Acum este Sâm Apr 27, 2024 4:29 pm

Articole Nikonisti.ro

2 blitzuri multe posibilitati...

Blituri externe de la Nikon

2 blitzuri multe posibilitati...

Mesajde GravujSzilard » Mie Mai 12, 2010 12:42 am

Good evening all.

First things first, and hold the D4O Currently the SB-6OO, maybe next year Will Come of new DX and FX.

'The problem, one way:
Want to link to photo apartatul Two cables one of Which is TTL hot shoe with Two sites at the top Would Come nissin and Nikon SC-29 autofocus lamp. I made the bracket bentru The Two flashes (SB-600 all probably 2nd)
The trigger to both at the same time and su should spread out your nissin butonasul TOP / EXT?

[I] [i] [u] [u]-Flash selection button on the device or the remote (* Can be triggered both at the same time, unless one of Them supports and is set in slave mode) [/ u] [ / u] [/ i] [/ I] F64 source

It has Other solutions?
for example all pictures attached to that folder:
1-TTL-splitter
2 + dual hotshoe Would Be Two SC-28 Cable
Three-SU-800 (No Problems here if the flash is behind the camera?)

The First Two solutions are not found in Romania, version 3 is the most expensive upgrade in the Future Will Be very helpful notes and stick to naphthalene. Will Work in Any Position with Two SB-600 flashes?

Here is are pictures we talked about above:
http://www.flickr.com/photos/22948422 @ N06/sets/72157623918175603 /
Avatar utilizator
GravujSzilard
 
Mesaje: 15
Membru din: Vin Iul 10, 2009 12:32 am
Localitate: Alunis Mures (MS)

Re: 2 blitzuri multe posibilitati...

Mesajde GravujSzilard » Mie Mai 12, 2010 12:56 am

Scuzatii pe google ca nu stie ce face... si pe mine ca nu am dat previzualizare inainte de timitere.
Pagina cu pozele pentru posibilitati:
http://www.flickr.com/photos/22948422@N06/sets/72157623918175603/
Am un D40 si un SB-600, si as dori sa folosesc 2 plitzuri la aceeasi aparat concomitent.
La un eventual upgrade ar fi ideal varianta 2 ,,cea mai scumpa,,

As avea 4 pozibliltati:

1-cablu nikon sc-29 si cablu nissin sc-01 + inca un SB-600(F64 a perecizat ca cablul nissin are un buton selector ori TOP/EXT decinu functioneaza concomitent,pe forumurile de afara am citit ca funct. concomitent, poate au ,, mesterit,, butonul acela si au legat in direct firul si functioneaza ambele??)
2-SU-800 + sb-600 (cel mai scump dar cel mai fiabil in viitor la un upgrade nu o sa ajunga la naftalina, ar fi problema cu unghiurile intre aparat cu su-800 daca bitzul este in spatele aparatului??)
3-Dual hotshoe (splitter) +2 cabluri ttl(daca e cat decat bun atuni poate merita 2 cabluri sc-28) +sb-600
4-Splitter + 2 cabluri sau cu cablul special 4 blitzuri (dar nu este cazul meu) +sb-600


astept parerile plusuri, minusuri,recomandari,sfaturi ...
Avatar utilizator
GravujSzilard
 
Mesaje: 15
Membru din: Vin Iul 10, 2009 12:32 am
Localitate: Alunis Mures (MS)

Re: 2 blitzuri multe posibilitati...

Mesajde Antonio Dumitrescu » Mie Mai 12, 2010 3:27 pm

Ce de cabluri pe acolo. Nu crezi ca ar fi indicat un sistem radio pt declansarea lor? Enumar cateva avantaje, asa cum le vad eu:
- portabilitate mult mai mare
- pret mult mai mic fata de su-800
- puterea blitului pe modul manual.

La ultimul punct imi dau seama ca tu vezi un dezavantaj, este adevarat ttl-ul este bun, dar in cazul tau in care vrei sa folosesti 2 blituri sunt convins ca vei dori sa faci si lucruri creative cu lumina, nu doar sa expui corect. Nu spun ca nu se poate obtine si in ttl asa folosind compensarea dar mie mi se pare mai ok sa pot controla cantitatea de lumina in fotografii. Lucru care te ajuta enorm la prelucrare.
Antonio Dumitrescu
 
Mesaje: 89
Membru din: Mar Sep 08, 2009 8:18 pm

Re: 2 blitzuri multe posibilitati...

Mesajde sorinsava » Mie Mai 12, 2010 6:21 pm

Cel mai ieftin ar fi sa-ti mesteresti un adaptor pt PC la sb600, sa-ti iei un adaptor PC pe patina pt D40, care nu are mufa in body, si 2 cabluri sync. Gasesti pe flickr poze cum se mestereste un contact central si cum se leaga mufa la sb600. S-ar putea sa existe pc<->hotshoe de cumparat, n-am cautat. Nu stiu cit ar costa per total dar ar trebui sa fie mai ieftin decit 1 emitator + 2 receptoare radio.

La (2) raspunsul e: printr-un cablu ttl SC-xx intre su-800 si body.
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: 2 blitzuri multe posibilitati...

Mesajde GravujSzilard » Mar Mai 18, 2010 8:11 am

transcievere? cat m-arcosta 3 buc, so pot folosi in viitor intr-un mini studio dar acum cand as vrea sa folosesc si pentru altceva si nu vreau sa schizitionez un metz urias 45:( sau 76 :) si as avea nevoie de mobilitate pe teren si nu vreau sa ajung ca un rival de al nostru.
va dati seama din poza :)
http://www.flickr.com/photos/jwlphotography/1488080340/


cum este mesteritul adaptorului pc?
cat despre su 800 am vazut ca alta baterie alti bani 135A
Avatar utilizator
GravujSzilard
 
Mesaje: 15
Membru din: Vin Iul 10, 2009 12:32 am
Localitate: Alunis Mures (MS)


Înapoi la Blituri Speedlight

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 21 vizitatori