Acum este Joi Mar 28, 2024 12:49 pm

Articole Nikonisti.ro

Softbox or MiniSoftbox

Blituri externe de la Nikon

Softbox or MiniSoftbox

Mesajde Laurentiu S » Sâm Iun 09, 2018 12:41 pm

Salut.
Care ar fi diferenta dintre un softbox si un minisoftbox. As vrea sa stiu in mare parte ce dezavantaje are minisoftbox-u'.
Si mai ales ce recomandati dumneavoastra, utilizarea unui softbox sau a unui minisoftbox?
Laurentiu S
 
Mesaje: 11
Membru din: Lun Apr 10, 2017 8:51 am

Re: Softbox or MiniSoftbox

Mesajde moaartea » Sâm Iun 09, 2018 6:55 pm

Laurentiu S scrie:Care ar fi diferenta dintre un softbox si un minisoftbox.

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: dimensiunea lor :lol: :lol: :lol:
p.s. ce intelegi tu prin softbox si minisoftbox, ce dimensiuni au fiecare?

Laurentiu S scrie:Si mai ales ce recomandati , utilizarea unui softbox sau a unui minisoftbox?

PENTRU CEEEEEE???? ce vrei sa fotografiezi, ce fel de look vrei sa obtii la final?

dupa cum sti o sursa de lumina de dimensiuni mai mari va da o lumina mai soft, iar o sursa de lumina mai mica(softbox de mici dimensiuni,minisoftbox) va da o lumina mai dura, cu umbre bine pronuntate.
insa totul este relativ in functie de ce fotografiezi. un softbox de 30x30cm va da o lumina foarte difuza daca fotografiezi ceva macro, gen un inel sau un produs de mici dimensiuni si acelasi softbox va da o lumina dura daca fotografiezi o persoana plan intreg.

in functie de subiect si de lumina care o vrei alegi softbox-ul care e necesar ca sa obtii look-ul care te intereseaza. cateodata vrei lumina difuza si folosesti softbox, alte ori vrei lumina dura si folosesti blitul direct sau alte ori vrei lumina si mai dura(mai punctiforma) caz in care exista un modificator pt bliturile de studio care se numeste hardbox si care iti face sursa de lumina si mai mica/dura.
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: Softbox or MiniSoftbox

Mesajde Laurentiu S » Dum Iun 10, 2018 3:49 pm

:D :D :D :D

Stiu, topic-u' a fost cam pe fuga fara multe informatii.
Care era ideea, mini-softbox-u' era mult mai ieftin decat un softbox pentru a fotografia de portrete si am apelat la comunitate ca sa stiu care e diferenta si ce sa cumpar. Acum stiu.

Desi n-as vrea, o sa-mi iau o umbrela inloc de softbox :)). Asa e la 18 ani :D

Va multumesc enorm pentru informatii si mi-ati "luminat" mintea.
:mrgreen:
Laurentiu S
 
Mesaje: 11
Membru din: Lun Apr 10, 2017 8:51 am

Re: Softbox or MiniSoftbox

Mesajde dordeduca » Lun Iun 18, 2018 1:09 pm

daca iti permiti si ai spatiu , iti recomand softbox
Avatar utilizator
dordeduca
 
Mesaje: 95
Membru din: Lun Aug 15, 2011 9:17 pm

Re: Softbox or MiniSoftbox

Mesajde clambin78 » Vin Aug 18, 2023 8:50 am

I learned a lot from your blog, and you can learn more about older video games to have more engaging experiences. I look forward to playing with you in the past! retro games
clambin78
 
Mesaje: 153
Membru din: Mie Mai 10, 2023 6:37 am

Re: Softbox or MiniSoftbox

Mesajde monicajwingert » Joi Sep 21, 2023 8:42 am

I think I'm very lucky that you brought this up, I was looking for information about it, besides, I'm someone who really enjoys playing games, my favorite game is basketballlegends game, I really enjoy playing this game.
monicajwingert
 
Mesaje: 1
Membru din: Joi Sep 21, 2023 8:35 am


Înapoi la Blituri Speedlight

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron