Acum este Sâm Apr 27, 2024 6:51 pm

Articole Nikonisti.ro

Despre R1C1, SU-800, SB-R200

Blituri externe de la Nikon

Despre R1C1, SU-800, SB-R200

Mesajde cosminprund » Mar Mai 19, 2009 11:13 am

Ma gandesc ce jucarii noi sa-mi mai iau, si ma tenteaza ceva luminite gen R1C1. Am citit tot topicul cu flash-urile circulare insa nu-s convins ca vreau un blitz circular, pentru ca pare sa nu aiba prea multe utilizari in afara fotografiei macro. Pe de alta parte un kit R1C1 poate fi descompus in 2 blitz-uri i-TTL SB-R200, utilizabile si in alte scopuri, plus un SU-800.

Dar...

Am nevoie de SU-800? Ce aduce un SU-800 in plus fata de blitz-ul D80-ului in mod commander? In plus vad ceva ciudat, componentele kitului R1C1 adunate costa mai putin decit KIT-ul, exceptind adaptorul SX-1 pe care nu l-am gasit separat sa-i vad un pret. Daca as gasi toate componentele separat m-as risca sa le cumpar pe rind, adica un SX-1 + un SB-R200, pe urma inca un SB-R200 etc.

Ce parere aveti?
Cosmin Prund,
Nikon DX body + obiective si alte accesorii

http://www.flickr.com/photos/cosminprund/
cosminprund
 
Mesaje: 342
Membru din: Mie Mar 11, 2009 1:59 pm
Localitate: Sibiu

Re: Despre R1C1, SU-800, SB-R200

Mesajde Dan Pop » Mar Mai 19, 2009 12:11 pm

cosminprund scrie:Ce parere aveti?

Nu prea buna. SB-R200 n-a fost gindit pentru a fi folosit in alte scopuri, motiv pentru care are un numar director foarte mic, 10 @ 100 ISO, mai mic decit un flash integrat in aparat si nu poate fi declansat decit de la distanta (nu se poate monta pe hotshoe).

Daca-ti iei un Metz 15 MS-1 pentru macro si doua SB-600 pentru alte scopuri (vezi ca sint in promotie la F64 cu acumulatori si incarcator) iesi si mai bine si mai ieftin. Exista si alternativa unei lampi circulare cu LED-uri, care costa pe jumate cit Metz-ul si mi se pare mai practica, pentru ca lumina ei te ajuta la cadrare si focalizare. Eu am un Sunblitz RL716 Macro RingLite LED si lumina lui se impaca foarte bine cu balansul de alb automat.

Kit-ul R1C1 a fost gindit pentru profesionisti, de unde si pretul cam suspect, prin comparatie cu componentele lui.

SU-800 poate mai mult decit flash-ul de pe D80 in mod commander, dar e bine sa te intrebi daca chiar ai nevoie de mai mult decit iti ofera flash-ul lui D80 in mod commander. Exista si un accesoriu care poate masca integral lumina vizibila emisa de acesta in mod commander-only.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Despre R1C1, SU-800, SB-R200

Mesajde cosminprund » Mar Mai 19, 2009 2:16 pm

Dan Pop scrie:Kit-ul R1C1 a fost gindit pentru profesionisti, de unde si pretul cam suspect, prin comparatie cu componentele lui.


"Suspect" e putin spus. Am facut suma tuturor componentelor, mai putin SX-1, si kit-ul iese cu 441 ron mai scump decit componentele; O fi SX-1 ala 500 ron separat sa merite, altfel nu inteleg.

Dan Pop scrie:SU-800 poate mai mult decit flash-ul de pe D80 in mod commander, dar e bine sa te intrebi daca chiar ai nevoie de mai mult decit iti ofera flash-ul lui D80 in mod commander. Exista si un accesoriu care poate masca integral lumina vizibila emisa de acesta in mod commander-only.


Nu cred ca am nevoie de un SU-800, modul commander de pe D80 ma satisface pe deplin si nu vad nici un fel de limitari la orizont. Pe de alta parte nici nu stiu ce face SU-800 in plus, asa ca spun ca n-am nevoie, dar doar cu jumatate de gura.
Cosmin Prund,
Nikon DX body + obiective si alte accesorii

http://www.flickr.com/photos/cosminprund/
cosminprund
 
Mesaje: 342
Membru din: Mie Mar 11, 2009 1:59 pm
Localitate: Sibiu

Re: Despre R1C1, SU-800, SB-R200

Mesajde Dinu Lazar » Mar Mai 19, 2009 2:29 pm

Pe de alta parte nici nu stiu ce face SU-800 in plus

Nu e vorba de in plus sau in minus, ci de faptul ca SU-800 ofera o foarte buna lampa de facut punerea la punct pe intuneric, si o excelenta modalitate ergonomica si instantaneee de a comanda bliturile fara sa recurgi la menuuri si la pauze uneori inoportune in fluxul fotografic. SU-800 permite vizualizarea si comanda instantanee a celor 3 grupuri de blituri comandate de el. Sigur, pentru unii asta e un vax, pentru altii poate fi foarte important.
nu-s convins ca vreau un blitz circular, pentru ca pare sa nu aiba prea multe utilizari in afara fotografiei macro

Cred ca nenea gugalu e trist rau... el va poate arata niste situri dementiale cu poze de moda cu blit circular, niste portrete formidabile... cum s anu aiba alte utilizari...
you pay what you get
Avatar utilizator
Dinu Lazar
 
Mesaje: 368
Membru din: Lun Feb 02, 2009 2:07 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Despre R1C1, SU-800, SB-R200

Mesajde sorinsava » Mar Mai 19, 2009 2:41 pm

fata de SB-uri: raza de actiune mai mare, unghi de cuprindere mai ingust, lumina doar IR. fata de on-board: lampa AF, 3 grupuri in loc de 2 si se poate da jos de pe camera prin cablu si orienta in ce directie vrei.

iti trebuie cel putin 4 blitzuri mici pe obiectiv ca sa arate a circular ok.
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: Despre R1C1, SU-800, SB-R200

Mesajde Radu_Grozescu » Mar Mai 19, 2009 3:07 pm

cosminprund scrie:"Suspect" e putin spus. Am facut suma tuturor componentelor, mai putin SX-1, si kit-ul iese cu 441 ron mai scump decit componentele; O fi SX-1 ala 500 ron separat sa merite, altfel nu inteleg.


Nu e doar SX-1, in descrierea kit-ului apar si 5 (cinci) inele adaptoare.

Am intrat la BH si SX-1 + cele 5 inele = 170 USD, cam 500 lei la cursul zilei, fara tocul pentru SX-1 care mai e si el vreo 13 USD.

In UE probabil (sigur) e mai scump, deci aritmetica iese cu brio.

In concluzie, luati kit ca iesiti cel putin la fel de ieftin decat pe bucatele.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Despre R1C1, SU-800, SB-R200

Mesajde cosminprund » Mar Mai 19, 2009 8:19 pm

Multumesc tuturor pentru raspunsuri, am ramas fara intrebari :!:

Cred ca-mi voi lua un Metz circular, sa vad ce si cum. Pe urma probabil un SB-600... sau un 70-300... depinde ce vacante se intrevad. Daca ma plictisesc acasa iau SB-600 :D
Cosmin Prund,
Nikon DX body + obiective si alte accesorii

http://www.flickr.com/photos/cosminprund/
cosminprund
 
Mesaje: 342
Membru din: Mie Mar 11, 2009 1:59 pm
Localitate: Sibiu

Re: Despre R1C1, SU-800, SB-R200

Mesajde Radu_Grozescu » Mar Mai 19, 2009 9:20 pm

cosminprund scrie:
Cred ca-mi voi lua un Metz circular, sa vad ce si cum.


Metz-ul e foarte interesant, dar doar carcasa e circulara, are doar doua flash-uri mici in lateral, nu un tub circular.

Insa face tot felul de figuri cu practic toate marcile cunoscute de aparate :-)

Adica poate fi sincronizat de la flash-ul de pe camera, inclusiv de la compacte.

Ma tot gandesc si eu sa-mi iau unul.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Despre R1C1, SU-800, SB-R200

Mesajde snowdog » Mar Aug 11, 2009 3:02 pm

Salut,

Pentru Ring as putea recomanda calduros combinatia SB800 + Expodisc RayFlash. Rezultatele sunt mai mult decat satisfacatoare.

www.poze-studio.ro
snowdog
 
Mesaje: 2
Membru din: Mar Aug 11, 2009 2:31 pm

Re: Despre R1C1, SU-800, SB-R200

Mesajde mircea » Dum Oct 11, 2009 2:37 pm

Am vazut pe cineva cu 6 sb-r200 pe obiectiv...am ramas ca la dentist :) Si nu facea macro...

Ceva pareri despre Metz, daca l-ai cumparat intre timp? :)
Dnul Dan, Metz-ul pe care il aveti ar merge si la fotografia de portret? Daca da, la ce distanta de subiect sau cu ce obiectiv sugerati sa fie folosit? Vad ca are - numar ghid: 15 la ISo100.

Multumesc.
family | fotograf familie
wedds | fotograf nunta
-
Contact via email. Multumesc!
Avatar utilizator
mircea
 
Mesaje: 239
Membru din: Joi Mai 28, 2009 1:14 am
Localitate: Bucuresti

Următorul

Înapoi la Blituri Speedlight

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 36 vizitatori