Acum este Mar Apr 16, 2024 10:27 pm

Articole Nikonisti.ro

SB 900

Blituri externe de la Nikon

Re: SB 900

Mesajde alinsaga » Vin Aug 23, 2013 9:40 pm

Cum se procedeaza daca ai ceva de reparat ?Nu ca as avea dar e bine de stiut .
Cum si unde se treimite aparatul defect, cum. Cine face constatarea, devizul de plata , informarea , etc
Cum si unde se plateste ? Cum primesti aparatul reparat ?
alinsaga
 
Mesaje: 1411
Membru din: Sâm Dec 24, 2011 2:37 pm

Re: SB 900

Mesajde carasionut » Vin Aug 23, 2013 9:51 pm

Este simplu
Daca "produsul" mai este in garantie, skin suporta transportul integral pana la sediul lor (daca solicitantul nu este din Buc.)
Daca "produsul" nu mai este in garantie, solicitantul suporta transportul prin curierat.
In pachet trebuie sa fie o copie CI, pe care se mai adauga in scris mail/tel si defectiunea etc ...
Dupa ce ajunge la Skin, intra la expertiza, apoi se primeste pe tel. sms ce si cum, se intra pe www.nikonrepair.net si in baza codului trimis de ei, se poate verifica online starea "produsului" si alte chestii
Daca mai este in garantie, evident, toate costurile sunt suportate de Skin, daca nu, solicitantul plateste tot, evident, daca este de acord cu pretul de la Skin (solicitantul este sunat daca se da curs reparatiei), in caz contras, se plateste doar expertiza "produsului", si depinde de la "produs" la produs
Dupa reparatie, se trimite tot prin curier la adresa stabilita de solicitant, evident, se plateste dupa caz transportul/reparatia.

Eu am trimis o data o lentila la curatat, am fost sunat, mi-au spus cat costa reparatia, era prea mutl pt mine, si am platit doar expertiza, 150 ron, curieratul nu l-am mai platit, ca au fost de acord sa trimit acea lentila cu un produs care era in garantie, dar se defectase intre timp ..., am scapat de vreo 40 ron :)

Spor in toate, Ionut.
Avatar utilizator
carasionut
 
Mesaje: 588
Membru din: Dum Apr 29, 2012 6:35 pm
Localitate: Iasi

Re: SB 900

Mesajde alinsaga » Dum Aug 25, 2013 1:01 pm

carasionut scrie:Eu am trimis o data o lentila la curatat, am fost sunat, mi-au spus cat costa reparatia, era prea mutl pt mine, si am platit doar expertiza, 150 ron


La ce expertiza te referi ? Daca o lentila are praf in ea ?
Imi fac eu o firma si va EXPERTIZEZ lentilele , sparg piatza cu doar 140 ROn EXPERTIZA de ..praf.
Sper ca glumesti sau nu am inteles eu bine.
alinsaga
 
Mesaje: 1411
Membru din: Sâm Dec 24, 2011 2:37 pm

Re: SB 900

Mesajde Tudor_dx » Lun Aug 26, 2013 10:26 am

Stadiul reparatiilor poate fi verificat direct pe restart.

http://www.restart.ro/service/nikon.html
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: SB 900

Mesajde parpa_tupac » Joi Sep 05, 2013 8:10 am

Chiar daca nu sunt complet la ultimele subiecte, as tine sa mentionez comportamentul lui SB-900 si 910 d.p.d.v al incalzirii.
Intradevar 900-le poate fi pus cu usurinta in "blocaj" dar cum?
1.Difuser-ul accelereaza cel mai mult procesul de incalzire.
2.Celelalte setari ale aparatului, diafragma, expunere, distanta de fotografiere, pozitia blitului.
3.Acumulatori sa zicem nepotriviti care se incalzesc mai repede.
4.Rafala dusa la extreme mai ales cu setari nepotrivite.

Daca tragem cu iso 400 si 1/125 chiar si la F2.8 cu flasul bounce in tavan, in majoritatea bisericilor ortodoxe e clar ce va iesi. E posibil sa iasa binisor cadrul in sine, dar daca ne uitam imediat dupa declansare la compensarea blitului cel mai probabil vom vedea ceva de genul EV+2,3 sau chiar pana in 3.

Acum, din cele observate de mine diferenta intre SB-900 si SB-910 este "procesorul mai inteligent pe cel din urma".
Adica, chiar daca SB-910 e pus pe manual la putere maxima 1/1 dupa sa zicem un numar de 50 de cadre trase (nu in rafala ci succesiv dupa incarcare) nu mai declanseaza la putere maxima, chiar daca acest lucru apare in afisaj tot ca 1/1 pe manual.
Pur si simplu scade intensitatea pentru a nu supraincalzi blitul.

Ei bine aceasta functie nu e disponibila pe SB-900. Asta declanseaza la 1/1 perfect constant pana intra protectia.
Am vazut cifre de genul 15-25 cadre. Daca se respecta cat de cat un raport cat mai corect intre setari nu se ajunge la protectie (asta fara difuser).
Am testat cele 2 SB-900 ale mele si un SB-910 al unui prieten toate puse pe talpa, orientate pe verticala, fara difuser, pe Manual 1/1 si declansate prin simpatie. Dupa 50 de cadre cele 2 sb900 inca mergeau, temperatura era undeva la jumatate, intradevar la 910 era binisor mai jos.
Mentionez ca testul l-am facut afara spre seara cu o temperatura pe atunci cam 28 grade.
Acum daca stam sa o luam asa la extreme, de cate ori suntem nevoiti sa tragem macar 30 de cadre la putere maxima?
Daca lucram in TTL cu rapoarte bune intre setari sansele sunt foarte mici, iar daca lucram pe manual foarte rar se merge mai puternic de 1/8.
In cei 2 ani de cand am unul din cele 2 SB-900, utilizat ca flash principal la NBC, nici lampa nu s-a ars, nici alt mecanism nu s-a defectat, in service nu a fost si are in jurul a 80.000 cadre fara exagerare, de intrat in protectie s-a intamplat de maxim 3-4 ori. Prima data din nestiinta, a doua din neatentie (pana descoperisem acelerarea data de difuser) iar a 3-a si a patra teste duse la extreme.

Cele mentionate mai sus sunt pareri personale si observate de-a lungul timpului de catre mine.
Cu stima,
Radu Andreika
Avatar utilizator
parpa_tupac
 
Mesaje: 694
Membru din: Mie Iul 08, 2009 8:27 am
Localitate: Targu-Mures

Re: SB 900

Mesajde Radu_Grozescu » Joi Sep 05, 2013 9:28 am

parpa_tupac scrie:Acum, din cele observate de mine diferenta intre SB-900 si SB-910 este "procesorul mai inteligent pe cel din urma".
Adica, chiar daca SB-910 e pus pe manual la putere maxima 1/1 dupa sa zicem un numar de 50 de cadre trase (nu in rafala ci succesiv dupa incarcare) nu mai declanseaza la putere maxima, chiar daca acest lucru apare in afisaj tot ca 1/1 pe manual.
Pur si simplu scade intensitatea pentru a nu supraincalzi blitul.

Ei bine aceasta functie nu e disponibila pe SB-900. Asta declanseaza la 1/1 perfect constant pana intra protectia.


Sunteti sigur că SB 910 micsorează nivelul de putere ?
Aceasta ar duce la subexpunerea imaginilor care initial erau bine expuse.

Nikon afirmă că de fapt lungeste discret timpul de descărcare pentru a-i da timp să se răcească.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: SB 900

Mesajde parpa_tupac » Joi Sep 05, 2013 9:49 am

In testul efectuat de mine se vedea diferenta clara intre prima poza cu 1/1 si cea din jurul numarului 50 tot 1/1
Intradevar testul fiind facut afara e posibil sa se fi modifcat usor lumina in timpul efectuarii celor aproximativ 50 de cadre.
DAR, totusi in poza se vedea diferenta de lumina aparuta pe SB-900 si SB910. Cea de pe SB-910 era vizibil mai slaba.
Ma refer la lumina exact in jurul blitului surprinsa de aparat si nu la zona din jur.
Cu stima,
Radu Andreika
Avatar utilizator
parpa_tupac
 
Mesaje: 694
Membru din: Mie Iul 08, 2009 8:27 am
Localitate: Targu-Mures

Re: SB 900

Mesajde alinsaga » Lun Oct 14, 2013 7:21 pm

In regim de utilizare normala nu am mai incalzit pana la blocare SB900. Nici macar nu a indicat incalzirea . Singura data cand s-a intamplat a fost cu anteriorul cand am tras in luna August , pe soare . SB 900 e un blitz f. bun .
alinsaga
 
Mesaje: 1411
Membru din: Sâm Dec 24, 2011 2:37 pm

Anterior

Înapoi la Blituri Speedlight

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori