Acum este Sâm Apr 20, 2024 2:44 am

Articole Nikonisti.ro

Dilema : Mecablitz(Metz) 58 vs. Nikon SB-900

Blituri externe de la Nikon

Re: Dilema : Mecablitz(Metz) 58 vs. Nikon SB-900

Mesajde Radu_Grozescu » Mar Apr 20, 2010 11:03 am

sorinsava scrie:
Ai pretentii prea mari


Ca unic flash, Metz 58 e excelent.

Integrat pe post de commander intr-un sistem de flash-uri multiple, are o ”minuscula” problema, mai greu de descoperit de cei care se multumesc sa citeasca specificatiile pe Internet :-)

Pe post de remote, e de asemenea excelent.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Dilema : Mecablitz(Metz) 58 vs. Nikon SB-900

Mesajde sorinsava » Mar Apr 20, 2010 11:37 am

Eu ziceam ca ai pretentii prea mari de la littlealien :)

Am vizionat Masters of Wedding Photography si marele talent mondial Yervant Zanazanian nici macar nu foloseste blitz. Are o lamputa video pe baterii tinuta de cineva pe o prajina drept lumina principala. Deci blitzul e total in plus pt cine vrea sa devina mare maestru.
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: Dilema : Mecablitz(Metz) 58 vs. Nikon SB-900

Mesajde Dan Pop » Mar Apr 20, 2010 12:09 pm

littlealien scrie: Cam acestea fiind spuse eu il recomand viitorilor cumparatrori care vor sa faca o economie si in acelasi timp sa se bucure de aceleasi perfrmante ca si in cazul in care ar fi cumparat un SB - 900 8-) .

Daca asta e primul tau blitz, de unde stii ca are aceleasi performante ca un SB-900?
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Dilema : Mecablitz(Metz) 58 vs. Nikon SB-900

Mesajde littlealien » Mar Apr 20, 2010 3:19 pm

Salut :) .
Daca asta e primul tau blitz, de unde stii ca are aceleasi performante ca un SB-900?

Din datele gasite pe net... si cand spun performante ma refer in primul rand la putere , calitatea luminii , a constructiei si nu in ultimul rand a functiilor care sunt CAM aceleasi . E adevarat ca SB-900 are cateva functii in plus(termostat , un zoom mai mare... ) si poate care functioneaza mai bine(master) , de asta ma corectez in expresia mea : "... aceleasi performante... " si voi spune : aproape aceleasi performante...

marele talent mondial Yervant Zanazanian nici macar nu foloseste blitz. Are o lamputa video pe baterii tinuta de cineva pe o prajina drept lumina principala. Deci blitzul e total in plus pt cine vrea sa devina mare maestru

Si eu stiu pe cineva care foloseste pe post de sursa de lumina nu un blitz ci faza lunga de la masina ... si este si el un mare artist ... te intrebi cum face poze in biserica ? ... doar e artist si poate . Ce ar fi sa ne luam toti pana la urma lampi video si vro doua tipe bune pe post de stativ :) ... suna bine nu ? ... cred k iesi mai bine ca pret si poate subiectele o sa zambeasca mai tare 8-) .

Sincer mie blitul mi se pare foarte bun mai ales raportul calitate / pret .
As fi vrut mai multe sfaturi care sa fi venit un pic mai devreme ...si poate faceam o alegere mult mai buna decat asta .
O zi buna .
littlealien
 
Mesaje: 385
Membru din: Sâm Ian 23, 2010 6:54 pm
Localitate: aici aşa

Re: Dilema : Mecablitz(Metz) 58 vs. Nikon SB-900

Mesajde Maniac » Mie Apr 21, 2010 10:10 am

@littlealien:
Nu iti mai bate capul si foloseste blitul cu incredere.
A spune ca SB900 este mai bun ca 58AF este ca si cum am spune ca masina X e mai buna ca masina Y pentru ca X atinge 100km/h cu o secunda mai repede decat Y. Daca fac "liniute", atunci, da e mai buna. Daca imi duc copiii la scoala, chiar nu ma intereseaza ;).

In rest, asta e farmecul fotografiei: poti sa iti gasesti un stil care sa fie numai al tau. Exista fotografi care fara blituri, nu ar mai face nimic si exista fotografi care nu pot sta la mai putin de 10 metri distanta de un blitz. Si toti au loc sub soare si din ambele categorii sunt oameni care reusesc imagini superbe.
[Lista de sticle si borcane]
[Citat dintr-un fotograf celebru, preferabil mediocru, ideal mort]
Maniac
 
Mesaje: 1058
Membru din: Mar Mar 24, 2009 8:39 pm
Localitate: Troll-andia (vizavi de Finlandia)

Re: Dilema : Mecablitz(Metz) 58 vs. Nikon SB-900

Mesajde Dan Pop » Mie Apr 21, 2010 10:19 am

littlealien scrie:
Daca asta e primul tau blitz, de unde stii ca are aceleasi performante ca un SB-900?

Din datele gasite pe net... si cand spun performante ma refer in primul rand la putere , calitatea luminii , a constructiei si nu in ultimul rand a functiilor care sunt CAM aceleasi . E adevarat ca SB-900 are cateva functii in plus(termostat , un zoom mai mare... ) si poate care functioneaza mai bine(master) , de asta ma corectez in expresia mea : "... aceleasi performante... " si voi spune : aproape aceleasi performante...

E mai bine sa-i lasi pe cei care le-au utilizat pe ambele sa faca comparatii. Sint o gramada de lucruri care nu apar in datele de pe net.

Eu nu spun ca nu ai dreptate, pur si simplu pentru ca nu am utilizat un Metz 58 AF, asa ca habar n-am daca e la fel de bun, mai bun sau mai prost decit decit SB-900. Iti critic doar modul in care faci comparatii.

Flash-urile Nikon de top, SB-800 si SB-900 au multe sofisticarii care le lipsesc flash-urilor proiectate sa mearga pe toate aparatele. De exemplu, sint capabile sa comunice aparatului temperatura de culoare a luminii emise, functie de energia descarcarii si de eventualele filtre cu gel (originale) aplicate pe ele. Daca au un bounce original montat pe ele, sint capabile sa detecteze prezenta lui si sa pozitioneze automat reflectorul pentru unghi maxim de acoperire. SB-900 este chiar capabil sa diferentieze intre aparate FX si DX, pentru a optimiza functionarea reflectorului cu zoom. Din acest motiv, consider ca un flash third party, pentru a fi o optiune viabila, trebuie sa fie semnificativ mai ieftin decit omologul Nikon, la performante de baza comparabile. Or 58 AF mi se pare extrem de apropiat, ca pret, de SB-900. La un pret in jur de 1000 lei (gen Nissin 866), l-as considera o alternativa interesanta la SB-900, la aproape 1400 lei, si tinind seama ca vine cu mai putine accesorii decit SB-900, nu mi se pare nici macar demn de luat in calcul.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Dilema : Mecablitz(Metz) 58 vs. Nikon SB-900

Mesajde FullMetalJacket » Mie Apr 21, 2010 11:26 am

Dan Pop scrie:De exemplu, sint capabile sa comunice aparatului temperatura de culoare a luminii emise, functie de energia descarcarii si de eventualele filtre cu gel (originale) aplicate pe ele.

Putetti detalia putin acest feature? Nu am utilizat filtre cu gel, si va intreb fiindca ma gandesc ca rolul unui filtru ar fi tocmai acela de a da o lumina colorata care sa nu fie compensata de catre engine-ul de reglare a balansului de alb.
Un DX obisnuit, un blitz decent, niste obiective vechi si bune, si altele noi dar nu la fel de bune...
Avatar utilizator
FullMetalJacket
 
Mesaje: 167
Membru din: Dum Ian 10, 2010 2:39 pm

Re: Dilema : Mecablitz(Metz) 58 vs. Nikon SB-900

Mesajde Maniac » Mie Apr 21, 2010 11:40 am

Putetti detalia putin acest feature? Nu am utilizat filtre cu gel, si va intreb fiindca ma gandesc ca rolul unui filtru ar fi tocmai acela de a da o lumina colorata care sa nu fie compensata de catre engine-ul de reglare a balansului de alb.


Daca imi permiteti sa raspund(partial) eu...

Rolul unei combinatii filtru colorat+blitz este:
a)de a influenta culoarea unei imagini,
b)de a asigura un fundal deosebit atunci cand acesta este prea banal
c)de a asigura un balans de alb corect.

Daca a) si b) sunt usor de imaginat de ce si cum, c) tine de particularitatile surselor de lumina.
De exemplu, intr-un mediu cu surse fluorescente, subiectul iluminat cu blitz fara filtru verde va avea o culoare OK, iar mediul care nu este iluminat cu blitz va avea o tenta verde. Asemanator si pentru Tungsten(numai ca trebuie un filtru CTO). Discutia este mai complexa de atat, tine si de variatiile in sursele de lumina, de WB specific samd, asa ca va sugerez sa cititi acest articol:

http://strobist.blogspot.com/2006/03/li ... rrect.html
[Lista de sticle si borcane]
[Citat dintr-un fotograf celebru, preferabil mediocru, ideal mort]
Maniac
 
Mesaje: 1058
Membru din: Mar Mar 24, 2009 8:39 pm
Localitate: Troll-andia (vizavi de Finlandia)

Re: Dilema : Mecablitz(Metz) 58 vs. Nikon SB-900

Mesajde FullMetalJacket » Mie Apr 21, 2010 11:55 am

Multumesc pentru raspuns. Perceptia mea era gresita; filtrele cu gel au de fapt un rol de corectare si nu unul de "colorare".
Un DX obisnuit, un blitz decent, niste obiective vechi si bune, si altele noi dar nu la fel de bune...
Avatar utilizator
FullMetalJacket
 
Mesaje: 167
Membru din: Dum Ian 10, 2010 2:39 pm

Re: Dilema : Mecablitz(Metz) 58 vs. Nikon SB-900

Mesajde Dan Pop » Mie Apr 21, 2010 3:15 pm

FullMetalJacket scrie:Perceptia mea era gresita; filtrele cu gel au de fapt un rol de corectare si nu unul de "colorare".

Sint filtre si filtre. Unele sint dedicate colorarii, si se folosesc, de obicei, pe blitzuri remote, pentru a crea efecte de culoare. Altele au rolul de a aduce temperatura de culoare a blitzului cit mai aproape de temperatura de culoare a sursei principale de iluminare, astfel incit sa se poata face un balans de alb.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Blituri Speedlight

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 20 vizitatori

cron