Acum este Mar Apr 23, 2024 9:15 pm

Articole Nikonisti.ro

Intrebari despre utilizarea generala a blitz-urilor

Blituri externe de la Nikon

Re: Intrebari despre utilizarea generala a blitz-urilor

Mesajde Tudor_dx » Mie Ian 23, 2013 6:26 pm

Ar fi o idee sa postezi doua imagini, ca sa ne facem o idee exact la ce te referi.
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: Intrebari despre utilizarea generala a blitz-urilor

Mesajde Alin D@li » Mie Ian 23, 2013 7:18 pm

http://i475.photobucket.com/albums/rr118/dutaalin/DSC_0250_zpsa6c4adbb.jpg
mod M: exponometrul indica 0 - f/4 cu 1/5 ISO800
blitz incorporat folosit

http://i475.photobucket.com/albums/rr118/dutaalin/DSC_0251_zpsa05746c4.jpg
mod AUTO - rezultat: f/4 cu 1/60 ISO800
blitz incorporat folosit

http://i475.photobucket.com/albums/rr118/dutaalin/DSC_0252_zpsa122b19e.jpg
mod M cu indicatorii luati din mod AUTO: f/4 cu 1/60 ISO800
(+ Shooting Menu: Standard, ADL dezactivat, Sharpening 6, Contrast 1, Saturation 2)
blitz incorporat folosit

*Sunt doar ca si exemplu, facute din mana.
** WB pe Auto (la toate 3)
(ultima este corecta cu realitatea)
Avatar utilizator
Alin D@li
 
Mesaje: 390
Membru din: Mar Dec 11, 2012 7:13 pm

Re: Intrebari despre utilizarea generala a blitz-urilor

Mesajde goangaus » Mie Ian 23, 2013 7:57 pm

O intrebare, stii ce reprezinta acel 1/5 din setarile facute de tine in modul M?
Sony A6000|35mm F1.8|16-50|55-210
PhotoBlog
goangaus
 
Mesaje: 505
Membru din: Sâm Noi 13, 2010 11:00 pm

Re: Intrebari despre utilizarea generala a blitz-urilor

Mesajde Alin D@li » Mie Ian 23, 2013 8:29 pm

goangaus scrie:O intrebare, stii ce reprezinta acel 1/5 din setarile facute de tine in modul M?


1/5 este timpul de expunere. L-am ales in functie de deschiderea diafragmei ca exponometrul sa fie pe zero.
Sunt la inceput si m-ar ajuta foarte mult sa inteleg totul asa cum trebuie, chiar daca ceea ce fac eu nu fac corect... accept orice sfat

As putea, presupun, sa dau pe modul A, sa dau eu valoarea diafragmei (f/4 sa zicem), sa ridic blitzul si cred ca atunci va lua si timpul de expunere corect (cred ca ar fi 1/60). Dar ar fi util sa stiu si care e calculul folosit in modul M.
Avatar utilizator
Alin D@li
 
Mesaje: 390
Membru din: Mar Dec 11, 2012 7:13 pm

Re: Intrebari despre utilizarea generala a blitz-urilor

Mesajde goangaus » Mie Ian 23, 2013 9:21 pm

In modul manual nu trebuie sa te iei neaparat dupa exponometru, pentru ca altfel iese ca pe auto sau mai rau(cazul tau). In manual tragi un cadru, verifici, ajustezi si incerci din nou pana obtii ce vrei. 1/5 este un timp foarte lung pentru fotografia cu flash, astfel ca senzorul prinde prea multa lumina ambientala si rezultatul este galben, probabil de la vreun bec.
Banuiesc ca flashul este in ttl, caz in care poti pune un timp de 1/60 sau 1/100 si te joci din diafragma. Vei observa ca expunerea va fi aproximativ la fel la diafragme diferite, pentru ca va compensa flashul in plus sau minus.
Cel mai simplu este sa tragi un cadru in auto, vezi de expunere a folosit, pui in manual la fel si incepi sa schimbi cate o valoare, diafragma daca vrei sa modifici profunzimea, timpul de expunere daca vrei sa ingheti miscarea.
Apoi pui si flashul in manual dar intai invata cum functioneaza in ttl :)

LE: in modurile semiautomate P,A si in Auto timpul de expunere va fi mereu 1/60 sau valoarea setata de tine in meniu, in cazul in care se foloseste flashul.
Ultima oară modificat de goangaus pe Mie Ian 23, 2013 9:30 pm, modificat 1 dată în total.
Sony A6000|35mm F1.8|16-50|55-210
PhotoBlog
goangaus
 
Mesaje: 505
Membru din: Sâm Noi 13, 2010 11:00 pm

Re: Intrebari despre utilizarea generala a blitz-urilor

Mesajde Alin D@li » Mie Ian 23, 2013 9:29 pm

goangaus scrie:In modul manual nu trebuie sa te iei neaparat dupa exponometru, pentru ca altfel iese ca pe auto sau mai rau(cazul tau). In manual tragi un cadru, verifici, ajustezi si incerci din nou pana obtii ce vrei. 1/5 este un timp foarte lung pentru fotografia cu flash, astfel ca senzorul prinde prea multa lumina ambientala si rezultatul este galben, probabil de la vreun bec.
Banuiesc ca flashul este in ttl, caz in care poti pune un timp de 1/60 sau 1/100 si te joci din diafragma. Vei observa ca expunerea va fi aproximativ la fel la diafragme diferite, pentru ca va compensa flashul in plus sau minus.
Cel mai simplu este sa tragi un cadru in auto, vezi de expunere a folosit, pui in manual la fel si incepi sa schimbi cate o valoare, diafragma daca vrei sa modifici profunzimea, timpul de expunere daca vrei sa ingheti miscarea sau sa modifici expunerea.
Apoi pui si flashul in manual dar intai invata cum functioneaza in ttl :)


Da, flashul este in TTL.
Multumesc mult pentru raspuns, sper ca ma vei mai ajuta si cu alte ocazii :)
Avatar utilizator
Alin D@li
 
Mesaje: 390
Membru din: Mar Dec 11, 2012 7:13 pm

Re: Intrebari despre utilizarea generala a blitz-urilor

Mesajde Tudor_dx » Joi Ian 24, 2013 11:11 am

Explicatiile lui goangaus sunt corecte. :)
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: Intrebari despre utilizarea generala a blitz-urilor

Mesajde Radu_Grozescu » Joi Ian 24, 2013 11:31 am

goangaus scrie:Apoi pui si flashul in manual dar intai invata cum functioneaza in ttl :)


Mai ales la flash-ul încorporat, utilizarea în Manual în loc de TTL este un sfat excelent :-)


goangaus scrie:LE: in modurile semiautomate P,A si in Auto timpul de expunere va fi mereu 1/60 sau valoarea setata de tine in meniu, in cazul in care se foloseste flashul.


Cu exceptia cazului în care lumina ambiantă este suficientă, ex, afară, pe vreme bună :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Intrebari despre utilizarea generala a blitz-urilor

Mesajde Alin D@li » Joi Ian 24, 2013 7:32 pm

Radu_Grozescu scrie:
goangaus scrie:Apoi pui si flashul in manual dar intai invata cum functioneaza in ttl :)


Mai ales la flash-ul încorporat, utilizarea în Manual în loc de TTL este un sfat excelent :-)


goangaus scrie:LE: in modurile semiautomate P,A si in Auto timpul de expunere va fi mereu 1/60 sau valoarea setata de tine in meniu, in cazul in care se foloseste flashul.


Cu exceptia cazului în care lumina ambiantă este suficientă, ex, afară, pe vreme bună :-)


Va multumesc pentru completari si ca de obicei pentru raspunsuri.
Avatar utilizator
Alin D@li
 
Mesaje: 390
Membru din: Mar Dec 11, 2012 7:13 pm

Re: Intrebari despre utilizarea generala a blitz-urilor

Mesajde Radu_Grozescu » Joi Ian 24, 2013 10:33 pm

Alin D@li scrie:Va multumesc pentru completari si ca de obicei pentru raspunsuri.


Sper că nu veti începe să folositi flash-ul încorporat în mod Manual ca lumină principală în fotografia generală, o să aveti prea multe frustări :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Anterior

Înapoi la Blituri Speedlight

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori