Acum este Sâm Apr 27, 2024 3:35 pm

Articole Nikonisti.ro

SB 900

Blituri externe de la Nikon

Re: SB 900

Mesajde vik » Mie Iul 29, 2009 2:03 pm

Astazi am achizitionat de la F64 un SB-900 (a fost o perioada de groaznica in care in ultimele 5 zile nu am gasit nici un SB-800 pe piata sh nici noi la "baietii care mai aduc" si nici un comerciant nu avea pe stoc nici SB-800 (ca nu se mai produce), nici SB-900 care nu exista pe stoc nici la importator).

Ok, referitor la problema protectiei termice, am sunat la Skin la service si mi-au spus ca intr-adevar nu beneficiezi de reparatie gratuita in perioada de garantie daca SB-900-le tau se defecteaza datorita dezactivarii protectiei si folosirii in mod intensiv pana se defecteaza.
TOTUSI:
1. Nu a venit in service de cand se comercializeaza in Romania nici un blitz SB-900 defect pe motiv de supraincalzire.
2. Totusi daca se dezactiveaza soft protectia termica si se continua in mod intensiv folosirea flash-ului, exista posibilitatea sa se arda o siguranta termica care se inlocuieste in service contracost (dar care repet, nu a fost inca niciodata cazul si reprezentantul service-ului nu a stiut sa-mi precizeze un pret (banuia ceva vag in jur de 2-300 ron)).

Ca o concluzie personala:
1. Mi se pare enorm pretul acestui model mai ales ca acum exista un gol foarte mare in gama intre SB-600 la 900 ron si direct SB-900 la 1700 RON. Diferenta de pret se justifica ca atunci cand treci de la un obiectiv de 200 de euro la altul de 1500 de euro in acelasi gama a distantelor focale doar ca diafragma este continua (ex f2.8) si un plus la calitatea imaginii si a constructiei. Pentru unii conteaza acest plus de calitate si sunt dispusi sa plateasca diferenta enorma de pret care in timp aduce numai satisfactii (inclusiv materiale).
Totusi:
1. Per ansamblu facilitatile pe care le aduce pot justifica in timp investitia, mai ales pentru cei care le folosesc in scop profesional sau ca job de weekend (mai ales comparand acum direct doar SB-600 si SB-900 care mai sunt in productie).
2. Implementarea protectiei termice duble (cea soft si siguranta hardware care se poate arde) este buna, Nikon va evita primirea in service in perioada de garantie a exemplarelor (ca in cazul SB-600 si SB-800)ca scoase dintre carbuni incinsi. Aceasta modalitate de a te forta la o exploatare rationala, va avea ca avantaj prelungirea perioadei de viata a produsului.

Deci pentru posesorii de SB-900 (si nu numai!), sa le folosim cu incredere si cu "mila" (a se intelege utilizare diafragma mai larga, iso mai mare, distante mai mici...)
vik
 
Mesaje: 3
Membru din: Mar Iun 23, 2009 1:14 pm

Re: SB 900

Mesajde Dan Pop » Mie Iul 29, 2009 2:15 pm

vik scrie:1. Mi se pare enorm pretul acestui model mai ales ca acum exista un gol foarte mare in gama intre SB-600 la 900 ron si direct SB-900 la 1700 RON.

In calitate de posesor al ambelor modele, consider ca diferenta de pret este justificata de ceea ce ofera SB-900 in plus, in primul rind modul master, sincronizarea prin simpatie si usurinta de utilizare datorita noii interfete cu utilizatorul. Daca nu ai manualul la indemina, este o adevarata aventura sa-l pui pe SB-600 in mod slave...
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: SB 900

Mesajde soulwise » Joi Iul 30, 2009 11:10 pm

Domnule Dan Pop aici tin sa va contrazic .
Nu este mici o aventura sa pui un SB 600 in mod slave , eu doar l-am butonat in ziua in care l-am achizitionat de cateva ori si am dat peste combinatia de butoane ce trebuiesc apasate , de atunci ci pana acum nu am intampinat vreo problema .
Este adevarat ca , poate si experienta castigata in IT m-a ajutat ( dezvolti un anume fler la butonat sa zicem ) insa nu consider de nici un fel grea ori aventuroasa operatiunea .
Acum ( la mine ) de la montarea acumulatorilor la setarea pe modul slave nu doreaza mai mult de 10 secunde , deci daca eu pot de ce oare nu ar putea si altcineva ? Totul tine de cum privesti lucrurile cred eu .
Oricum , as vrea dar nu imi permit un SB 900 asa ca voi achizitiona inca un SB 600 pentru nevoile mele . Este prea scump pentru amatori din pacate .
De fapt , totul este scump la Nikon daca este sa o luam strict din perspectiva unui amator . :)
D90+ Grip / 50mm f/1.8D + 16-85 VR +70-300 VR / 2 x SB 600 + softbox & stand / Trepied & Rucsac
[size=85]http://www.flickr.com/photos/soulwise/
Avatar utilizator
soulwise
 
Mesaje: 343
Membru din: Mar Feb 10, 2009 11:09 pm
Localitate: Bucuresti

Re: SB 900

Mesajde Dan Pop » Vin Iul 31, 2009 9:04 am

soulwise scrie:Nu este mici o aventura sa pui un SB 600 in mod slave , eu doar l-am butonat in ziua in care l-am achizitionat de cateva ori si am dat peste combinatia de butoane ce trebuiesc apasate , de atunci ci pana acum nu am intampinat vreo problema .

Prima oara, mi-a iesit si mie din prima. Cind am incercat sa repet exercitiul, dupa multe luni, chestia n-a mai fost nici pe departe la fel de simpla... Evident, daca repeti exercitiul suficient de des, iti intra "in singe" si totul merge snur. Ce am vrut sa spun este ca, manevra in sine NU este intuitiva si, daca o faci extrem de rar, ai toate sansele sa uiti ce combinatie de butoane trebuie apasate indelung pina intri in modul in care poti seta flash-ul pe slave. Prin comparatie, la SB-900, modurile master si slave se selecteaza din comutatorul ON/OFF, care are si pozitiile respective. Chiar si faptul ca, pentru a opri flash-ul, nu mai trebuie apasat indelung un buton ci e suficient sa actionezi un comutator e un pas inainte in materie de interfata cu utilizatorul.
soulwise scrie:Oricum , as vrea dar nu imi permit un SB 900 asa ca voi achizitiona inca un SB 600 pentru nevoile mele . Este prea scump pentru amatori din pacate .

Indiscutabil, SB-600 ramine compromisul optim intre functionalitate si pret.
soulwise scrie:De fapt, totul este scump la Nikon daca este sa o luam strict din perspectiva unui amator . :)

In multe cazuri, pretul este perfect justificat de calitatea constructiei. Este suficient sa compari, din acest punct de vedere, un SB-600 cu un Nissin Di-622, care e aproape de doua ori mai ieftin, ca sa intelegi ca diferenta de pret nu a fost platita doar ca sa ai un accesoriu cu sigla Nikon pe el.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: SB 900

Mesajde soulwise » Vin Iul 31, 2009 9:48 am

Ati pus "degetul pe rana" la fiecare punct . Aveti perfecta dreptate .

Cu stima domnule
M.
D90+ Grip / 50mm f/1.8D + 16-85 VR +70-300 VR / 2 x SB 600 + softbox & stand / Trepied & Rucsac
[size=85]http://www.flickr.com/photos/soulwise/
Avatar utilizator
soulwise
 
Mesaje: 343
Membru din: Mar Feb 10, 2009 11:09 pm
Localitate: Bucuresti

Re: SB 900

Mesajde sebi sascau » Lun Aug 24, 2009 10:43 am

sebi sascau
 
Mesaje: 57
Membru din: Sâm Iul 11, 2009 6:28 pm

Re: SB 900

Mesajde mircea » Dum Oct 11, 2009 2:29 pm

Avand in vedere ca un Canon 580 EX II e 2400ron ce sa ne mai miram :D Mai adaugi ceva lei si-ti iei un L.
Pacat ca SB800 nu mai este pe piata.
Personal, la SB600 sa l pun in remote a fost uneori un mic chin. A spus bine dnul Dan, ca mai uiti sau in cazul meu, uneori le incurc sb800 cu sb600 si invers :) Le folosesc prea rar...
family | fotograf familie
wedds | fotograf nunta
-
Contact via email. Multumesc!
Avatar utilizator
mircea
 
Mesaje: 239
Membru din: Joi Mai 28, 2009 1:14 am
Localitate: Bucuresti

Re: SB 900

Mesajde soulwise » Lun Oct 12, 2009 11:19 pm

Fericiti cei ce pot si cei ce au intre ce sa faca comparatie domnii mei . Din pacate din salariul meu de IT-st modest nu imi pot permite decat micul dar utilul SB 600 . Ma gandesc serios sa mai iau unul , special pentru fotografiile de produs pe care le fac ( amatoriceste bineinteles ) destul de des , cam de doua ori pe saptamana . Am descoperit de curand ca imi doresc mai mult de la fotografiile mele . :)
Dumneavoastra cam de ce parere sunteti ?

Inca un SB 600 sau un Nissin Di866 ? Mentionez ca nu am neeaparata de functia de commander suportata de Di866 pentru ca o am deja pe flash-ul D90-ului pe care il posed .
Oricarui forumist care se invredniceste sa raspunda , respectele mele in avans ...
D90+ Grip / 50mm f/1.8D + 16-85 VR +70-300 VR / 2 x SB 600 + softbox & stand / Trepied & Rucsac
[size=85]http://www.flickr.com/photos/soulwise/
Avatar utilizator
soulwise
 
Mesaje: 343
Membru din: Mar Feb 10, 2009 11:09 pm
Localitate: Bucuresti

Re: SB 900

Mesajde vid313 » Lun Oct 12, 2009 11:58 pm

@soulwise mai bine deschizi un topic nou sa fie mai usor de urmarit pentru ca este un subiect interesant. Si eu ma gandesc serios sa iau un al doilea blit. Am un SB600 si sunt foarte multumit de el, deci 95% voi merge tot pe SB600, asta daca nu apare un alt blit intre cele doua existente la Nikon.
Avatar utilizator
vid313
 
Mesaje: 256
Membru din: Mie Mar 04, 2009 4:55 pm

Re: SB 900

Mesajde Dan Pop » Mar Oct 13, 2009 12:05 am

soulwise scrie:Inca un SB 600 sau un Nissin Di866 ? Mentionez ca nu am neeaparata de functia de commander suportata de Di866 pentru ca o am deja pe flash-ul D90-ului pe care il posed.

Mi-e teama ca alegerea va trebui sa-ti apartina. Descarca manualul si ghidul lui Di866 de pe site-ul F64, studiaza-le cu atentie si vezi daca ai nevoie de ceva din ce ofera Di866 in plus fata de SB-600. Daca diversele atu-uri ale lui Di866 te lasa rece, mergi pe SB-600, care e mai ingrijit construit si are avantajul ca mai ai deja unul, deci nu mai trebuie sa te familiarizezi cu un alt mod de operare.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Blituri Speedlight

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 24 vizitatori

cron