Acum este Vin Mar 29, 2024 1:10 am

Articole Nikonisti.ro

sb 900 nu merge in TTL

Blituri externe de la Nikon

sb 900 nu merge in TTL

Mesajde CalinMihail » Mar Sep 01, 2015 1:23 am

Salutare.
Problema: SB900 plus Nikon D700.
Declanseaza in toate modurile mai putin in TTL. De fapt nu face nimic in TTL, desi ledul rosu ma avertizeaza ca poza a fost subexpusa.
Nu se ajusteaza lampa odata cu obiectivul, nu merge AF Assist light, nu declanseaza, nimic.
SB 700 merge (sau mergea).
Am incercat sa fac up-grade la frimeware si surpriza: camera nu vede blitzul pentru a putea face up-grade (avand o versiune mai veche). ma gandesc ca este o problema de comunicare.
V-ati mai intalnit cu problema? Aveti idee cum s-ar putea rezolva?
Multumesc.
CalinMihail
 
Mesaje: 137
Membru din: Joi Mar 22, 2012 2:38 pm
Localitate: Iasi

Re: sb 900 nu merge in TTL

Mesajde emil » Mar Sep 01, 2015 3:58 pm

Incearca sa cureti contactele atat pe camera cat si pe blitz (cand acestea sunt oprite).
Poti incerca cu alcool tehnic (sau spirt sanitar) sau cu o guma de sters (radiera).

Eventual daca ai posibilitatea verifica pe o alta camera daca merge corect, asa poti vedea daca e problema cu blitzul sau camera.
There’s no teacher who can teach us anything new He can just help us to remember the things we always knew. ~ ENIGMA
Avatar utilizator
emil
 
Mesaje: 559
Membru din: Joi Mai 28, 2009 9:08 pm
Localitate: Timisoara

Re: sb 900 nu merge in TTL

Mesajde CalinMihail » Mie Sep 02, 2015 5:52 pm

Merci.
Am incercat. Nu e problema de la camera. Am testat cu alte doua blitzuri si merge fara probleme. Cred ca e o problema cu contactele blitzului. Am curatat bine contactele dar aceeasi problema. Am testat si pe alte aparate si la fel.
Cred ca TTL funtioneaza doar ca nu comunica cu camera printr-un contact. Ma avertizeaza cand considera ca poza a fost subexpusa. Sa nu fie o problema mai profunda la contacte.
CalinMihail
 
Mesaje: 137
Membru din: Joi Mar 22, 2012 2:38 pm
Localitate: Iasi

Re: sb 900 nu merge in TTL

Mesajde moaartea » Mie Sep 02, 2015 7:03 pm

presupunand ca nu l-ai desfacut si ai uitat sa conectezi vreo mufa prin el sau ai rupt vreun cablu cand l-ai desfacut, atunci din ce spui tu acolo, ca nu merge nici pe alt body si nu declanseaza decat in modurile manuale, cred ca e o problema mult mai serioasa.

ar trebui sa il trimiti la restart.ro cei care sunt responsabili de reparatile nikon in romania si sa vezi ei ce spun...asta in cazul in care nu l-ai desfacut tu si nu ai umblat prin el...daca ai umblat e posibil sa fie de pe la vreun contact ceva, altfel cel mai probabil e ceva mult mai gravvv....
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm


Înapoi la Blituri Speedlight

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

cron