Acum este Joi Apr 18, 2024 12:05 pm

Articole Nikonisti.ro

pentru d40.?

Blituri externe de la Nikon

pentru d40.?

Mesajde flopan » Vin Mai 08, 2009 10:14 pm

ce fel de flash trebuie pentru un D40 cu care sa comanzi alte flashuri? ma refer de exemplu la cele de studio
am inteles ca cel incorporat pe aparat nu poate face comander pentru alte flashuri...
deci?
sau poate un comander atasat la aparat care sa declanseze pe celelalte..?
imi puteti expica?
multumesc anticipat
Avatar utilizator
flopan
 
Mesaje: 45
Membru din: Joi Feb 12, 2009 7:32 pm

Re: pentru d40.?

Mesajde soulwise » Vin Mai 08, 2009 11:34 pm

Salut .
Poti declansa cu blitz-ul de pe aparat alte blitz-uri , insa cu doua conditii .

1. Sa reduci intensitatea blitz-ului pana la raportul 1/32 ( cea mai mica posibila pe un D40 ) pentru a nu influenta foarte mult expunerea si a reusi sa declansezi la distanta blitz-ul slave
2. Trebuie ca blitz-ul folosit sa suporte functia de slave optic sau declansarea prin simpatie , functie disponibila pe Nikon SB 800 si SB 900 . Practic blitz-ul aflat la distanta va declansa prin intermediul unei fotocelule de indata ce "simte" declansarea unui alt blitz in imediata apropiere .
Exista si blitz-uri third-party care suporta aceasta functie , dar las pe cei mai priceputi ca mine sa dea exemple de astfel de blitz-uri .
D90+ Grip / 50mm f/1.8D + 16-85 VR +70-300 VR / 2 x SB 600 + softbox & stand / Trepied & Rucsac
[size=85]http://www.flickr.com/photos/soulwise/
Avatar utilizator
soulwise
 
Mesaje: 343
Membru din: Mar Feb 10, 2009 11:09 pm
Localitate: Bucuresti

Re: pentru d40.?

Mesajde Maniac » Vin Mai 08, 2009 11:34 pm

Din ce am cautat pe net (mi-am pus o problema similara cu a dumneavoastra) am tras urmatoarele concluzii>

Pentru a comanda alte blitzuri folosind un D40 si CLS, se pot folosi:
-Blituri in mod Master:SB-800, SB-900 (din cate am citit, asta am inteles, nu sunt 100% sigur)
Sau "Nikon SU-800 Wireless Speedlight Commander Unit".

Alternative:
Pocket Wizards link magazin online
si clone de Cactusi link magazin online
pentru declansare wireless sau cablurile Nikon SC-28/SC-29.

Personal am ales o clona de Cactusi care pare a fi destul de ok si e foarte ieftina comparativ cu celelalte solutii(daca nu va deranjeaza ca lucrati in mod Manual atat cu blitzul cat si cu camera).
[Lista de sticle si borcane]
[Citat dintr-un fotograf celebru, preferabil mediocru, ideal mort]
Maniac
 
Mesaje: 1058
Membru din: Mar Mar 24, 2009 8:39 pm
Localitate: Troll-andia (vizavi de Finlandia)

Re: pentru d40.?

Mesajde Radu_Grozescu » Vin Mai 08, 2009 11:37 pm

flopan scrie:ce fel de flash trebuie pentru un D40 cu care sa comanzi alte flashuri? ma refer de exemplu la cele de studio
am inteles ca cel incorporat pe aparat nu poate face comander pentru alte flashuri...
deci?
sau poate un comander atasat la aparat care sa declanseze pe celelalte..?
imi puteti expica?
multumesc anticipat


Real Men don't read manuals :-)

Dar pentru a elucida problema am rasfoit manualul de D40 (din pacate nu dispun de aparat) si la pagina 78 a editiei romanesti am gasit ca flash-ul integrat poate functiona si in mod manual cu trepte de putere intre 1/1 si 1/32, foarte potrivit pentru declansarea optica a unor flash-uri de studio (sau alte flash-uri cu celule optice simple de sincron, sau SB 800 - 900 in mod SU-4, etc).
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: pentru d40.?

Mesajde Dan Pop » Sâm Mai 09, 2009 9:46 pm

flopan scrie:ce fel de flash trebuie pentru un D40 cu care sa comanzi alte flashuri? ma refer de exemplu la cele de studio
am inteles ca cel incorporat pe aparat nu poate face comander pentru alte flashuri...
deci?

E cam multa confuzie concentrata in aceste rinduri; voi incerca sa lamuresc, cit de cit lucrurile.

Flash-urile de studio pot fi comandate prin simpatie de la flash-ul aparatului. Problema cu flash-ul de pe D40 este ca, folosit in modul default, iTTL, emite niste preflash-uri pentru a evalua energia descarcarii principale. Aceste pre-flash-uri, desi imperceptibile ochiului (care nu percepe decit o descarcare unica), declanseaza prin simpatie flash-urile de studio, iar cind vine flash-ul principal, acestea sint proaspat descarcate. Solutia este simpla: din meniurile aparatului se trece flash-ul integrat pe modul manual. Daca lumina lui este necesara strict pentru comanda flash-urilor de studio, se selecteaza cea mai mica treapta de energie disponibila.

Pe de alta parte, flash-urile Nikon de la SB600 in sus pot fi comandate de flash-uri care au si functia de commander, acestea fiind flash-urile integrate pe aparate de la D70 in sus, SB800/900 sau commander-ul SU800. In acest caz se foloseste un protocol de comunicatie intre commander si slave-uri numit Nikon CLS (Creative Lighting System). Flash-ul de pe D40 nu suporta functia de commander pentru flash-uri CLS. Din fericire, SB800/900 pot fi declansate si prin simpatie (asa-numitul mod SU4), asa ca flash-ul de pe D40 le poate declansa la fel ca pe cele de studio.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: pentru d40.?

Mesajde sorinsava » Dum Mai 10, 2009 1:30 pm

Dan Pop scrie:Flash-urile de studio pot fi comandate prin simpatie de la flash-ul aparatului. Problema cu flash-ul de pe D40 este ca, folosit in modul default, iTTL, emite niste preflash-uri pentru a evalua energia descarcarii principale. Aceste pre-flash-uri, desi imperceptibile ochiului (care nu percepe decit o descarcare unica), declanseaza prin simpatie flash-urile de studio, iar cind vine flash-ul principal, acestea sint proaspat descarcate. Solutia este simpla: din meniurile aparatului se trece flash-ul integrat pe modul manual. [...] In acest caz se foloseste un protocol de comunicatie intre commander si slave-uri numit Nikon CLS (Creative Lighting System).

Nu e bine.

CLS e un set care cuprinde o lista de functii. Partea wireless, Nikon Advanced Wireless Lighting - AWL, e un subset din CLS si lipseste de la blitz-urile pop-up de pe unele aparate, ca si auto-fp.

CLS se refera la AWL, FV-Lock, Flash Color, BL, Auto-FP si alte citeva functii de care nu imi amintesc acum dar oricum e mult scris pe site la Nikon.

Cine vrea sa foloseasca simultan CLS cu blitz optic de studio (desi e un chin) o sa faca FV-Lock ca sa separe partea de preflash de rest daca blitz-ul de studio nu stie sa ignore preflash.
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm


Înapoi la Blituri Speedlight

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori