Acum este Vin Mar 29, 2024 3:06 am

Articole Nikonisti.ro

Intrebari despre utilizarea generala a blitz-urilor

Blituri externe de la Nikon

Re: Intrebari despre utilizarea generala a blitz-urilor

Mesajde sorinsava » Vin Mai 08, 2009 2:34 pm

nu ne-ai spus insa ce fel de poze faci si de ce preferi sa cumperi un sb600 pt uz manual cind gaseai unul standard mai ieftin sau ceva la mina a 2-a.
daca te gindesti ca ai avantaj bateria nu e neaparat asa ca trebuie sa alergi sa modifici puterile. tot dureaza mult.
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: Intrebari despre utilizarea generala a blitz-urilor

Mesajde Maniac » Vin Mai 08, 2009 3:17 pm

In legatura cu Phottix Tetra:
Da stiu ca este varianta cosmetizata a TR-06 :D Si ca am platit mai mult pe el la Fotohobbyshop decat la F64. Dar am trecut pe la cei de la F64 si nu il aveau pe stoc. Si cum raspunsul a fost ca poate il aduc candva saptamana viitoare, iar pentru mine acesta este ultimul week-end in care ma mai pot juca "de-a fotograful" ca apoi intru pe ultima suta de metri cu liceenta si terminatul facultatii...poate ca m-am grabit putin...in fine, prea tarziu acum.

De ce SB-600:
M-am gandit initial la un SB-28DX, parea o alegere buna, are si loc de conectat cablu sincronizare PC...Dar tot ce am gasit pe piata SH se invartea pe la 400RON. Si cand am dat peste un SB-600 la 500 RON zilele trecute, am zis ca merita diferenta pentru capacitatile in plus oferite si cu gandul la un viitor SB-900. (deja m-am jucat aseara cu el pus pe camera si facilitatile iTTL+bounce-ul de pe pereti mi-au schimbat foarte mult felul cum privesc fotografia de interior, a fost o adevarata revelatie primul cadru intr-o camera cu pereti albi, cu flash-ul la 90 de grade pe verticala...la fel si urmatorul cadru intr-o camera cu pereti galben/verzi)

Ce vreau de la fotografia cu flash:
Pai ideea de foto cu flash mi-a intrat in cap citind blogul "Strobist" si incercand sa reproduc "DIY macro studio" prezentat pe acel blog. Initial m-am gandit la o sursa de lumina continua, dar nu am putut incropi nimic care sa imi functioneze cum trebuia, asa ca am inceput sa caut un blitz vechi ieftin. Tot citind am ajuns de la una la alta la ceea ce am acuma: SB-600 + Phottix Tetra = 700 RON.
Si voi folosi acestea pentru a invata despre fotografie si pentru a experimenta. Am vazut multe cadre superbe care au fost posibile prin folosirea bliturilor, poate voi incerca sa reproduc unele dintre acele cadre, pentru a castiga experienta, apoi voi incerca sa imi pun in aplicare unele idei pe care le am in minte (fotografie pseudo-artistica sau pur si simplu relaxare/hobby).

Si un exemplu de imagine pe care as dori sa fiu capabil sa o realizez:
http://www.flickr.com/photos/whisperwolf/3335072656/in/set-72157617290461733/
[Lista de sticle si borcane]
[Citat dintr-un fotograf celebru, preferabil mediocru, ideal mort]
Maniac
 
Mesaje: 1058
Membru din: Mar Mar 24, 2009 8:39 pm
Localitate: Troll-andia (vizavi de Finlandia)

Re: Intrebari despre utilizarea generala a blitz-urilor

Mesajde sorinsava » Vin Mai 08, 2009 3:41 pm

Am inteles.

Acum ca ai sb-ul si declansatorul s-ar putea sa nu ajunga pt foto de produse 1 singura sursa de lumina. Asa ca trebuie sa cauti niste suprafete de refl. si de difuzie ca sa simulezi 2-3 surse. Nu-ti fa griji de puterea blitzului, sb600 are mod de strobe nu? Pui pe bulb si pocnesti de mai multe ori.

Daca erai pus numai pe treaba asta din start puteai sa-ti iei cu banii astia niste blitzuri slave cu tot cu stativ, sau macar 1 singur de studio cu putere variabila si sa-l declansezi cu cablu PC+adaptor de patina, sau frecai blitzu pop-up de pe camera. Cred ca gaseai si lumina continua ok la banii aia + cort.

Dar poti sa te descurci si asa, si ai avantajul ca ai un blitz bun. In viitor putea sa-ti trebuiasca un cablu ttl si un stativ (din fier sau viu :) ) ca sa muti blitzul de pe aparat in caz ca o sa faci si alte tipuri de fotografii.
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: Intrebari despre utilizarea generala a blitz-urilor

Mesajde Maniac » Vin Mai 08, 2009 3:56 pm

Suprafete de reflexie:
Carton alb mai mat sau mai lucios, gresie samd.
Suprafete de difuzie:
Hartie de calc (sper sa functioneze cum cred eu).
(deja ma stiu cei de la Hanul cu tei la cat am cautat diverse materiale pe la ei).

In legatura cu puterea SB-ului, nu imi fac griji. Vad ca e destul de puternic. In momentul de fata sunt convins ca am maximum de flexibilitate(daca imi fac rost de un obiectiv mai bun decat 18-55-ul ma tenteaza sa incerc si foto de eveniment... ca amator evident) si pot experimenta majoritatea lucrurilor care se pot face cu un blitz.

Stativ: folosind piciorusul cu care a venit SB-ul si trepiedul meu (receiverul are un adaptor pentru acestea) cred ca pot rezolva aceasta problema. Daca nu, gasesc si stative "vii" si usor mobile (desi acestea tind sa aibe o minte proprie si intiativa).

In rest, imi caut materiale de lectura pe tema si timp sa experimentez. Sper sa am suficient timp sa analizez fotografia cu blitz si sa impartasesc reusitele si esecurile mele comunitatii, pentru a trage concluzii si a primi comentarii de la cei mai avansati.

Multumesc din nou pentru sfaturile oferite.
Cu respect,
Stefan.
[Lista de sticle si borcane]
[Citat dintr-un fotograf celebru, preferabil mediocru, ideal mort]
Maniac
 
Mesaje: 1058
Membru din: Mar Mar 24, 2009 8:39 pm
Localitate: Troll-andia (vizavi de Finlandia)

Re: Intrebari despre utilizarea generala a blitz-urilor

Mesajde sorinsava » Vin Mai 08, 2009 5:18 pm

Da, insa eu ziceam ca iti trebuie niste constructii cu care sa imparti lumina de la blitz. O bucata din conul de lumina sa ajunga difuzata pe subiect, alta bucata sa treaca pe linga panoul respectiv si sa loveasca fundalul si alta sa se reflecte pe partea cealalta, pe deasupra. Tre' sa mesteresti cumva asta. Iar fundalul probabil o sa-l rotesti sa se uite spre blitz ca sa nu fie un luminat in gradient.
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: Intrebari despre utilizarea generala a blitz-urilor

Mesajde aditzuBA » Vin Mai 08, 2009 6:06 pm

poti face foto de produs si cu un singur blitz....
uite aici un tutorial:
http://matusciac.eu/blog/?p=45
sau cu o lampa:
http://matusciac.eu/blog/?p=9


ceva cu a doua metoda:
Fişiere ataşate
WEB mic.jpg
http://www.flickr.com/photos/adibunea/

my lucky numbers : 90/16/85/900
aditzuBA
 
Mesaje: 66
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 9:30 am
Localitate: Bucuresti

Re: Intrebari despre utilizarea generala a blitz-urilor

Mesajde catacore » Vin Oct 23, 2009 9:31 am

Si eu sint cam in situatia lui Maniac, adica: "Ce vreau de la fotografia cu flash:
Pai ideea de foto cu flash mi-a intrat in cap citind blogul "Strobist" si incercand sa reproduc "DIY macro studio" prezentat pe acel blog. Initial m-am gandit la o sursa de lumina continua, dar nu am putut incropi nimic care sa imi functioneze cum trebuia, asa ca am inceput sa caut un blitz vechi ieftin [...]
Si voi folosi acestea pentru a invata despre fotografie si pentru a experimenta. Am vazut multe cadre superbe care au fost posibile prin folosirea bliturilor, poate voi incerca sa reproduc unele dintre acele cadre, pentru a castiga experienta, apoi voi incerca sa imi pun in aplicare unele idei pe care le am in minte (fotografie pseudo-artistica sau pur si simplu relaxare/hobby).
" si ma intrebam ce blitz sa aleg intr-un buget de 5-600 roni. Respectiv SB-80DX sau SB-600. Acum cred ca il voi folosi mai mult ca slave, in mod manual, insa nu prea as vrea sa mai investesc si in transmitere/receivere si alte alea. Deci un blitz capabil sa foloseasca blitzul lui D700 ca si commander, fara alte cabluri, receivere, etc. Are chiar asa o mare importanta ca SB-80DX e cu o generatie mai batrin? Si, pina la urma, care e mai indicat pentru un incepator?
catacore
 
Mesaje: 409
Membru din: Mar Apr 14, 2009 10:26 pm

Re: Intrebari despre utilizarea generala a blitz-urilor

Mesajde Maniac » Vin Oct 23, 2009 10:02 am

Un D700 ar trebui sa stie de CLS complet deci poti sa mergi cu incredere pe un SB-600 si vei avea si i-TTL si declansare automata de la distanta prin intermediul D700-ului. Si un blitz mai nou ;)
[Lista de sticle si borcane]
[Citat dintr-un fotograf celebru, preferabil mediocru, ideal mort]
Maniac
 
Mesaje: 1058
Membru din: Mar Mar 24, 2009 8:39 pm
Localitate: Troll-andia (vizavi de Finlandia)

Re: Intrebari despre utilizarea generala a blitz-urilor

Mesajde sorinsava » Vin Oct 23, 2009 11:03 am

Nici un blitz mai vechi de sb800 nu stie CLS. Insa daca nu iesi din casa si mergi doar pe manual mai bine dai 700ron pe un blitz de studio. Sau, cum zice mai sus, lumina continua. Merge la obiecte atit timp cit iti iei vreo 2 lampi de vreo 300-500 watti. Ca pret e aproape gratis comparativ cu un blitz si poti sa opresti si caldura in casa cit timp faci poze.
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: Intrebari despre utilizarea generala a blitz-urilor

Mesajde Alin D@li » Mie Ian 23, 2013 6:20 pm

As avea o mare rugaminte si anume in a mi se explica cum pot corela expunerea raportata de exponometrul de la Nikon D90, cu blitz-ul incorporat (pentru moment ma refer la acesta) - pentru un rezultat corect.
Este foarte important pentru mine sa-mi asimilez procedura corecta.

Deci, cand sunt intr-o incinta si vreau sa fac o fotografie in modul M reglez parametrii pentru o expunere corecta, dar in momentul in care deschid blitzul si declansez - rezultatul iese din punct de vedere al culorilor jalnic.
In schimb daca aparatul este setat pe AUTO am observat ca exponometrul indica o expunere acut de incorecta, in schimb rezultatul fotografierii cu blitz este foarte bun!..

Daca lucrez in modul M: cum trebuie procedat si dupa ce anume trebuie sa ma ghidez pentru a obtine si o expunere corecta si mai ales un rezultat corect al fotografierii cu blitz (cel incorporat)? - pentru ca dupa cum am relatat, setez o expunere corecta, dar care se dovedeste a fi de fapt incorecta (adica rezultatul) in urma deschiderii si utilizarii blitzului.
Avatar utilizator
Alin D@li
 
Mesaje: 390
Membru din: Mar Dec 11, 2012 7:13 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Blituri Speedlight

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori

cron