Acum este Joi Apr 25, 2024 1:08 am

Articole Nikonisti.ro

SB 600 si D5000

Blituri externe de la Nikon

Re: SB 600 si D5000

Mesajde stoki » Dum Iul 04, 2010 11:22 pm

tavi2x scrie:Ceva asemanator, dar folosit cu un Nissin Di622:
viewtopic.php?f=22&t=9148#p29301


eu am zis clar ca vreau SB 600... am zis ca daca imi iau nikon apoi sa fie tot nikon:)
Nikon D90 + Nikkor 18-55mm VR + Nikkor 55-200mm VR + Nikon SB-600
Avatar utilizator
stoki
 
Mesaje: 44
Membru din: Joi Iul 01, 2010 12:15 pm

Re: SB 600 si D5000

Mesajde Maniac » Dum Iul 04, 2010 11:35 pm

stoki scrie:bun...deci m-ati lamurit ca nu se poate prin simpatie:(, iar bani de un sb 900 nu am si nu cred ca ar merita investitia ...
si acum am sa va rog sa imi recomandati un cablu de sincronizare bun la un pret decent sau daca exista ceva transmiter wireless:)


asa ceva(dar nu am folosit, nu pot spune cat de reusite sunt):
link magazin online

sau asa ceva(am folosit si merg suficient de bine pentru nivel de amator):
link magazin online

Vezi ca exista seturi similare la F64 sub denumirea Micnova.
Cand m-am interesat eu, celor de la Micnova le lipsea o metoda de a atasa sigur receiver-ul de blitz.
[Lista de sticle si borcane]
[Citat dintr-un fotograf celebru, preferabil mediocru, ideal mort]
Maniac
 
Mesaje: 1058
Membru din: Mar Mar 24, 2009 8:39 pm
Localitate: Troll-andia (vizavi de Finlandia)

Re: SB 600 si D5000

Mesajde tavi2x » Lun Iul 05, 2010 9:34 am

stoki scrie:
tavi2x scrie:Ceva asemanator, dar folosit cu un Nissin Di622:
viewtopic.php?f=22&t=9148#p29301


eu am zis clar ca vreau SB 600... am zis ca daca imi iau nikon apoi sa fie tot nikon:)


Solutia respectiva functioneaza si cu SB600
Trusa foto de vanzare: anunturile aici pe forum
Avatar utilizator
tavi2x
 
Mesaje: 426
Membru din: Lun Noi 09, 2009 4:40 pm
Localitate: Bucuresti

Re: SB 600 si D5000

Mesajde darryus » Vin Ian 07, 2011 6:05 pm

Salut!
Sunt Darius si desi am un aparat Nikon de ceva timp, m-am inregistrat pe forumul asta acum. Am cautat (poate nu indeajuns), si nu am gasit nici pe google nici pe forum raspunsul la urmatoarea problema: ca sa se inteleaga enumar aparatura din dotare (Nikon d5000, 18-55mm VR, 35mm f1.8, SB 600). Am observat ca atunci cand atasez blitzul SB 600 in patina aparatului, nu pot face fotografii la mai mult de 1/200. E ok, am inteles de ce nu se poate la viteze mai mari. Dar intrebarea mea este: Daca iau un SU 800 si il atasez in patina pentru blitz a aparatului, ca si commander pentru SB 600, voi avea viteza mai mare decat 1/200? Nu vreau sa iau un SU 800 doar din acest motiv, doresc sa fotografiez cu Sb 600 pe post de slave sir lumina sa cada pe subiect din stanga, dreapta etc...depinde de situatie. Doar viteza aceea de 1/200 ma intereseaza daca poate in acest fel sa ajunga la 1/500 sau 1/1000, depinde de necesitatea momentului. Si daca tot scriu randurile astea...hai sa mai intreb un lucru: SU 800 nu mai necesita alt cablu daca este atasat direct in patina aparatului d5000 pentru ca acest SU 800 sa comande un SB 600, asa este? Din cate am citit am inteles ca nu dar as dori o confirmare din partea cuiva cu mai multa experienta ca mine. Mentionez ca am folosit google referitor la aceste probleme, dar probabil ca nestiind ce keywords sa scriu...nu am gasit raspunsuri multumitoare.
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri si o zi buna!
Darius
Avatar utilizator
darryus
 
Mesaje: 10
Membru din: Vin Ian 07, 2011 5:48 pm
Localitate: Targu Mures

Re: SB 600 si D5000

Mesajde sorinsava » Vin Ian 07, 2011 8:00 pm

1/200s e o limitare a D5000, nu a SB-urilor. D5000 nu stie Auto-FP si atunci n-ai cum sa-l activezi in nici un fel.
Daca stia Auto-FP puteai sa folosesti orice durata, pina la 1/4000 sau 8000, cit e maximul.
SU800 nu are nevie de cabluri speciale. Merge in patina sau pe cablu TTL.

Daca problema ta la durata de 1/200s e ca intra prea multa lumina atunci cumpara-ti un filtru ND.
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: SB 600 si D5000

Mesajde darryus » Vin Ian 07, 2011 8:21 pm

Salut.
Multumesc pentru raspuns!
Nu e o problema ca intra prea multa lumina, nu am explicat eu clar de fapt ce vreau. Ce vreau sa obtin este sa pot face fotografii cu sb 600 ca slave, dar la viteze mai mari decat 1/200. Dar daca stau si ma gandesc acum, inteleg ce ai vrut sa imi zici, si anume ca oricate su 800 si alte artificii as face, mai mult de 1/200 nu o sa obtin, asta din cauza ca ma limiteaza aparatul d5000. Mie imi trebuia sa fac de ex in felul urmator: cu su 800 montat pe aparat, sb 600 la 10 metri in stanga mea sa zicem si eu sa fac poza sa zicem unei masini ce trece la o viteza de vreo...60 km/ora pe langa mine, astfel incat cu sb 600 luminand masina dintr-o parte sa pot ingheta miscarea la 1/500 sa zicem sau cat ar fi necesar sa apara acea masina ca fiind statica. Deci chiar cu su 800 montat si sb 600 slave, limitarea de 1/200 este in aparat si nu am ce-i face.
Iti multumesc inca o data pentru ca m-ai lamurit!
O seara placuta!
Darius
Avatar utilizator
darryus
 
Mesaje: 10
Membru din: Vin Ian 07, 2011 5:48 pm
Localitate: Targu Mures

Re: SB 600 si D5000

Mesajde sorinsava » Vin Ian 07, 2011 8:31 pm

Dar vezi ca SU800 nu se roteste si s-ar putea sa nu bata spre receptor, trebuie sa adaugi un cablu TTL ca sa faci ce spui tu. La interior merge oricum, afara cam trebuie sa poti sa-l rotesti.

Poti sa iti indeplinesti dorinta intr-un fel. La putere maxima SB-urile au o durata de expunere de ~1/1000s si pe masura ce scazi puterea durata scade pina la 1/ zeci de mii secunde. Daca e mai pe seara atunci iti reglezi o durata de expunere sa iasa ceva in fundal, sa nu fie bezna completa si pui declansarea blitzului in Rear Slow sync. Ce va lumina blitzul va fi inghetat la 1/1000s sau mai putin, restul va iesi ca si cum n-ai avea blitz.

Din pacate ar fi aratat mai bine cu blitzul din alt loc decit infipt pe aparat. Poate cu un declansator radio ieftin, din alea de 150ron sau asa ceva, cu blitzul in mod manual, sa poti sa faci ceva interesant. In cazul in care SB600 n-o sa aiba destula putere (si sunt sanse sa nu aiba), bagi blitzul inauntru undeva in fata dar sa nu se vada direct poza, soferul si interiorul o sa iasa inghetati, restul in miscare. Macar atit :)
Ultima oară modificat de sorinsava pe Vin Ian 07, 2011 8:35 pm, modificat 1 dată în total.
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: SB 600 si D5000

Mesajde darryus » Vin Ian 07, 2011 8:35 pm

Foarte misto ideea cu blitzul in masina :) O sa experimentez si cu restul din ce m-ai sfatuit si o sa scriu despre rezultate...daca vor fi notabile. Multumesc mult!
Darius
Avatar utilizator
darryus
 
Mesaje: 10
Membru din: Vin Ian 07, 2011 5:48 pm
Localitate: Targu Mures

Re: SB 600 si D5000

Mesajde Dan Pop » Sâm Ian 08, 2011 10:55 am

darryus scrie:O sa experimentez si cu restul din ce m-ai sfatuit si o sa scriu despre rezultate...daca vor fi notabile.

E bine sa ai la tine si un filtru ND4/ND8, pentru cazul in care iti apare o "fantoma" a masinii generata de lumina ambientala.

Pe de alta parte, la genul asta de fotografii se foloseste tehnica panning-ului, care da rezultate mult mai bune: in loc sa folosesti flash, urmaresti masina cu aparatul, in timpul expunerii. Masina este inghetata (cu exceptia rotilor), in timp ce fundalul este "miscat", sugerind ideea de deplasare rapida a masinii. Cu flash-ul, totul ingheata si imaginea apare ca si cind masina statea pe loc.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: SB 600 si D5000

Mesajde darryus » Sâm Ian 08, 2011 11:30 am

Da, e foarte fain sa faci panning, daca iti doresti genul acela de efect. http://www.autosportsphotography.com/2009/09/11/off-camera-lighting-with-dave-black/ Aici e un exemplu, fotografia lui Dave Black mi-a deschis apetitul pentru astfel de lucruri. Nu exista comparatie, Dave Black are in plus fata de mine experienta, cunostinte in domeniu si aparatura fara de care nu ar fi posibil acest lucru. Ideea era sa apara ca stand pe loc acel obiect in miscare (rezultatul pe care il aveam eu in minte). Oricum, la posibilitatile mele, voi lua serios in considerare sfaturile voastre si inca un multumesc pentru asta ! Voi experimenta, chiar daca nu cu o masina sau cu o motocicleta, dar cu genul asta de fotografie. Poate stand cocotat pe un panou de baschet, sa surprind sportivii in saritura catre cos, iar o fotografie foarte faina, daca se reuseste inghetarea actiunii. Aici intr-adevar e alta treaba, cu destula lumina ambientala, nici nu mai trebuie flash (un teren de baschet in aer liber). Cu toate astea, un flash de fill ar fi nemaipomenit si aici, dar... Se ajunge la concluzia discutiei noastre :)
Thanx again si o zi faina!
Darius
Avatar utilizator
darryus
 
Mesaje: 10
Membru din: Vin Ian 07, 2011 5:48 pm
Localitate: Targu Mures

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Blituri Speedlight

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori

cron