Acum este Sâm Apr 27, 2024 7:24 pm

Articole Nikonisti.ro

ajutor setare sb 600 cu d3000

Blituri externe de la Nikon

ajutor setare sb 600 cu d3000

Mesajde stefan ghitoaica » Lun Iun 28, 2010 9:40 pm

Salut! Sunt nou pe aici sper ca am postat unde trebuie


Am un d3000 si un flash sb 600

Stie cineva daca se poate seta sb600 la mai mult de 1/200 cu d3000 si cum se procedeaza ?
stefan ghitoaica
 
Mesaje: 16
Membru din: Lun Iun 28, 2010 9:23 pm

Re: ajutor setare sb 600 cu d3000

Mesajde Dan Pop » Mar Iun 29, 2010 5:05 pm

stefan ghitoaica scrie:Am un d3000 si un flash sb 600
Stie cineva daca se poate seta sb600 la mai mult de 1/200 cu d3000 si cum se procedeaza ?

La D3000 nu se poate, pentru ca nu are functia Auto FP High Speed Sync.

Cind vei face upgrade la D90 vei putea sincroniza flash-ul la orice timp de expunere, dar la timpi mai scurti de 1/200 sec, desi fiecare punct al imaginii a fost expus conform setarii obturatorului, durata dintre inceputul expunerii si sfirsitul expunerii este sensibil mai mare (cauta pe net modul de functionare al obturatorului cu perdea pentru detalii).
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: ajutor setare sb 600 cu d3000

Mesajde stefan ghitoaica » Mar Iun 29, 2010 8:06 pm

merci mult cred ca urmatoarea postare pe forum va fi vand nikon d3000 body :lol:
stefan ghitoaica
 
Mesaje: 16
Membru din: Lun Iun 28, 2010 9:23 pm

Re: ajutor setare sb 600 cu d3000

Mesajde Maniac » Mie Iun 30, 2010 9:41 am

stefan ghitoaica scrie:Salut! Sunt nou pe aici sper ca am postat unde trebuie


Am un d3000 si un flash sb 600

Stie cineva daca se poate seta sb600 la mai mult de 1/200 cu d3000 si cum se procedeaza ?


De curiozitate...
La ce iti trebuie mai mult de 1/200?
[Lista de sticle si borcane]
[Citat dintr-un fotograf celebru, preferabil mediocru, ideal mort]
Maniac
 
Mesaje: 1058
Membru din: Mar Mar 24, 2009 8:39 pm
Localitate: Troll-andia (vizavi de Finlandia)

Re: ajutor setare sb 600 cu d3000

Mesajde parpa_tupac » Lun Iul 19, 2010 11:24 am

pai la ce crezi ca i-ar trebui?
de exemplu afara in soare, cand vrei sa faci poza cu diafragma...sa zicem 2.8 si e prea mult soare in spate(sa zicem ca nu muti monumentul, casa, omul, ca doar acolo vrei tu sa faci poza :D )trebuie sa luminezi cu flash.Acesta limitandu-te la 1/200(aparatul "vrand" o viteza mult mai mare, ex:1/800) o sa ai poza arsa
ok te joci cu expunerea dar daca nu cunosti foarte bine functia si doar esti fotograf de ocazie, vrand sa faci poza la subiect cu muntele in spate dar ai ghinion si de soare in spate...e nasol
mai ales daca esti fotograf de ocazie e si mai nasol
ex:ai o cupola super si vrei sa le faci poze la miri acolo cu diafragma 2.8 dar ai si un soare puternic in spate, intelegi unde bat? :D
nu e mai simplu sa activezi functia FP din meniul aparatului(D90) dupa care doar faci poza fara sa iti mai bati capul cu expunerea?
e nasol sa i tii omul acolo pana reusesti poza
FP e un mare plus zic eu
Cu stima,
Radu Andreika
Avatar utilizator
parpa_tupac
 
