Acum este Vin Apr 26, 2024 10:36 am

Articole Nikonisti.ro

Dilema : Mecablitz(Metz) 58 vs. Nikon SB-900

Blituri externe de la Nikon

Dilema : Mecablitz(Metz) 58 vs. Nikon SB-900

Mesajde littlealien » Sâm Apr 10, 2010 11:22 am

Salutare !
Doresc sa imi achizitionez un blit extern cat de curand, iar cautarile mele s-au oprit la cele doua modele mentionate in titlu .
Metz parca imi inspira mai multa incredere , fiind o firma germana cu traditie in domeniu ; are inca un blit mai mic care cred ca ajuta foarte mult la fotografierea subiectelor din apropiere , asa scapand de umbrele nedorite . Producatorul german garanteaza compatibilitatea maxima cu un update la firmware direct din pc printr-un port Usb(in caz de trebuie) .
Nikon este si el un blitz foarte bun si puternic , este compatibil cu o gama larga de accesorii (capace colorate , etc ) pe care nu le-am intalnit si la metz , prezinta o interfata cu mai multe butoane + rotita, care duce la o utilizare eficienta si mult mai rapida, fata de metz care are doar 5 butoane.
Nu pun accentul pe patina din plastic cu care este dotat metz fata de cea din metal pe care o are nikon-ul, deoarece nu cred k o sa dau cu blitul de pereti sau sa-l utilizez in mod agresiv, sa ajunga sa crape .
Nicon are si un termostat care functioneaza ca protectie la supraincalzire ; din cate am citit parerile sunt impartite ( unii o lauda altii nu au putut prinde cadre importante dintr-un eveniment pentru ca trebuiau sa astepte sa se raceasca blitul)
Ambele blituri au functia comander .
Nu in ultimul rand trebuie sa pun in balanta si costul ; Metz este cu 300 ron mai ieftin si mi-ar permite achizitionarea unui set bun de acumulatori, iar nikon este cam la limita bugetului .
Folosesc un D90 cu grip si nu cred ca bliturile o sa fie supradimensionate .
..................................................................................................
Avand in vedere cele spuse mai sus(informatii de pe net , ) inca nu stiu ce sa aleg . Poate sunt persoane care s-au confruntat cu aceeasi alegere si ar putea sa aduca argumente pentru unul sau altul dintre modele ; am citit din putinele comparatii gasite pe forumuri iar parerile sunt 50/50 % pentru fiecare .
Va multumesc si sper sa ma ajutati sa ma hotarasc .
Sanatate !
littlealien
 
Mesaje: 385
Membru din: Sâm Ian 23, 2010 6:54 pm
Localitate: aici aşa

Re: Dilema : Mecablitz(Metz) 58 vs. Nikon SB-900

Mesajde sorinsava » Sâm Apr 10, 2010 4:38 pm

Ma uit prin manual si-ti zic ce gasesc diferit, eu am 800.
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: Dilema : Mecablitz(Metz) 58 vs. Nikon SB-900

Mesajde Maniac » Sâm Apr 10, 2010 7:43 pm

Nu stiu cat de mult va va ajuta in alegerea dumneavoastra acest raspuns dat fiind ca nu am lucrat cu 58 AF-1, dar sper sa va fie de folos:

are inca un blit mai mic care cred ca ajuta foarte mult la fotografierea subiectelor din apropiere , asa scapand de umbrele nedorite .

Acel blitz mic poate fi util atunci cand facem bounce cu blitzul mare, pentru a ilumina mai placut subiectul. Daca va fi prea puternic, va crea umbre nedorite :(

Nikon este si el un blitz foarte bun si puternic , este compatibil cu o gama larga de accesorii (capace colorate , etc ) pe care nu le-am intalnit si la metz , prezinta o interfata cu mai multe butoane + rotita, care duce la o utilizare eficienta si mult mai rapida, fata de metz care are doar 5 butoane.


Accesoriile probabil ca se gasesc si pentru Metz, am vazut sigur difusere, bounce si minisoftbox-uri. Filtrele colorate ar trebui sa fie alese in functie de forma capului blitului.
Legat de sistemul de control: eu unul folosesc SB600 si am avut ocazia sa incerc un Metz 48 (care pare a folosi acelasi sistem de control cu 4 butoane ca si 58), si as zice ca, pentru nevoile mele (lucrez mult in mod manual), sistemul de control al 48-ului este inferior celui de control al SB600-lui. Dat fiind imbunatatirile interfetei pe care le aduce SB900, va las pe dumneavoastra sa trageti concluzia...

Nu pun accentul pe patina din plastic cu care este dotat metz fata de cea din metal pe care o are nikon-ul, deoarece nu cred k o sa dau cu blitul de pereti sau sa-l utilizez in mod agresiv, sa ajunga sa crape.

Este suficienta o clipa de neatentie...

Avand in vedere cele spuse mai sus(informatii de pe net , ) inca nu stiu ce sa aleg .

Alegerea se face in functie de ce doriti sa faceti cu respectivul blitz.
Pentru un fotograf profesionist (a.k.a. platit), as alege SB900 (pentru mine, zoom-ul 17-200mm , faptul ca stie sa compenseze pentru DX/FX si cele trei distributii luminoase (standard, center-weighted, even) justifica diferenta de pret).
In rest, AF 58 daca sunteti sigur ca aveti nevoie de puterea lui.
Personal nu am simtit niciodata lipsa de putere folosind SB600, si vi-l recomand cu multa caldura, mai ales ca in diferenta de pret intre un SB600 si un 58 AF-1 intra o umbrela, un stativ si o menghina (care sunt mai utile decat lumina de modelare si un GN mai mare la iso 100...)
[Lista de sticle si borcane]
[Citat dintr-un fotograf celebru, preferabil mediocru, ideal mort]
Maniac
 
Mesaje: 1058
Membru din: Mar Mar 24, 2009 8:39 pm
Localitate: Troll-andia (vizavi de Finlandia)

Re: Dilema : Mecablitz(Metz) 58 vs. Nikon SB-900

Mesajde littlealien » Dum Apr 11, 2010 1:35 am

Salut si va multumesc pentru raspuns .
Nu ma consider un fotograf profesionist si nici bani nu fac din poze , dar as vrea o investitie buna pentru viitor iar un plus de putere nu strica niciodata deaceea SB- 600 il tai de pe lista .
In legatura cu accesoriile pentru Metz 58 disponibile la noi in tara, se pare k nu m-am uitat eu destul de bine ; am gasit doar un difuser cand am cautat .( oricum accesoriile nu ar fi un argument prea important pentru alegerea mea ...).
Inca nu-s hotarat ce sa aleg ...
littlealien
 
Mesaje: 385
Membru din: Sâm Ian 23, 2010 6:54 pm
Localitate: aici aşa

Re: Dilema : Mecablitz(Metz) 58 vs. Nikon SB-900

Mesajde Maniac » Dum Apr 11, 2010 11:07 am

dar as vrea o investitie buna pentru viitor iar un plus de putere nu strica niciodata


Cu tot respectul, dar cata vreme nu folositi echipamentele pentru a castiga bani, orice achizitie foto nu prea poate fi considerata investitie ;).

In ceea ce priveste plusul de putere, daca v-ati luat dupa valorile GN, ar trebui sa stiti ca pentru Metz aceste valori sunt masurate cu "zoom"-ul blitzului la 105mm, iar pentru Nikon, cu "zoom"-ul blitului la 35 mm.

Ca sa va faceti o idee, conform specificatiilor producatorului, la 50mm, SB600 are GN de 36, SB900 are 40 iar Metz 58AF are 42 (metri, la ISO 100).
[Lista de sticle si borcane]
[Citat dintr-un fotograf celebru, preferabil mediocru, ideal mort]
Maniac
 
Mesaje: 1058
Membru din: Mar Mar 24, 2009 8:39 pm
Localitate: Troll-andia (vizavi de Finlandia)

Re: Dilema : Mecablitz(Metz) 58 vs. Nikon SB-900

Mesajde sorinsava » Dum Apr 11, 2010 11:35 am

Uite ce am gasit prin manual: ca si la nissin durata este extrem de lunga comparativ cu nikon, 1/125s la 1/1 , 1/650s 1/2, de abia 1/3 ajunge 1/1500s. Cu mici diferente sb600/800/900 sunt in zona 1/1000s la 1/1. Ei chiar se asteapta sa dea cineva 4000ron pe 3 bucati ca sa scoti 1/1 la 1/1000s? Nissin di866 are 1/300s, deci e putin mai bine http://www.nissindigital.com/en/Di866-2.html

Eu nu am inteles din manual daca suporta auto-fp in wireless. Asta trebuie aflat pt ca ar fi o problema destul de mare sa nu-l poti folosi la soare fara fir. Incarcarea de 5s nu e tocmai rapida. O sa ai diferente de WB fata de SB-uri pt ca nu vad sa scrie undeva ca ar comunica durata, probabil va fi warm ca nissin. Asta nu e problema serioasa, doar ca idee.

Senzorul wireless e lateral, nu in fata ca la nissin sau in dreapta ca la nikon. Din poze vad ca e pus in partea stinga, ceea ce e mai mult decit rau. De fapt, nu cred ca se poate pune undeva mai gresit decit acolo. E gresit si la nissin, dar e mai putin prostesc decit la metz.

Din pdf inteleg ca nu e automata trecerea dintre moduri in functie de metering sau de pozitia capului. Spre ex. scrie cum sa alegi manual ttl-bl dar nu vad unde scrie ca face asta si singur. Daca e asa, inseamna ca trebuie sa butonezi pe blitz de cite ori schimbi modul de metering sau rotesti capul in alta pozitie decit in fata.

Conteaza si cum merge in realitate. Cum expune cind e pe aparat, cum se comporta ca slave, daca primeste semnal la distanta suficient de mare. Asta trebuie sa cauti pe forumuri. Cel de-al 2-lea blitz e slab si foarte limitat in functii comparativ cu cel mare, practic inutil in utilizarea reala. Lumiquest face complet redundant acel blitz si cu rezultate mai bune pt ca nu ai nici o limitare de functii.

Durata de iluminare e de departe cea mai mare problema cu 3rd party care se vor ca pret o alternativa la fostul sb800. Daca vrei sa il iei ca sa faci poze in vacanta atunci are prea multe functii, e prea scump, si n-are rost. Daca vrei sa il iei ca sa faci ceva serios e prea prost si iar n-are rost. Concluzia mea e ca mecablitz 58 AF-1 pare sa fie unul dintre cele mai prost gindite si prost executate blitzuri de pe piata.
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: Dilema : Mecablitz(Metz) 58 vs. Nikon SB-900

Mesajde littlealien » Lun Apr 12, 2010 5:25 pm

Inca nu sunt hotarat 100% ce sa iau , dar pana vineri o sa aleg unul din cele doua modele. Momentan inclin balanta spre SB-900 (vorba aceea :" Fiecare cu a masii " - :)) ).
littlealien
 
Mesaje: 385
Membru din: Sâm Ian 23, 2010 6:54 pm
Localitate: aici aşa

Re: Dilema : Mecablitz(Metz) 58 vs. Nikon SB-900

Mesajde littlealien » Lun Apr 19, 2010 9:11 pm

Salutare :D .
Pana la urma m-am oprit la Metz 58 , si consider ca am facut o alegere foarte buna , in plus mi-au ramas ceva bani pentru un set de acumulatori bunicei ,un incarcator si inca cateva accesorii foto .
Nu am reusit sa-l testez la maxim dar din primele teste blitul pare a fi unul foarte puternic , care scoate o lumina alba.
Lampa frontala , cea de dimensiuni mai mici , isi face foarte bine treaba in cazul subiectelor fotografiate din fata , folosind bounce , si in plus este destul de puternica ... asta in ciuda multor critici care spun ca este pusa cam degeaba :roll: .
Blitul se pare ca este construit dintr-un plastic rezistent si de foarte buna calitate ; patina care este si ea tot din plastic imi inspira destula incredere , asa ca nu cred ca a existat sau va exista cineva care sa se planga ca i s-a rupt sau nu sta fixa .
Se pare ca m-am inselat in privinta celor 4 butoane . Meniul e asa bine structurat si simplu de inteles incat poate fi o joaca de copii , asa ca pentru primele teste nu am avut nevoie de manual si asta chiar daca este primul meu blit extern .
Referitor la manual pot spune ca este foarte gros , fiind scris in cateva limbi dintre care romana lipseste , este foarte bine structurat si te ajuta sa intelegi toate functiile blitului in maxim 10 minute de lectura .
Blitul se incarca destul de repede (cam 4 - 5 secunde numarate in gand ) si dupa cateva rafale bune ca sa-i fac rodajul nu s-a incalzit nici corpul blitului si nici acumulatorii .
Alaturi de D90-ul meu functioneaza foarte bine si nu am avut nici o problema legata de compatibilitate, si asta fara sa ii fac update la firmware .
Cam acestea fiind spuse eu il recomand viitorilor cumparatrori care vor sa faca o economie si in acelasi timp sa se bucure de aceleasi perfrmante ca si in cazul in care ar fi cumparat un SB - 900 8-) .
Sanatate !
littlealien
 
Mesaje: 385
Membru din: Sâm Ian 23, 2010 6:54 pm
Localitate: aici aşa

Re: Dilema : Mecablitz(Metz) 58 vs. Nikon SB-900

Mesajde Radu_Grozescu » Lun Apr 19, 2010 9:38 pm

littlealien scrie:
Cam acestea fiind spuse eu il recomand viitorilor cumparatrori care vor sa faca o economie si in acelasi timp sa se bucure de aceleasi perfrmante ca si in cazul in care ar fi cumparat un SB - 900 8-) .
Sanatate !


De ”aproape” aceleasi performante ....
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Dilema : Mecablitz(Metz) 58 vs. Nikon SB-900

Mesajde sorinsava » Mar Apr 20, 2010 10:48 am

Radu_Grozescu scrie:
littlealien scrie:
Cam acestea fiind spuse eu il recomand viitorilor cumparatrori care vor sa faca o economie si in acelasi timp sa se bucure de aceleasi perfrmante ca si in cazul in care ar fi cumparat un SB - 900 8-) .
Sanatate !


De ”aproape” aceleasi performante ....


Ai pretentii prea mari
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Următorul

Înapoi la Blituri Speedlight

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 23 vizitatori