Acum este Vin Apr 19, 2024 6:35 am

Articole Nikonisti.ro

modul Slave

Blituri externe de la Nikon

Re: modul Slave

Mesajde 70-200mm » Mie Feb 18, 2009 1:59 pm

Asta e foarte fain
http://www.youtube.com/watch?v=MxFpR4Cbipo

Merita vazut ( pentru cine inca nu l-a vazut )
Avatar utilizator
70-200mm
 
Mesaje: 51
Membru din: Mar Feb 03, 2009 3:13 pm
Localitate: Galati, Romania

Re: modul Slave

Mesajde Radu_Grozescu » Mie Feb 18, 2009 2:15 pm

70-200mm scrie:Ar fi mai bine daca mi-ati spune cu ce afirmatii nu sunteti de acord


Cu mai multe, dar nu e timpul si locul pentru scris un manual de CLS aici.
Printre cele mai dragute e aceea cu obtinerea de ochi rosii la folosirea flash-ului integrat pe post de commander.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: modul Slave

Mesajde Radu_Grozescu » Mie Feb 18, 2009 2:19 pm

70-200mm scrie:Problema cu toate acestea este ca daca raman in spatele tau...singurul care se declanseaza este cel dupa camera...restul....pauza de masa.


Exista o solutie relativ simpla pentru declansarea in regim CLS a flash-urilor dispuse in cerc in jurul fotografului, chiar si in absenta reflexiilor in pereti, inclusiv in biserici ortodoxe, si tu ai dotarea necesara.

O sa o demonstrez si sambata deoarece o parte dintre fotografii de nunti au probleme similare cu flash-urile externe in biserica.

70-200mm scrie: sunt atat de multe de zis aici incat mi-e foarte greu sa comprim


Subscriu, tocmai de aceea nu ma lansez sa scriu pagini pe aceasta tema.

Parerea mea despre sincronizarea flash-urilor externe a mai fost pomenita la inceputul acestei discutii:
viewtopic.php?f=22&t=48&start=10#p215
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: modul Slave

Mesajde 70-200mm » Mie Feb 18, 2009 2:26 pm

Radu_Grozescu scrie:Printre cele mai dragute e aceea cu obtinerea de ochi rosii la folosirea flash-ului integrat pe post de commander.

Dl Grozescu , acu pe bune , nu sunt in posesia unui limbaj de specialitate atat de bogat ca al dvs. M-am exprimat si eu cum am putut mai bine , cat mai clar , pe intelesul tuturor pt a nu lasa loc de interpretari ( nu ca daca m-as exprima clar nu se gaseste unu mai destept sa ma corecteze dar....in fine).
Cred ca s-a inteles foarte bine ce am vrut sa zic. Daca ati inteles si nu sunteti de acird cu afirmatia pe care am facut-o sunt gata va spun ca mi s-a intamplat de prea multe ori chestia asta ca sa nu fie adevarata. Deci tot nu inteleg care e problema.....
Haideti sa ne legam de chestiile cu adevarat importante, sa respectam topicul si daca cineva greseste ( orice om greseste ) sa-l indreptam prieteneste.
Avatar utilizator
70-200mm
 
Mesaje: 51
Membru din: Mar Feb 03, 2009 3:13 pm
Localitate: Galati, Romania

Re: modul Slave

Mesajde Radu_Grozescu » Mie Feb 18, 2009 2:40 pm

70-200mm scrie:. Daca ati inteles si nu sunteti de acird cu afirmatia pe care am facut-o sunt gata va spun ca mi s-a intamplat de prea multe ori chestia asta ca sa nu fie adevarata. Deci tot nu inteleg care e problema.....


Am inteles si nu sunt de acord. Este adevarat ca se poate realiza un experiment pentru obtinerea ochilor rosii in regim CLS, dar cu flash-ul integrat folosit in rol "pur" de commander, adica cu cele doua liniute afisate cum ati spus si dumneavoastra, acesta nu va genera ochi rosii.

Intr-adevar, flash-ul integrat in rol de commander poate, in anumite conditii, destul de particulare, sa cauzeze probleme, dar nu la portrete la distante obisnuite si in nici un caz ochi rosii.

Daca experienta dumneavoastra spune altceva, inseamna ca e totusi posibil, dar si eu sunt un fan de CLS si inca nu am reusit sa obtin acest efect.

Stilul dumneavoastra de a ataca persoanele care nu sunt de acord cu "informatiile" pe care le prezentati este dificil de suportat, asa ca va promit ca nu voi mai scrie nimic in nici un topic in care va zaresc numele.