Mesaje: 694
Membru din: Mie Iul 08, 2009 8:27 am
Localitate: Targu-Mures

Re: ajutor setare sb 600 cu d3000

Mesajde Dan Pop » Lun Iul 19, 2010 11:53 am

parpa_tupac scrie:FP e un mare plus zic eu

Cu conditia sa-l folosesti in situatii de genul celor descrise si sa nu-ti imaginezi ca-l poti folosi pentru a ingheta obiecte aflate in miscare rapida...
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: ajutor setare sb 600 cu d3000

Mesajde parpa_tupac » Lun Iul 19, 2010 12:10 pm

Dan Pop scrie:
parpa_tupac scrie:FP e un mare plus zic eu

si sa nu-ti imaginezi ca-l poti folosi pentru a ingheta obiecte aflate in miscare rapida...


puteti elabora putin va rog?
ce ati recomanda pentru o inghetare a obiectelor rapide?
inafara de un timp scurt de expunere(ajutat de flash)?
Cu stima,
Radu Andreika
Avatar utilizator
parpa_tupac
 
Mesaje: 694
Membru din: Mie Iul 08, 2009 8:27 am
Localitate: Targu-Mures

Re: ajutor setare sb 600 cu d3000

Mesajde Dan Pop » Lun Iul 19, 2010 1:32 pm

parpa_tupac scrie:
Dan Pop scrie:
parpa_tupac scrie:FP e un mare plus zic eu

si sa nu-ti imaginezi ca-l poti folosi pentru a ingheta obiecte aflate in miscare rapida...

puteti elabora putin va rog?

Din pacate e mai mult de elaborat, fiind necesara o descriere a functionarii obturatorului perdea.

Ideea este ca obturatorul se deschide complet, dupa pare se inchide doar la timpi de pina la cel limita de sincronizare fara FP. La timpi mai scurti, a doua perdea pleaca inainte ca prima sa fi ajuns la capat, senzorul fiind efectiv expus de o fanta mobila formata din cele doua perdele. Cu cit timpul de expunere este mai scurt, cu atit fanta este mai ingusta. In acest mod, fiecare punct de pe suprafata senzorului este expus timpul dorit, dar nu toate punctele de pe senzor sint expuse la acelasi moment de timp. Deci, din momentul inceperii expunerii si pina la sfirsitul ei trece un timp mult mai lung decit timpul de expunere selectat. Daca subiectul este in miscare, miscarea lui se compune cu miscarea fantei obturatorului, rezultind o imagine deformata (lungita/comprimata daca cele doua miscari sint pe aceeasi directie, inclinata daca cele doua miscari sint pe directii perpendiculare). Cu FP activat, flash-ul emite o serie de descarcari in succesiune rapida, in sincronism cu miscarea fantei obturatorului, astfel incit fiecare punct de pe senzor sa primeasca un flash si numai unul.
parpa_tupac scrie:ce ati recomanda pentru o inghetare a obiectelor rapide?
inafara de un timp scurt de expunere(ajutat de flash)?

Lumina ambienta redusa la minim, astfel incit practic toata lumina sa vina de la flash si flash-ul pe manual, la cea mai mica energie care e suficienta pentru realizarea imaginii. In aceste conditii ideale, timpul de expunere poate fi relativ lung, pentru ca timpul real de expunere este cel dat de durata descarcarii flash-ului, aceasta fiind cu atit mai scurta cu cit energia de descarcare este mai mica. SB-urile uzuale au circa 1 milisecunda la energia nominala, dar pot ajunge la timpi mult mai scurti la energii mici. De exemplu, un SB900 la 1/32 din energia nominala da o descarcare de 1/20000 sec. In acest timp, un obiect care se misca cu 100 km/h parcurge cam 1.5 mm.

Daca nu putem reduce lumina ambienta, tot ce putem face este sa utilizam flash-ul la viteza limita de sincronizare fara FP, la energie maxima, pentru a putea inchide diafragma cit mai mult. Vom obtine doua imagini suprapuse, una mai miscata, data de lumina ambienta si una mai neta, data de lumina flash-ului. Cu cit inchidem mai mult diafragma, cu atit contributia luminii ambiente va fi mai redusa.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Blituri Speedlight

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 18 vizitatori

cron