Acum este Sâm Apr 27, 2024 9:38 pm

Articole Nikonisti.ro

solutii sincronizare flash extern

Blituri externe de la Nikon

solutii sincronizare flash extern

Mesajde tavi2x » Sâm Mar 06, 2010 12:54 am

Salut

Sunt un posesor de :
- Nikon D60
- 1 bucata Nissin Di622

Pentru moment folosesc sincronizarea optica cu blitul incorporat in mod TTL compensat negativ la maximum sau cu o foaie/carton/oglinda in fata lui ca sa-l "abata" de la subiect spre senzorul lui Di622, numai ca este destul de incomod si nici nu cred ca aduce preformantele cele mai bune.

Ma intereseaza o metoda de sincronizare mai buna.
Din cate m-am documentat variantele ar fi prin cablu (1,2) sau radio(3).
Cum nici camera si nici flashul actual nu au priza de sincronisare pentru sincronizarea prin cablu exista 2 variante: cablu TTL prin patina flash (1) sau cablu + adaptoare (2)
Pentru fiecare din variante am gasit si cateva alternative:

1. Cablu sincron TTL - functioneaza pe patina flash

a. link magazin online pentru Nikon, Canon, Pentax, Fuji, Samsung, Olympus, lungime cablu: 1m
b. link magazin online (Canon, Nikon, Pentax, Samsung, Fuji) lungime maxima: ~1.5m
c. link magazin online Dedicat aparatelor foto NIKON digitale sau analogice. Lungime cca 1m.
d. link magazin online - are si lampa AF + Acest cablu suporta toate functiile avansate ale blitzului (SB-800, SB900). (desi nu stiu exact ce inseamna asta :) )

Plusuri:
+ TTL
Minusuri:
- distanta oarecum mica (maxim 1.5m)


2. Cablu + adaptoare (Nici D60-ul meu si nici Di622 nu au priza pentru sincronizare)

a. link magazin online sau link magazin online sau similare
+ link magazin online
+ link magazin online sau alt cablu
b. 2 bucati din link magazin online
+ link magazin online sau alt cablu

Nu stiu daca cablul mentionat ar merge direct (fara adaptoare) pe un D90/D300 cu SB600 de exp (in caz de upgrade)
Plusuri:
+ folosind adaptoare pt camera si blit pot cumpara cablu separat la ce lungime am nevoie (eventual si cu prelungitor)
Minusuri:
- ca pret per total ajunge aproape de costul pentru un set transmitator+receptor radio

3. Radio

a. link magazin online ~30m
b. link magazin online ~30m
c. link magazin online ~20m
d. link magazin online ~30m

Plusuri:
+ distanta mare de pana la 30m
+ nu ma mai impiedic in cabluri
+ posibilitatea de a cumpara mai multe receptoare in caz ca mai cumpar blituri
Minusuri:
- am auzit ca Nissin ar avea proleme cu receptoarele radio
- inca niste baterii de incarcat/comparat/avut grija


In viitorul mai apropiat sau mai indepartat cred ca voi mai cumpara un Di622 (sau poate 2 bucati SB600 :) ) si un body mai avansat. Deci solutia ar trebui sa fie optima si din acest punct de vedere

Niste idei/pareri/comparatii despre aceste solutii ?
Buget: 100-200RON

Va multumesc.
Weekend placut
Trusa foto de vanzare: anunturile aici pe forum
Avatar utilizator
tavi2x
 
Mesaje: 426
Membru din: Lun Noi 09, 2009 4:40 pm
Localitate: Bucuresti

Re: solutii sincronizare flash extern

Mesajde Radu_Grozescu » Sâm Mar 06, 2010 9:37 am

tavi2x scrie:Niste idei/pareri/comparatii despre aceste solutii ?



Un articol care trece in revista diversele solutii:
http://www.q-foto.ro/sincronizarea-flas ... n-locatie/

Teoretic, sunt mai multe solutii, practic depinde de ce vrei sa fotografiezi, deoarece vei sti care sunt cerintele respectivei situatii.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: solutii sincronizare flash extern

Mesajde sorinsava » Sâm Mar 06, 2010 11:29 am

Inteleg ca vrei sa experimentezi cu blitzul in alte pozitii. Cred ca variantele cu cablu clasic sau un radio ieftin ti-ar fi cele mai utile. Blitzul va functiona manual in ambele situatii, adica te plimbi sa-l ajustezi. Daca merge bine sau nu cu Nissin622 asta nu stiu, mai cauta pe forum.

Tu avind D60 nu ai nici Auto-FP deci functia asta prin cablu TTL nu te intereseaza indiferent ce blitz ti-ai cumpara.
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: solutii sincronizare flash extern

Mesajde tavi2x » Sâm Mar 06, 2010 3:22 pm

Va multumesc pentru pareri si idei.

Excelent articol dl. Grozescu. Imi parea cunoscut de undeva, il mai citisem in FotoClass :)
http://www.fotoclass.ro/dosar/sincron-p ... terne.html

In principal am nevoie de sincronizare pentru produs, portret, poate si altele. Majoritatea le voi face acasa intr-o camera de aprox 4x4 intr-un fel de studio improvizat

Radio nu ma incanta mai ales din cauza ca este nevoie de echipament suplimentar + alte baterii/acumulatori si nici nu cred ca as avea nevoie de cel mai mare avantaj al acestei solutii (distanta foarte mare)

Cred ca solutia cea mai buna ar fi Nikon CLS :D
Dar pana sa fac upgrade cred ca voi merge pe varianta cu cablu: normal sau TTL.
Inca nu m-am hotarat intre cele 2, dar e posibil sa optez pentru cablu TTL.
De ce ? Daca voi mai lua un al2lea Di622 il voi putea comanda cu ajutorul primului Di622, care functionand in mod TTL ar da preflash (cu cablu obisnuit ar functiona in mod manual fara preflash, iar Di622 merge in mod slave doar cu preflash)
Trusa foto de vanzare: anunturile aici pe forum
Avatar utilizator
tavi2x
 
Mesaje: 426
Membru din: Lun Noi 09, 2009 4:40 pm
Localitate: Bucuresti

Re: solutii sincronizare flash extern

Mesajde Radu_Grozescu » Sâm Mar 06, 2010 5:06 pm

tavi2x scrie:In principal am nevoie de sincronizare pentru produs, portret, poate si altele. Majoritatea le voi face acasa intr-o camera de aprox 4x4 intr-un fel de studio improvizat


Pentru imagini tip studio iti recomand cu caldura sa ai flash-urile in mod manual.

Astfel vei avea o mare repetabilitate a expunerii de la un cadru la altul, indiferent de incadrare si culoarea subiectului.

Chiar cu Nikon CLS la dispozitie, in conditii tip studio eu merg cu flash-urile in manual, din motivul descris mai sus.

Asa ca nu as incuraja achizitionarea inca a unui Nissin 622 :-)

Din cele pe care le scrii, vrei sa te apuci de parti mai serioase ( si productive ) ale fotografiei, deci este bine sa incerci sa te dotezi, incet, incet, cu echipament corespunzator :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: solutii sincronizare flash extern

Mesajde sorinsava » Sâm Mar 06, 2010 5:07 pm

tavi2x scrie:In principal am nevoie de sincronizare pentru produs, portret, poate si altele. Majoritatea le voi face acasa intr-o camera de aprox 4x4 intr-un fel de studio improvizat


Un cablu ttl de 1-1.5m e intre 150 si 200ron, un Di622 ~500ron deci tu vei da ~700ron pe un sistem slab ca performante care nu e adecvat utilizarii descrise de tine. Cu banii astia iei iei un blitz de studio de 200-250Ws care e chiar bun in domeniul lui.

Multiple blitzuri SB sunt utile pt ca sunt flexibile in CLS.
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: solutii sincronizare flash extern

Mesajde Dan Pop » Sâm Mar 06, 2010 10:33 pm

Cablul simplu de sincronizare nu e o solutie pentru Nissin-uri (466 si 622, cel putin) pentru ca nu pot fi declansate doar prin contactul central, daca cele secundare nu primesc si ele semnal de la aparat. Din acelasi motiv, nu merg nici cu declansatoare radio.

Cea mai ieftina solutie este achizitionarea unui cablu TTL de lungime adecvata si a unui Nissin 466, care poate fi declansat de 622 in mod manual. Domnul Grozescu a explicat deja de ce vrei sa operezi blitzurile in mod manual.

Chestia cu cablul nu imi place deloc, asa ca as vinde 622-ul si as cumpara doua 466, pe care le-as declansa cu blitzul de pe aparat in mod manual, setat la energia minima de descarcare.

O varianta net superioara ar fi fost utilizarea a doua SB-600, dar nici blitzul de pe D60 si nici SB-600 nu au capabilitatea de commander CLS/AWL. Iar un SU-800 plus doua SB-600 ti-ar exploda bugetul cu totul. Deci, pina la un upgrade de aparat, mergi pe doua Nissin 466 comandate de blitzul lui D60 in mod manual.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: solutii sincronizare flash extern

Mesajde Dan Pop » Mar Mar 09, 2010 12:12 pm

Dan Pop scrie:Cablul simplu de sincronizare nu e o solutie pentru Nissin-uri (466 si 622, cel putin) pentru ca nu pot fi declansate doar prin contactul central, daca cele secundare nu primesc si ele semnal de la aparat. Din acelasi motiv, nu merg nici cu declansatoare radio.

Problema s-a rezolvat pentru Di622, printr-un firmware update: link magazin online.

Cele cumparate de la F64 dupa 1 martie au deja noul firmware instalat.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: solutii sincronizare flash extern

Mesajde tavi2x » Mar Mar 09, 2010 11:10 pm

Dan Pop scrie:
Dan Pop scrie:Cablul simplu de sincronizare nu e o solutie pentru Nissin-uri (466 si 622, cel putin) pentru ca nu pot fi declansate doar prin contactul central, daca cele secundare nu primesc si ele semnal de la aparat. Din acelasi motiv, nu merg nici cu declansatoare radio.

Problema s-a rezolvat pentru Di622, printr-un firmware update: link magazin online.

Cele cumparate de la F64 dupa 1 martie au deja noul firmware instalat.


Frumos :)

Cred ca o sa fac o vizita pe la F64, chiar de la ei am luat blitul in dec'09.

Multumesc.
Numai bine
Trusa foto de vanzare: anunturile aici pe forum
Avatar utilizator
tavi2x
 
Mesaje: 426
Membru din: Lun Noi 09, 2009 4:40 pm
Localitate: Bucuresti

Re: solutii sincronizare flash extern

Mesajde tavi2x » Lun Aug 02, 2010 9:59 am

Intre timp am facut upgrade-ul la Di622 si am luat un link magazin online si un link magazin online si sunt multumit de cum functioneaza.
Pentru al2-lea blit m-am hotarat sa mai astept pana cand acesta va fi macar un link magazin online.

Va multumesc pentru sfaturi
Trusa foto de vanzare: anunturile aici pe forum
Avatar utilizator
tavi2x
 
Mesaje: 426
Membru din: Lun Noi 09, 2009 4:40 pm
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Blituri Speedlight

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 28 vizitatori