina, spre o lampa cu neon atunci parca se comporta ok... da valori rezonabile
A - 1/100 F4...

tot la ISO 100
Nikon D3200
AF-S DX Zoom-Nikkor 18-55mm f/3.5-5.6G II ED
AF-S DX VR Zoom-Nikkor 55-200mm f/4-5.6G IF-ED

Sigma EF-610 DG ST
-------
Sunt afiliat F64. Cumpara prin linkul meu!
Avatar utilizator
mihalyn90
 
Mesaje: 73
Membru din: Lun Mar 02, 2015 3:55 pm

Re: Sigma EF-610 DG ST + D3200

Mesajde moaartea » Mar Iun 23, 2015 8:32 pm

cand ti-ai luat aparatul, el probabil a venit si cu "o bucata" de hartie(de cateva sute de pagini parca), pe care daca nu ai folosit-o pe post de aprins focul, si ai fi citit-o iti scria acolo dece iti afiseaza "sageata" aia asa....

cat despre daca comunica sau nu corect flashul faci o poza si daca declanseaza blitul, si poza e expusa corect atunci cominica foarte bine cu aparatul, daca e complet neagra(sau nu a declansat deloc blitul) sau complet alba poza atuunci ceva nu e ok cel mai probabil de la setarile de pe blitz....

mihalyn90 scrie:Alta întrebare... Pe flash scrie ca autofocus... Dar sa zicem ca 100mm pe aparatul meu sunt 150mm reali. E aps-c. Nu afectează asta cu nimic? Bine fizic vorbind distanta si restul sunt la fel doar ca senzorul captează o portiune mai mica din imagine... Dar totusi nu deranjează asta?


nu,nu conteaza, depinde cat de departe esti de subiect daca esti la nustiu cati metri e normal sa nu bata asa departe luminita care ajuta af-ul....p.s. daca ai fi citit prin carticica aia ai fi vazut ca la af-c lampa ajutatoare de autofocus nu functioneaza...zic doar asa in cazul in care nu stiai asta deja...
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: Sigma EF-610 DG ST + D3200

Mesajde mihalyn90 » Mar Iun 23, 2015 8:41 pm

Hey :)

Da am citit, si spune clar ce inseamna chestia asta... dar la A unde sa mai deschis apertura aia? nu am nautilux cu F/0.95...

Mi se parea interesant cum se comporta, in sine ma gandesc la faptul ca e un blitz, urias atasat...

de ce imi scade timpul de expunere chiar asa? daca folosesc blitz intern nu cred ca imi da asa timp 1.6"...

ma rog, functioneaza bine, totul este ok, doar ca nu inteleg ce vrea saracul aparat sa imi comunice asa... :D
Nikon D3200
AF-S DX Zoom-Nikkor 18-55mm f/3.5-5.6G II ED
AF-S DX VR Zoom-Nikkor 55-200mm f/4-5.6G IF-ED

Sigma EF-610 DG ST
-------
Sunt afiliat F64. Cumpara prin linkul meu!
Avatar utilizator
mihalyn90
 
Mesaje: 73
Membru din: Lun Mar 02, 2015 3:55 pm

Re: Sigma EF-610 DG ST + D3200

Mesajde mihalyn90 » Dum Iun 28, 2015 9:42 pm

Bun deci pe A mode nu poti sa ai shutter mai mare de 1/60.

E setat de Nikon asa ceva.


In schimb expometrul imi spune sa dau dial in stanga, de ce?
La asta caut raspuns...

Mersi,
Nikon D3200
AF-S DX Zoom-Nikkor 18-55mm f/3.5-5.6G II ED
AF-S DX VR Zoom-Nikkor 55-200mm f/4-5.6G IF-ED

Sigma EF-610 DG ST
-------
Sunt afiliat F64. Cumpara prin linkul meu!
Avatar utilizator
mihalyn90
 
Mesaje: 73
Membru din: Lun Mar 02, 2015 3:55 pm

Re: Sigma EF-610 DG ST + D3200

Mesajde moaartea » Dum Iun 28, 2015 11:11 pm

mihalyn90 scrie:Bun deci pe A mode nu poti sa ai shutter mai mare de 1/60.


ce e de fapt modul A??? e un mod AUTOMAT, in care tu setezi diafragma, si aparatul isi seteaza automat timpul ini care shutter-ul e deschis la o valoare care el crede ca o sa fie poza corect expusa (timp care poate sa fie intre 30 secunde si 1/4000 dintr-o secunda). DAR cand ai blitul activat (sau cel intern sau un alt bnlitz pus pe aparat) atunci aparatul se seteaza automat la 1/60 in general. dece face asta? pt ca el crede ca tu ti aparatul in mana si nu il ai pus pe trepied sau ce ceva mai stabil, si daca ar scadea sub 1/60 exista riscum sa nu iti iasa poza clara pt ca tu misti aparatul in timpul expunerii (ca sa nu mai vorbim ca daca ai oameni in poza si se misca ei atunci or sa iasa miscati din cauza ca ei sunt in miscare). ca sa ii spui la aparat ca ai aparatul pus pe trepied, sau ca iti asumi faptul ca poate sa iesa poza miscata pune modul la blitz pe SLOW si astfel o sa iti fie timpul ca si cum nu ai avea blitz pe aparat si blitul e mai mult de umplere, nu lumina principala. acelasi lucru te avertizeaza cu icoana de flash prin vizor sau pe undeva care clipeste cand esti in modul a sau in alte moduri si aparatul crede ca e lumina putina si ca ar trebui sa folosesti flash ca altfel e foarte posibil sa iti iasa poza miscata la o valoare a shutter-ului asa de mare (timpul lung).

mihalyn90 scrie:In schimb expometrul imi spune sa dau dial in stanga, de ce?


tot nu ai gasit raspuns la o intrebare asa de simpla???
exponometrul ala, acea linie cu sageti la capete iti arata unde crede aparatul ca e expunerea corecta PT LUMINA AMBIENTALA.
deci daca aparatul iti arata cum e in poza care ai pus-o tu mai sus, atunci te instiinteaza ca lumina ambientala care ar fi necesara pt ca expunerea sa fie corecta cu ce setari are in acel moment aparatul(fara lumina data de blitz) e cu peste 2 trepte mai putina, deci poza care o sa iasa, acolo unde nu e iulimnata de blitz o sa iasa cu cel putin 2 trepte sub expusa fata de ce crede aparatul ca ar fi expunerea corecta.

si in modul manual ar trebui sa iti arate acele sageti si te poti ghida dupa ele, ca de ex sa iti setezi cat de iluminat sa fie fundalul(adica lumina ambientala) sa fie sub expusa cu cat vrei tu..o treapta, 2 sau mai multe...

acele sageti sunt de fapt un fel de ghidaj sa iti spuna unde crede aparatul ca ar trebui sa fie setarile pt o expunere corecta. ele sunt un ghidaj pt ca daca ai foarte mult alb in fotografie (ex afara cu multa zapada) sageata care iti arata expunerea ar trebui sa fie la aproape 2 trepte in dreapta ca poza sa iti iasa bine expusa, si sunt exeptii cand trebuie sa fie in partea stanga si sa iti iasa bine...
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: Sigma EF-610 DG ST + D3200

Mesajde mihalyn90 » Lun Iun 29, 2015 5:39 am

Sagetile le stiu, enervant e faptul ca el imi arata sa dau in stanga, cand nu mai am unde sa dau (f/1.8), si si in timpul zilei...

In mare parte am inteles ce si cum e cu flash-ul :)


Mersi,
Nikon D3200
AF-S DX Zoom-Nikkor 18-55mm f/3.5-5.6G II ED
AF-S DX VR Zoom-Nikkor 55-200mm f/4-5.6G IF-ED

Sigma EF-610 DG ST
-------
Sunt afiliat F64. Cumpara prin linkul meu!
Avatar utilizator
mihalyn90
 
Mesaje: 73
Membru din: Lun Mar 02, 2015 3:55 pm


Înapoi la Blituri Speedlight

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron