Acum este Joi Mar 28, 2024 1:17 pm

Articole Nikonisti.ro

SB 900

Blituri externe de la Nikon

Re: SB 900

Mesajde calator » Mie Noi 07, 2012 10:19 pm

Hmmm! d-nul Radu tot nu sesizez diferenta. Sunt trei setari la functia asta, 1-rear-front ( impreuna)
2-rear
3-front
oricare din ele le-am setat tot nu stiu unde trebuie sa observ diferenta. Va multumesc pentru rabdare.
calator
 
Mesaje: 210
Membru din: Lun Oct 22, 2012 12:59 am

Re: SB 900

Mesajde LiviuDumitru » Mie Noi 07, 2012 11:16 pm

"Ready light

The SB-900 is fully recycled: Rear ready-light lights up and front light blinks
Insufficient light for correct exposure (in i-TTL, Auto Aperture flash, Non-TTL Auto flash, or Distance-priority manual flash operations): ready-lights and front lights blink after shooting"

De fapt beculetele spun daca blitul e incarcat(pregatit) sau daca a avut suficienta putere pentru a asigura o expunere corecta. Incearca in modul "remote" si vei observa diferenta :)
Liviu Dumitru

http://about.me/Liviu.Dumitru/
Blog
Facebook page
D700 SB900 16-35, 28 1.8G, 50 1.4G, 70-200+TC 2X
Avatar utilizator
LiviuDumitru
 
Mesaje: 510
Membru din: Mar Ian 20, 2009 11:29 pm
Localitate: Pitesti

Re: SB 900

Mesajde calator » Mie Noi 07, 2012 11:35 pm

Am inteles :D Deci aceasta setare are efect vizibil doar in modul remote? In modul TTL sau TTLBL are importanta ce setare are la functia asta? Multumesc. :)
calator
 
Mesaje: 210
Membru din: Lun Oct 22, 2012 12:59 am

Re: SB 900

Mesajde alinsaga » Sâm Aug 17, 2013 9:26 pm

Dan Pop scrie:
Merlin scrie:Ce ii curios este faptul ca daca il zgaltai putin se aude un mic trancanit. Asa facea si inainte. O fi normal??

Si la mine se aude, in zona reflectorului. Doar la SB-900, nu si la SB-600. Se pare ca e "by design" :)



Si la SB900 cumparat de mine se aude un trancanit la mecanismul care plimba lampa in reflector , nu influenteaza functionarea.
La SB910 nu se aude aproape nimic .
Se pare ca e by design . Mai confirma cineva ?

Am reusit sa-l incing si sa-l bag in protectie in cateva zeci de cadre , marind compensarea 1-2 trepte , dar cred ca daca este folosit echilibrat se poate evita intrarea in protectie . Inca nu ma pronunt definitv .
LA SB910 nici o grija ...pot face si discoteca cu rafalele sale .
Ultima oară modificat de alinsaga pe Sâm Aug 17, 2013 9:34 pm, modificat 1 dată în total.
alinsaga
 
Mesaje: 1411
Membru din: Sâm Dec 24, 2011 2:37 pm

Re: SB 900

Mesajde Radu_Grozescu » Sâm Aug 17, 2013 9:33 pm

alinsaga scrie:Am reusit sa-l incing si sa-l bag in protectie dar cred ca daca este folosit echilibrat se poate evita intrarea in protectie.
LA SB910 nici o grija ...pot face si discoteca cu rafale .



Adevăratele probleme cu încălzirea apar la utilizarea vara, la temperaturi deja foarte ridicate (care întârzie răcirea naturală) la fotografierea în plin soare (deoarece uneori se folosesc puteri mari).

O încălzire semnificativă apare si la nivelul bateriilor (acumulatorilor) când sunt solicitati intensiv, nu doar la nivelul lămpii.

Deci, dacă apare blocarea datorită protectiei, ar putea fi o idee înlocuirea acumulatorilor calzi cu unii „la temperatura camerei”.
Ultima oară modificat de Radu_Grozescu pe Sâm Aug 17, 2013 9:39 pm, modificat 1 dată în total.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: SB 900

Mesajde alinsaga » Sâm Aug 17, 2013 9:36 pm

Mi-am dat seama de asta . Si apar cand datorita setarilor trebuie sa suplineasca prin putere mare diafragma inchisa , timpul scurt sau ISO .De asta spuneam ca se poate evita .

Acumulatorii Energizer erau destul de incinsi . SI acumulatorii au rolul lor deoarece degaja multa caldura .
Sa vad ce acumulatori gasesc sa reziste si sa nu degaje caldura . Maine voi proba cu Varta .

Puteti confirma zgomotul mecanismului care plimba lampa ca fiind normal ?
alinsaga
 
Mesaje: 1411
Membru din: Sâm Dec 24, 2011 2:37 pm

Re: SB 900

Mesajde alinsaga » Sâm Aug 17, 2013 9:43 pm

Editam amindoi odata mesajul scriind despre influenta acumulatorilor . Mi-am dat seama de asta cand i-am luat in mana dupa ce am bagat blitul in protecte .
Da, e o idee buna si rapida sa schimbi acumulatorii cu unii reci !

O alta diferenta comparaiv cu 910 este ca timpul de incarcare dupa declansare este mai lent.
PRACTIC , la SB910 nu am avut nici un rateu datorita faptului ca blitul nu a fost ready pentru o noua poza.
In testul meu cu SB900 am avut cateva rateuri la declansari succesive rapide .
Una peste alta SB900 nu e rau..dar..The Master is 910.
L-am luat tocmai sa il protejez pe 910 care ducea greul ; sper sa si lucreze si sa-l poata inlocui.
alinsaga
 
Mesaje: 1411
Membru din: Sâm Dec 24, 2011 2:37 pm

Re: SB 900

Mesajde carasionut » Dum Aug 18, 2013 7:51 am

Salutare tuturor
Am si eu un blizt sb-900, l-am folosit asa si asa, adica si pe TTL si pe manual, si am mai dat si full din cand in cand
Ieri am constatat ca nu mai da flash, am resetat meniul, l-am seatat inapoi, merge sa setez absolut totul la el, adica functioneaza perfect cu exceptia flashului, lampa este curata, adica nu se vede ceva ars, desi nici nu stiu cum trebuie sa arate o lampa de blitz arsa, stie cineva ce ar putea sa fie ?

Multumesc anticipat,
Ionut.
Avatar utilizator
carasionut
 
Mesaje: 588
Membru din: Dum Apr 29, 2012 6:35 pm
Localitate: Iasi

Re: SB 900

Mesajde Tudor_dx » Mie Aug 21, 2013 9:09 am

Ciudat comportament. Poate doar nu iti mai face contact cu lampa. Arunca o intrebare la service-ul Restart.
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: SB 900

Mesajde carasionut » Mie Aug 21, 2013 9:12 am

Multumesc frumos Tudor.
L-am trimis in service de luni, inca astept un verdict.
Spor in toate, Ionut.
Avatar utilizator
carasionut
 
Mesaje: 588
Membru din: Dum Apr 29, 2012 6:35 pm
Localitate: Iasi

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Blituri Speedlight

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

cron