Acum este Vin Mar 29, 2024 1:30 am

Articole Nikonisti.ro

SB 900

Blituri externe de la Nikon

SB 900

Mesajde jedi » Sâm Ian 24, 2009 7:55 pm

Cine mai are pe aici SB900?
E posibil ca in timpul unui eveniment, dupa un nr de cca 15-25 de declansari , termostatul sa blocheze functionarea flash-ului?
Mi s-a intamplat de doua ori la acelasi eveniment iar cadrele nici decum nu au fost trase in rafala ,au fost trase la un interval de minim 5-6 secunde , uneori intervalul era de 15 secunde.
Am mai discutat cu inca o persoana care are SB900 si patea la fel , pana cand a dezactivat termostatul (l-a trecut pe off)
De ce oare sesizeaza atat de repede o eventuala incalzire???
Mentionez ca mai am un SB600 si de 2 ani nu am avut nici un fel de problema cu el
D700, D300, 24-70 f2.8, 70-200 f2.8 VR, 18-105mm VR ,50mm1.4, 85mm1.8 ,35mm1.8 , 70-300mm VR, SB600, SB900
http://www.iancucristi.ro/
Avatar utilizator
jedi
 
Mesaje: 171
Membru din: Vin Ian 16, 2009 1:09 pm
Localitate: Craiova

Re: SB 900

Mesajde Merlin » Sâm Ian 24, 2009 10:41 pm

uite ca si eu am patit asa ceva si m-am cam speriat ... cu timpul am identificat o parte din lucrurile pe care cred io ca il incalzesc peste masura si am cautat sa ma folosesc cat mai putin de setarile acelea:

1 - primul lucru, dupa parerea mea umila ar fi ca este prea inghesuit pentru puterea/lumina mare pe care o dezvolta + faptul ca plasticul din care este construit pare a fi de alta natura decat la SB 800 ori SB 600 (asa imi pare mie) si conduce mult mai usor caldura de la acumulatori la senzorul de protectie;
2 - cu acumulatori Sanyo Eneloop pare a se incalzi mai greu si implicit senzorul intra mai rar in functiune (tin aproximativ 500 -550 de declansari pe i-TTL), si mai mult pe manual; alti acumulatori, cand ii scot dupa o sarja de fotografii, pur si simplu ard serios.
3 - in modul i-TTL, mai exista un pre-flash care, desi e slab in intensitate si invizibil pentru ochiul uman, banuiesc ca isi are si el "partea" in sufocarea senzorului de temperatura. Asa ca il folosesc cat mai mult in mod Manual, unde, cu putine reglari, face treaba mai fain decat in modul auto, mai ales daca te poti baza pe un ISO bun. Acum depinde de situatie.
4 - difuserul e cam lipit de capul blitz-ului si banuiesc ca acesta "respira" mai greu;

... si un sfat: cand intrasem la griji si credeam ca al meu e defect, am sunat la service la SKIN si un tip de acolo, nu i-am retinut numele mi-a recomandat sa-i dezactivez protectia ca au mai facut si altii la fel. Ma batea gandul sa o fac insa am incercat sa-i dau de cap modului de lucru manual si nu am mai dezactivat-o. Mai ales ca citind conditiile in care se acorda GARANTIE parca nu se pupau cu ce spunea tipul de la service (fara nicio suparare pentru SERVICE, stima pentru SKIN o am in continuare, avand in vedere profesionalismul de care au dat dovada in timpul cand am achizitionat jucariile cat si dupa aceea). Asa ca .. ma gandesc ca e mai bine sa nu dezactivati protectia; e pusa acolo cu un scop anume, bine daca doriti sa cumparati un nou SB 900, pentru ca, avand in vedere ce este capabil nu cred ca veti mai dori inapoi la SB 800 ori SB 600, asta e!
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati

Re: SB 900

Mesajde Ovidiu » Dum Ian 25, 2009 10:20 am

Salut,

Am si eu un SB-900, dar cel putin pana acum nu mi s-a blocat (si sper ca nici de acum in colo). L-am folosit si "on camera" si prin CLS si a fost ok (recunosc ca in modul wireless l-am folosit exclusiv pe manual, la putere de max. 1/2). Probleme cu blocarea declansarii am avut-o in conditii similare cu SB-600 de cateva ori, dar cu asta nu.

BTW... si mie mi se pare un alt plastic... si nu neaparat in sensul bun...
Ovidiu
 
Mesaje: 24
Membru din: Vin Ian 16, 2009 3:04 pm
Localitate: Bucuresti

Re: SB 900

Mesajde Radu_Grozescu » Dum Ian 25, 2009 5:43 pm

jedi scrie:Cine mai are pe aici SB900?
E posibil ca in timpul unui eveniment, dupa un nr de cca 15-25 de declansari , termostatul sa blocheze functionarea flash-ului?


Da, mai ales daca e foarte cald, eu am patit-o cand fotografiam afara la vreo 36 grade. In astfel de conditii racirea flash-ului se face foarte incet din cauza diferentei mici de temperatura.

Intre timp a aparut firmware-ul 5.02 care se pare ca amelioreza substantial situatia. E de gasit pe situl Nikon.

Atentie, daca flash-ul se blocheaza datorita termostatului, blocat ramane pana se raceste, deci daca nu aveti un flash de back-up va trebui sa treceti pe lumina existenta.

Adica nu puteti umbla pentru a dezactiva termostatul daca deja acesta a intrat in actiune, deci daca intentionati sa o faceti (cu eventualele efecte asupra garantiei) ar trebui facuta la inceputul shooting-ului.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: SB 900

Mesajde LiviuDumitru » Dum Ian 25, 2009 10:50 pm

I-as ruga pe posesorii de SB-900 si care inainte au avut modelul SB-800 sa-mi spuna daca diferenta intre cele doua e foarte mare, in concluzie merita sa fac upgrade ?
Liviu Dumitru

http://about.me/Liviu.Dumitru/
Blog
Facebook page
D700 SB900 16-35, 28 1.8G, 50 1.4G, 70-200+TC 2X
Avatar utilizator
LiviuDumitru
 
Mesaje: 510
Membru din: Mar Ian 20, 2009 11:29 pm
Localitate: Pitesti

Re: SB 900

Mesajde Radu_Grozescu » Lun Ian 26, 2009 1:08 am

Livik scrie:I-as ruga pe posesorii de SB-900 si care inainte au avut modelul SB-800 sa-mi spuna daca diferenta intre cele doua e foarte mare, in concluzie merita sa fac upgrade ?


Sunt si plusuri si minusuri. Destul de multe :-)

Daca folosesti SB 800 ca unic flash pe camera, si nu ai nevoie de zoom-ul la 200mm de la SB 900, mai bine il mai pastrezi deoarece SB 900 este vizibil mai mare si nu este mai puternic decat folosit in mod direct la focale peste 105mm.

Daca SB 800 intra fix in geanta, SB 900 nu va intra deci iti vei lua o geanta noua sau o vei reorganiza pe cea existenta.

De asemenea, daca mai ai vreun aparat D-TTL, SB-900 nu stie de asta, deci tine SB 800.

Daca insa vrei sa-l folosesti de Commander, SB 900 este net superior ca interfata de comanda.

Pur si simplu ca obiect, SB 800 imi place mai mult, insa pentru interfata la schimbarea frecventa din "normal" in "master" sau "slave", SB 900 e superior.

SB 900 se incarca insa aprox. la fel de repede ca un SB 800 cu 5 baterii, inca un punct in plus, e complicat sa transporti si sa gestionezi seturi de 5 acumulatori (eu folosesc incarcatoare Maha 801 cu 8 sloturi).

Apropos, eu folosesc un SB 900 si doua SB 800. Decat "upgrade" mai bine mai iei un flash, frumusetea la Nikon e sistemul CLS cu flash-uri multiple, minimul serios e sa ai doua :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: SB 900

Mesajde LiviuDumitru » Lun Ian 26, 2009 4:56 pm

Multumesc pentru raspunsul care m-a ajutat sa iau o decizie : voi tine SB-800 la care voi adauga atunci cand bugetul imi va permite inca un blitz evident un SB-900 :D
Liviu Dumitru

http://about.me/Liviu.Dumitru/
Blog
Facebook page
D700 SB900 16-35, 28 1.8G, 50 1.4G, 70-200+TC 2X
Avatar utilizator
LiviuDumitru
 
Mesaje: 510
Membru din: Mar Ian 20, 2009 11:29 pm
Localitate: Pitesti

Re: SB 900

Mesajde frexxl » Joi Feb 05, 2009 11:29 am

Eu am avut SB800 care mi-a fost furat in urma cu 2 saptamani la un eveniment , imi trebuia un flash si am ales SB900-le.

Din punctul meu de vedere este mult peste SB800 la capitolul ergonomie . Rotita aia centrala face toti banii , iar daca il folosesti ca master este cu muult mai usor de setat decat un SB800.

Se incarca cu 4 acumulatori la fel de repede ca SB800-le cu 5 acumulatori .

In ceea ce privesete protectia termica (termostatul) eu inca nu am avut probleme cu el , cu toate ca am tras cateva rafale si ma asteptm sa se activeze .

Singurul inconvenient este marimea , unde incapea un SB800 cu siguranta SB900 nu va avea loc

Din pacate are pretul destul de mare sa dai 1700 Ron pe un flash este cam multisor ...

Off topic
daca aveti careva un SB800 de vanzare si vreti sa-l vindeti dati-mi de stire.
Nikon D300
frexxl
 
Mesaje: 64
Membru din: Vin Ian 16, 2009 12:20 pm
Localitate: Cluj Napoca

Re: SB 900

Mesajde hubutm20 » Mar Feb 10, 2009 7:46 am

daca tot e vb de SB 900...shi destul de buna oferta....http://www.foto-video.ro/servicii.php?id=102
Imagine Whenever you find yourself on the side of the majority, it's time to Stop and Reflect.
Avatar utilizator
hubutm20
 
Mesaje: 16
Membru din: Mie Ian 28, 2009 7:08 pm
Localitate: Timisoara

Re: SB 900

Mesajde Radu_Grozescu » Mar Feb 10, 2009 7:54 am

hubutm20 scrie:daca tot e vb de SB 900...shi destul de buna oferta....http://www.foto-video.ro/servicii.php?id=102



Daca tot e sa dam mesaje comerciale, oferta e si mai buna aici:

http://www.f64studio.ro/det.php?id=168&pid=8574

adica primesti si un incarcator pe langa acumulatori la acelasi pret :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Următorul

Înapoi la Blituri Speedlight

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron