Acum este Dum Apr 28, 2024 7:57 pm

Articole Nikonisti.ro

Dilema existentiala-SB 600 vs SB 900

Blituri externe de la Nikon

Re: Dilema existentiala-SB 600 vs SB 900

Mesajde Dan Pop » Mie Dec 02, 2009 9:33 am

cccornel scrie:Dat fiind ca pana acum nu prea ma incanta rezultatele ma tot gandesc ca solutia logica este sa dispara din ecuatie amestecul Unomatului analogic. Cum fondurile initiale s-au diminuat dupa achizitia lui SB 600 plus a accesoriilor iar un SB 900 iese din discutie ca posibilitati solutia gasita la nivel teoretic ar fi NISSIN Di 866. Avantajele teoretice pe care le vad pt mine ar fi doua: pretul accesibil fata de SB 900, capacitatea de a-mi comanda in sistem CLS si SB 900-le precum si alte viitoare posibile SB uri.

Ai uitat sa ne spui de ce ai eliminat din capul locului varianta unui al doilea SB-600, urmind sa folosesti flash-ul de pe aparat pe post de commander.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Dilema existentiala-SB 600 vs SB 900

Mesajde Maniac » Mie Dec 02, 2009 10:53 am

SB-600-le are acelasi volum ca D90-ul? Nu prea cred, folosesc unul pe D40 si nu are probleme de echilibru ;).

In ceea ce priveste declansarea de la distanta a blitului, recomandarea mea ar fi dupa cum urmeaza:
Inca un SB600 + jucarii d-astea:
link magazin online

Primul lucru care il pierzi este CLS-ul. Al doilea este TTL-ul. Vei lucra in mod manual , va trebui sa te misti de la blitz la blitz ca sa il setezi, dar ai multe lucruri de castigat:

1) Raza de actiune: 15-20 de metri functioneaza sigur. Trec si prin ziduri daca acestea nu au metal in ele.
2) Lipsa cablurilor. Nu te mai limiteaza lungimea cablurilor, nici nu te mai incurci cu ele. Poti sa asezi blitul unde doresti tu.
3) Nu ai nevoie ca blitul aparatului sa fie vizibil de catre senzorii blitului.
4) Inveti sa citesti o histograma(vei lucra pe manual atat cu aparatul cat si cu bliturile ;) va trebui sa folosesti histograma).

PS: gasesti radio triggere asemanatoare si la F64. Acelea au o problema cu receiver-ul: ii lipseste lacasul in care intra cuiul ce tine blitul fix pe patina. Este o problema destul de mare (daca ma intrebi pe mine) pentru ca iti limiteaza din posibilitati.
[Lista de sticle si borcane]
[Citat dintr-un fotograf celebru, preferabil mediocru, ideal mort]
Maniac
 
Mesaje: 1058
Membru din: Mar Mar 24, 2009 8:39 pm
Localitate: Troll-andia (vizavi de Finlandia)

Re: Dilema existentiala-SB 600 vs SB 900

Mesajde cccornel » Mie Dec 02, 2009 7:53 pm

Ai uitat sa ne spui de ce ai eliminat din capul locului varianta unui al doilea SB-600, urmind sa folosesti flash-ul de pe aparat pe post de commander.


RECUNOSC ...m-am gandit si la asta dat fiind ca stiam ca se poate...de incercat nu am incercat-o insa mi-a parut (subiectiv evident) redundant sa dau in subiect si cu blitz ul pop-up numai pentru a declansa ca slave alte unitati desi poate ca nu e asa deloc. Oricum e de incercat si metoda asta...poate cineva care are deja experienta ar putea sa zica daca permite o flexibilitate suficienta pentru rezultate bune.


SB600-le mi-a parut foarte masiv la prima vedere iar comparatia volumetrica cu corpul de D90 este destul de apropiata ca ordin de marime aproximativa zic eu. si nu problemele de echilibru ale camerei cu blitz montat m-au facut sa afirm asta.

Faza e ca utilizand doua SB600 plus reteta de declansare de la tine nu prea as vrea sa pierd optiunile din CLS. Sa lucrez in mod manual nu mi se pare totusi as amare tragedie. Solutia teoretica cu Nissin-ul imi conferea totusi avantajul de a putea sa comand prin CLS alte blitzuri slave de Nikon.
Am retinut oricum si avantajele declansatorului radio.
Nikon D7000/Nikon FG/18-105mm/18-55mm/ AF 50mm f1.8 D /AF 50mm f1.4 D /AF 28-70 D/macro /Pentacon auto 1.8/50 /Tamron 70-300 VC USD/ Helios 44m-4 58mm-1:2 / CZJ 135mm:f3.5 / NIKON 70-210mm F4-5.6 AF/SB 600 /Slik Pro 700DX
Avatar utilizator
cccornel
 
Mesaje: 80
Membru din: Dum Apr 26, 2009 3:33 pm

Re: Dilema existentiala-SB 600 vs SB 900

Mesajde Dan Pop » Joi Dec 03, 2009 12:46 am

cccornel scrie:
Ai uitat sa ne spui de ce ai eliminat din capul locului varianta unui al doilea SB-600, urmind sa folosesti flash-ul de pe aparat pe post de commander.


RECUNOSC ...m-am gandit si la asta dat fiind ca stiam ca se poate...de incercat nu am incercat-o insa mi-a parut (subiectiv evident) redundant sa dau in subiect si cu blitz ul pop-up numai pentru a declansa ca slave alte unitati desi poate ca nu e asa deloc.

Flash-ul pop-up poate fi setat astfel incit sa functioneze doar pe post de commander, adica sa aiba o minima contributie la iluminarea subiectului. Chiar si aceasta minima contributie poate fi eliminata folosind un accesoriu de genul link magazin online.
cccornel scrie:Oricum e de incercat si metoda asta...poate cineva care are deja experienta ar putea sa zica daca permite o flexibilitate suficienta pentru rezultate bune.

Am un SB-600 si un SB-900 pe care le comand fara nici un fel de probleme cu flash-ul pop-up. In interior, nici macar nu trebuie sa-ti bati capul cu orientarea senzorului catre commander, pentru ca reflexiile pe pereti rezolva problema. Lumina reziduala emisa de pop-up in mod commander-only nu m-a deranjat niciodata.
cccornel scrie:SB600-le mi-a parut foarte masiv la prima vedere iar comparatia volumetrica cu corpul de D90 este destul de apropiata ca ordin de marime aproximativa zic eu. si nu problemele de echilibru ale camerei cu blitz montat m-au facut sa afirm asta.

Cita vreme nu e montat pe aparat, asta e o chestiune pur academica. Iar SB-600 este cel mai mic flash cu capabilitati CLS care sa merite a fi luat in consideratie.
cccornel scrie:Faza e ca utilizand doua SB600 plus reteta de declansare de la tine nu prea as vrea sa pierd optiunile din CLS.

Cu reteta de declansare de la mine (AWL) nu pierzi nici o optiune CLS.
cccornel scrie:Sa lucrez in mod manual nu mi se pare totusi as amare tragedie.

La lumini multiple, e mult mai usor sa obtii exact ceea ce vrei lucrind in mod manual si setind energia pe fiecare grup in parte.
cccornel scrie:Solutia teoretica cu Nissin-ul imi conferea totusi avantajul de a putea sa comand prin CLS alte blitzuri slave de Nikon.

Cu pop-up-ul poti comanda 2 grupuri independente, ceea ce ar trebui sa fie suficient pentru inceput. Cind nu va mai fi, mai exista si optiunea SU-800.
cccornel scrie:Am retinut oricum si avantajele declansatorului radio.

Dupa parerea mea, nu merita sa te incurci cu asa ceva decit la fotografia de exterior, unde comanda prin IR nu face fata. Se pare ca solutiile radio compatibile cu CLS/AWL vor apare intr-un viitor relativ apropiat.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Dilema existentiala-SB 600 vs SB 900

Mesajde cccornel » Vin Dec 04, 2009 12:12 am

Cred ca tocmai ati inclinat balanta pentru inca un SB 600.

P.S. SU-800 mi-a parut la prima vedere scump...foarte scump...
Nikon D7000/Nikon FG/18-105mm/18-55mm/ AF 50mm f1.8 D /AF 50mm f1.4 D /AF 28-70 D/macro /Pentacon auto 1.8/50 /Tamron 70-300 VC USD/ Helios 44m-4 58mm-1:2 / CZJ 135mm:f3.5 / NIKON 70-210mm F4-5.6 AF/SB 600 /Slik Pro 700DX
Avatar utilizator
cccornel
 
Mesaje: 80
Membru din: Dum Apr 26, 2009 3:33 pm

Re: Dilema existentiala-SB 600 vs SB 900

Mesajde Dan Pop » Vin Dec 04, 2009 9:50 am

cccornel scrie:P.S. SU-800 mi-a parut la prima vedere scump...foarte scump...

Toate accesoriile Nikon care se adreseaza in primul rind profesionistilor sint asa. Ideea e ca daca vrei sa acoperi o distanta mai mare prin CLS/AWL, la ora actuala nu exista alternativa la SU-800. Iar cind va apare alternativa radio (compatibila CLS), e putin probabil sa fie mult mai ieftina.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Anterior

Înapoi la Blituri Speedlight

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 26 vizitatori

cron