Acum este Joi Mar 28, 2024 4:01 pm

Articole Nikonisti.ro

Intrebari despre utilizarea generala a blitz-urilor

Blituri externe de la Nikon

Intrebari despre utilizarea generala a blitz-urilor

Mesajde Maniac » Joi Mai 07, 2009 10:40 am

Cum nu exista un topic general de Q&A pt bliturile Nikon, propun sa incepem un astfel de topic.

Si prima intrebare:

Pentru a declansa un SB-600 de la distanta fara a face apel la CLS (folosim un Nikon D40x, deci nu avem CLS), care metoda ar fi mai buna:

a) Folosirea unui cablu Nikon SC-28 ce permite si TTL dar are doar 1 m lungime?
b) Folosirea unui transmitator radio "TR-05" care ne permite declansare de la distanta dar avem doar contact central si din cate am citit pe net poate fi influentat de mediul in care functioneaza?

Mentionez ca preturile sunt apropiate.

Cablul SC-28 este tentant pentru TTL si pentru siguranta functionarii dar mi se pare prea scurt si prea mare riscul de a ma impiedica de el.

TR-05 este atractiv pentru raza mai mare de actiune, aparenta simplitate in folosire dar din cate am inteles da rateuri.
[Lista de sticle si borcane]
[Citat dintr-un fotograf celebru, preferabil mediocru, ideal mort]
Maniac
 
Mesaje: 1058
Membru din: Mar Mar 24, 2009 8:39 pm
Localitate: Troll-andia (vizavi de Finlandia)

Re: Intrebari despre utilizarea generala a blitz-urilor

Mesajde sorinsava » Joi Mai 07, 2009 11:16 am

d40x are CLS dar nu in intregime. n-are partea cu commander si cu auto fp din ce tin minte. nici d70 nu avea auto fp.

ce lipseste la sb600 e un senzor optic pt varianta su-4 si o mufa pt sync (daca nu vrei cu cablu ttl). cred ca exista adaptoare de patina cu sync si poate merg si cele cu senzor optic. sigur o sa raspunda cineva la partea asta. insa nici d40x n-are mufa de sync asa ca iti trebuie un adaptor, ala stiu sigur ca exista si cred ca e facut si de nikon.

mai sunt si diferite diy pe net, cum e asta http://www.flickr.com/photos/akeeh/2069383472/
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: Intrebari despre utilizarea generala a blitz-urilor

Mesajde Dan Pop » Joi Mai 07, 2009 11:56 am

Maniac scrie:Cablul SC-28 este tentant pentru TTL si pentru siguranta functionarii dar mi se pare prea scurt si prea mare riscul de a ma impiedica de el.

Exista SC-29 care cred ca este de doua ori mai lung.
Maniac scrie:TR-05 este atractiv pentru raza mai mare de actiune, aparenta simplitate in folosire dar din cate am inteles da rateuri.

Cred ca l-as prefera pe TR-06, care are mai multe canale, pentru cazul in care mai exista si alt transmitter prin zona.
A propos de rateuri, se pot face teste in magazin, in momentul achizitiei. Mi-ar fi placut mai mult un sistem pe baza de semnal radio codat digital, dar n-am vazut nimic la preturi rezonabile.

Mai este si alternativa declansarii prin simpatie de la lumina flash-ului de pe aparat. Exista tot felul de solutii, culminind cu SU-4 de la Nikon.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Intrebari despre utilizarea generala a blitz-urilor

Mesajde Radu_Grozescu » Joi Mai 07, 2009 12:48 pm

Dan Pop scrie:
Cred ca l-as prefera pe TR-06, care are mai multe canale, pentru cazul in care mai exista si alt transmitter prin zona.
A propos de rateuri, se pot face teste in magazin, in momentul achizitiei. Mi-ar fi placut mai mult un sistem pe baza de semnal radio codat digital, dar n-am vazut nimic la preturi rezonabile.


Mie imi place Microsync:
link magazin online

Merge foarte bine atat cu SB-uri cat si cu cele de studio, foloseste baterii AA, n-am avut rateuri.

Cu cablurile potrivite, declanseaza si aparatul de la distanta
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Intrebari despre utilizarea generala a blitz-urilor

Mesajde sorinsava » Joi Mai 07, 2009 12:57 pm

asta vad ca are jack direct deci mai trebuie un adaptor la sb600
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: Intrebari despre utilizarea generala a blitz-urilor

Mesajde Dan Pop » Joi Mai 07, 2009 2:49 pm

Radu_Grozescu scrie:
Dan Pop scrie: Mi-ar fi placut mai mult un sistem pe baza de semnal radio codat digital, dar n-am vazut nimic la preturi rezonabile.

Mie imi place Microsync:
link magazin online

Si mie, dar e discutabil ca pretul lui este rezonabil pentru un posesor de SB600. Cealalta problema este ca receptorul nu se cupleaza direct la SB600, mai trebuie un convertor de la PC-sync la hotshoe.
Radu_Grozescu scrie:Cu cablurile potrivite, declanseaza si aparatul de la distanta

Nu m-ar mira ca un declansator radio la distanta pentru aparat sa fie mai ieftin decit "cablurile potrivite" :)
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Intrebari despre utilizarea generala a blitz-urilor

Mesajde Radu_Grozescu » Joi Mai 07, 2009 2:55 pm

Dan Pop scrie:Nu m-ar mira ca un declansator radio la distanta pentru aparat sa fie mai ieftin decit "cablurile potrivite" :)


Pentru aparatele dumneavoastra cablul potrivit e acesta:
link magazin online
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Intrebari despre utilizarea generala a blitz-urilor

Mesajde Dan Pop » Joi Mai 07, 2009 3:27 pm

Radu_Grozescu scrie:
Dan Pop scrie:Nu m-ar mira ca un declansator radio la distanta pentru aparat sa fie mai ieftin decit "cablurile potrivite" :)

Pentru aparatele dumneavoastra cablul potrivit e acesta:
link magazin online

N-am fost prea departe de adevar :D Pentru aparatele mele am un declansator radio cu semnal codat digital care a costat cu 41 RON mai mult decit cablul mentionat :)
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Intrebari despre utilizarea generala a blitz-urilor

Mesajde Maniac » Vin Mai 08, 2009 1:14 pm

Pana la urma am optat pentru un set Phottix Tetra, putin cam scump, dar suporta si blituri Canon (ce sa ii faci, singurul Nikonist printre prietenii mei Canonisti).
Merge bine din teste, din 20-30 de cadre nu a dat rateuri deloc. Dupa amuzamentul initial ("uite, pot declansa blitul din camera alaturata"), va urma o perioada de invatare (am blitul de mai putin de 48 de ore :D ).

Multumesc pentru ajutor si sfaturile date! Promit sa nu va bat prea mult la cap cu intrebari legate de utilizarea SB-600-ului de acum inainte!

Cu respect,
Stefan.
[Lista de sticle si borcane]
[Citat dintr-un fotograf celebru, preferabil mediocru, ideal mort]
Maniac
 
Mesaje: 1058
Membru din: Mar Mar 24, 2009 8:39 pm
Localitate: Troll-andia (vizavi de Finlandia)

Re: Intrebari despre utilizarea generala a blitz-urilor

Mesajde Dan Pop » Vin Mai 08, 2009 2:16 pm

Maniac scrie:Pana la urma am optat pentru un set Phottix Tetra, putin cam scump, dar suporta si blituri Canon (ce sa ii faci, singurul Nikonist printre prietenii mei Canonisti).

Daca prin Phottix Tetra te referi la link magazin online, ala nu e decit varianta vag modificata a lui TR-06 de la F64. Oricum, la 199 lei pretul ramine in domeniul rezonabilului pentru un SB600.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Următorul

Înapoi la Blituri Speedlight

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron