Acum este Joi Mar 28, 2024 3:37 pm

Articole Nikonisti.ro

Recomandare declansatoare radio

Blituri externe de la Nikon

Recomandare declansatoare radio

Mesajde aurelius » Dum Oct 18, 2015 5:54 pm

Salut,

Sunt in cautarea unui sistem pentru declansarea radio a mai multor blituri Nikon SB910.
Este necesar ca declansatoarele sa:
- permita montarea pe transmiterul de pe aparat a unui blit, iar acesta sa isi pastreze functia de TTL
- permita declansarea bliturilor aflate pe stative atat in modul TTL cat si in modul Manual
- permita modificarea puterii bliturilor aflate pe stative, de pe aparatul foto, astfel incat sa nu mai fie nevoie de deplasarea la ele
- aiba functia HSS

Ce modele/producatori recomandati care sa indeplineasca aceste functii?

Va multumesc anticipat!
Avatar utilizator
aurelius
 
Mesaje: 12
Membru din: Lun Oct 27, 2014 12:57 am
Localitate: Bucuresti

Re: Recomandare declansatoare radio

Mesajde Merlin » Dum Oct 18, 2015 10:01 pm

YN 622n
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati

Re: Recomandare declansatoare radio

Mesajde moaartea » Lun Oct 19, 2015 5:20 am

Merlin scrie:YN 622n

+1
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: Recomandare declansatoare radio

Mesajde gabyte00 » Mar Oct 20, 2015 4:50 am

Yn622 nu permite modificarea de pe aparat a puterii bliturilor. Ăsta o face controller-ul yn622n-tx, dar pe acesta nu se poate pune blit. Ce ai descris tu în cerințele tale e pixel king pro, dar ca și colegii de mai sus Îți recomand și eu yn622n pentru ca și eu le folosesc împreună cu yn622n-tx și merg foarte bine.

Trimis de pe al meu GT-I9195 folosind Tapatalk
Avatar utilizator
gabyte00
 
Mesaje: 741
Membru din: Dum Iun 16, 2013 1:17 pm

Re: Recomandare declansatoare radio

Mesajde Merlin » Mar Oct 20, 2015 10:46 pm

Gresit! YN-622n permite modificarea de pe aparat a puterii bliturilor pentru fiecare grup in parte doar ca nu ai un control exact a puterii fiecarui grup!

Omul a spus clar "este necesar ca declansatoarele sa:
- permita montarea pe transmiterul de pe aparat a unui blit, iar acesta sa isi pastreze functia de TTL" .. iar YN-622n tocmai asta face iar, daca blitul montat pe el are si functia de Commander, deja este mult mai usor sa comanzi puterea celorlalte grupuri.
Ca fotograf de eveniment ce te faci daca ai pe aparat YN622n - TX, fura mireasa si te duci si tu insa toate bliturile tale sunt pe .. stative? Plus o gramada de alte situatii in care ai neaparata nevoie de blit pe body .. doar daca stai cu un alt blit la centura .. ;) .. e
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati

Re: Recomandare declansatoare radio

Mesajde Radu_Grozescu » Mar Oct 20, 2015 11:04 pm

aurelius scrie:Ce modele/producatori recomandati care sa indeplineasca aceste functii?


Pixel King pro are în specificații (deci pe hârtie) tot ceea ce vă doriți.

Recomand însă testarea semnificativă, deoarece unii utilizatori nu sunt pe deplin mulțumiți, dar alții sunt.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Recomandare declansatoare radio

Mesajde aurelius » Mie Oct 21, 2015 6:14 pm

Multumesc tuturor pentru raspunsuri!

Declansatoarele vor fi utilizate la evenimente, sedinte foto, etc. si este absolut necesara montarea unui bit pe transmiterul de pe aparat care sa functioneze in TTL, din motivele specificate de Merlin {multumesc Merlin, pentru completari :) }.

Dl. Grozescu, aveti perfecta dreptate referitor la Pixel King Pro: "pe hartie" intrunesc toate cerintele, insa din multitudinea de pareri negative de pe net rezulta ca sunt perfecte doar "pe hartie", nu si in "teren" acolo unde de fapt avem nevoie de ele.

Pixel King Pro si combinatia Yongnuo YN622N + YN622N-TX se aflau si in vederea mea, insa doream sa aflu si parerile celor care le utilizeaza.

Ce alte recomandari mai aveti in afara de Yongnuo YN622N + YN622N-TX, care sa indeplineasca cerintele din primul post?
Multumesc!
Avatar utilizator
aurelius
 
Mesaje: 12
Membru din: Lun Oct 27, 2014 12:57 am
Localitate: Bucuresti

Re: Recomandare declansatoare radio

Mesajde Radu_Grozescu » Joi Oct 22, 2015 10:46 am

aurelius scrie:Ce alte recomandari mai aveti in afara de Yongnuo YN622N + YN622N-TX, care sa indeplineasca cerintele din primul post?


Dacă aveam o altă soluție care să rezolve toate cerințele, o spuneam de prima dată.
Eu folosesc Phottix Odin, dar acestea nu permit cuplarea unui flash pe emițător.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Recomandare declansatoare radio

Mesajde gabyte00 » Joi Oct 22, 2015 7:34 pm

Mai exista și varianta folosirii unui bracket pe care sa pui un transmitter și flash-ul ca sa poți pune în patina aparatului controller-ul yn622n-tx sau altceva. Eu mă gândesc de ceva vreme sa încerc varianta asta. Mai e un avantaj aici, ca la pozele în portrait poți roti blițul .

Trimis de pe al meu GT-I9195 folosind Tapatalk
Avatar utilizator
gabyte00
 
Mesaje: 741
Membru din: Dum Iun 16, 2013 1:17 pm

Re: Recomandare declansatoare radio

Mesajde Bogdan Dulgheru » Joi Oct 22, 2015 8:50 pm

gabyte00 scrie:... Mai e un avantaj aici, ca la pozele în portrait poți roti blițul .


Ce te face sa crezi ca va fi un avantaj o iluminare landscape a unui cadru portrait? [nu crezi ca pot exista cazuri in care partile de sus si jos ale cadrului portret sa aiba o iluminare curioasa?]

Parca Sony are un blitz cu un astfel de "mod de lucru"/rotire din constructie, dar am impresia ca e (cam) singurul model de acest fel ...
Logica imi spune ca blitzul trebuie sa aiba aceeasi orientare (landscape sau portret) ca si senzorul si probabil ca si algoritmii (TTL) sunt optimizati in consecinta. Constructia (aparat/blitz) in mod sigur are in vedere acest lucru.
Bracket-ul insa se poate dovedi util. [ daca montezi pe el un cap cu bila de dimensiuni reduse sau un "sarpe" ... ]

Scuze de off-topic!
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Următorul

Înapoi la Blituri Speedlight

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron