Acum este Sâm Apr 27, 2024 3:48 pm

Articole Nikonisti.ro

Despre R1C1, SU-800, SB-R200

Blituri externe de la Nikon

Re: Despre R1C1, SU-800, SB-R200

Mesajde Dan Pop » Dum Oct 11, 2009 11:28 pm

mircea scrie:Dnul Dan, Metz-ul pe care il aveti ar merge si la fotografia de portret? Daca da, la ce distanta de subiect sau cu ce obiectiv sugerati sa fie folosit? Vad ca are - numar ghid: 15 la ISo100.

Nu am nici un Metz, dar nu vad nici un motiv pentru care Metz 15 MS-1 n-ar merge la portret. Teoretic, un numar ghid 15 inseamna ca se poate fotografia de la 4 metri cu diafragma 1:4, ceea ce mi se pare perfect acoperitor, mai ales ca la portret se folosesc, de obicei, diafragme mai deschise (nu e nevoie de filtre ND pentru asta, flash-ul functionind si in mod TTL si in mod manual de la 1:1 la 1:64).

Cit despre obiectiv, se poate atasa de cele mai populare obiective de portret, 50/1.8 pe DX si 85/1.8 pe FX. Nu stiu daca se poate prinde de 85/1.4, care are filet pe 77 mm. Nu exista inel adaptor pentru 77 mm, dar e posibil ca propriul lui filet sa fie pe 77 mm (manualul lui nu pomeneste nimic despre posibilitatea de prindere pe obiective cu filet de 77 mm).

Eu folosesc o lampa circulara cu LED-uri pentru macro, care mi se pare superioara flash-urilor circulare pentru macro, dar care nu are raza de actiune suficient de lunga pentru utilizare la portret.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Anterior

Înapoi la Blituri Speedlight

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 26 vizitatori

cron