Corolar: daca reusiti sa intrati pe toate topicurile pe care as vrea sa scriu, nu voi mai scrie pe Nikonisti.ro.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: modul Slave

Mesajde 70-200mm » Mie Feb 18, 2009 2:56 pm

Radu_Grozescu scrie:Stilul dumneavoastra de a ataca persoanele care nu sunt de acord cu "informatiile" pe care le prezentati este dificil de suportat, asa ca va promit ca nu voi mai scrie nimic in nici un topic in care va zaresc numele.

Corolar: daca reusiti sa intrati pe toate topicurile pe care as vrea sa scriu, nu voi mai scrie pe Nikonisti.ro.


Cine ataca pe cine?
No comment
Avatar utilizator
70-200mm
 
Mesaje: 51
Membru din: Mar Feb 03, 2009 3:13 pm
Localitate: Galati, Romania

Re: modul Slave

Mesajde 70-200mm » Mie Feb 18, 2009 3:37 pm

Radu_Grozescu scrie:Stilul dumneavoastra de a ataca persoanele care nu sunt de acord cu "informatiile" pe care le prezentati este dificil de suportat, asa ca va promit ca nu voi mai scrie nimic in nici un topic in care va zaresc numele.
Corolar: daca reusiti sa intrati pe toate topicurile pe care as vrea sa scriu, nu voi mai scrie pe Nikonisti.ro.


Inteligent jucat domnule Grozescu. Stiti foarte bine sa va creati o imagine in societate dand in cap celor mici.
In primul rand daca va uitati un pic in dreapta pe ecran veti vedea ca am activata optiunea trimiterii unui mesaj privat ( ceea ce dvs nu aveti) . Pentru a-mi transmite un asemenea mesaj:
Radu_Grozescu scrie:Stilul dumneavoastra de a ataca persoanele care nu sunt de acord cu "informatiile" pe care le prezentati este dificil de suportat, asa ca va promit ca nu voi mai scrie nimic in nici un topic in care va zaresc numele.
Corolar: daca reusiti sa intrati pe toate topicurile pe care as vrea sa scriu, nu voi mai scrie pe Nikonisti.ro.

Cel mai corect era sa mi-l trimiteti pe privat. Dar dvs stiati foarte bine ca trimitandu-l aici veti starni si pe altii impotriva mea. Aici ati tintit defapt. Sau probabil vreti sa puneti presiune asupra mea si sa ies eu.Constat ca seminariile pe care le sustineti v-au creat probabil impresia ca mereu aveti dreptate. Nu jucati corect. Asemenea mesaje se trimit pe privat. Daca le trimiteti pe forum este ca si cum le-ati spune celorlalti membri:
"70-200mm este paria societatii ! fugiti de el ! "
Cred ca ar fi o idee minunata sa fac un topic pe forum cu subiectul: Raspunsurile domnului Grozescu.
Ar fi o tema foarte condimentata.
Nu sunteti fair play domnule Grozescu.

O sa va dezamagesc domnule Grozescu, dar m-ati dezamagit !
Avatar utilizator
70-200mm
 
Mesaje: 51
Membru din: Mar Feb 03, 2009 3:13 pm
Localitate: Galati, Romania

Re: modul Slave

Mesajde Robert_timisoara » Mie Feb 18, 2009 4:04 pm

Sunt dezamagit de ceea ce citesc. Atacuri subtile si nu chiar la adresa lui X si Y. Sincer va spun ca atunci cand acest forum si-a facut aparitia m-am bucurat ca un copil, deoarece ma gandeam ca voi invata si eu cate ceva din arta fotografiei. la servici stau toata ziua pe aici... acasa intru iarasi, plec , ma intorc cu emotie sa vad ce s-a mai scris. am crezut ca am gasit un loc unde daca intreb primesc raspuns de la cei care stiu cu 5 minute mai mult ca mine cat si de la cei consacrati in aceasta meserie. Nu contesc faptul ca atunci cand am avut ceva nelamuriri am primit si raspunsuri, dar haideti totusi sa ramanem la subiect (n.a Topic). Pacat ca o sectiune ce are rol de abecedar pentru unii devine incet dar sigur ring de box pentru altii.
Nikon D40 18-55mm, 55-200mm VR http://www.flickr.com/photos/robert_tm/
Nikon D300 18-200 mm VR, 50 mm f1.8, SB-900
Robert_timisoara
 
Mesaje: 179
Membru din: Vin Ian 16, 2009 4:35 pm
Localitate: Timisoara

Anterior

Înapoi la Blituri Speedlight

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori

cron