Acum este Dum Apr 28, 2024 9:23 am

Articole Nikonisti.ro

Balans de alb Nikon D300

Despre compozitie, lumina, incadrare si alte probleme fundamentale ale fotografiei

Balans de alb Nikon D300

Mesajde chiorpec » Vin Feb 11, 2011 10:33 am

Salut,
cer scuze daca ma repet cu discutia despre balansul de alb pe acest forum pentru Nikon D300.
Am avut o experienta interesanta cu un posesor Nikon D700, din care am iesit cam ... sifonat :) .N-am scapat de cateva sfaturi binevoitoare la care zambeam minzeste: de la Nikon D300 "o ragalie cu hepatita" cu prima iesire Nikon pe un senzor CMOS esuat ce scoate poze ingalbenite, zgomot de imagine limitat la jumatate cat D700, pina la ... scapi repede de el si treci pe FF. Oricat de impatimit as fi, pentru a trece la FF ma simt obligat sa produc bani frumosi din fotografie, altfel nu vad sensul unei asemenea investitii doar pentru ... timpul meu liber. Raman cu dragostea mea D300 :).

Foloseste cineva expodisc pe D300 sau alte alternative de reglare balans de alb ?
Ma intereseaza culoarea pielii sa iasa cat mai natural in conditii cu mai multe surse de lumina cu temperaturi diferite.
Oferta este destul de bogata: filtre portret, neutru, warm pentru reglare balans de alb.

Pina acum reglajul pe D300 il fac pe o suprafata alba. Intimpin dificultati de reglaj cand am mai multe surse de lumina.
Teoria ca teorie, am citit despre tehnica masurarii temperaturii si ce fac aceste filtre.
As dori cateva sfaturi din partea unui expert ce stapineste balansul de alb sau reglaj software pe rawuri.

Multumesc anticipat
chiorpec
 
Mesaje: 10
Membru din: Lun Ian 17, 2011 10:30 am

Re: Balans de alb Nikon D300

Mesajde ClaudiuC » Vin Feb 11, 2011 10:51 am

Daca tragi raw poti sa reglezi balansul de alb foarte simplu cu Lightroom sau Adobe Camera Raw. Gasesti undeva White Balance Tool, selectezi cu el zona care crezi tu ca in realitate trebuie sa fie alba si gata. Daca nu te ajuta White Balance Tool, mai ai inca 2 chestii (una pentry gray point si una pentru black point), pe care le folosesti in functie de imaginea ta.
Avatar utilizator
ClaudiuC
 
Mesaje: 246
Membru din: Mar Iul 20, 2010 8:40 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Balans de alb Nikon D300

Mesajde Dan Pop » Vin Feb 11, 2011 11:05 am

chiorpec scrie:Ma intereseaza culoarea pielii sa iasa cat mai natural in conditii cu mai multe surse de lumina cu temperaturi diferite.

Asa ceva nu se poate. Sau armonizezi temperaturile de culoare ale diverselor surse de lumina, folosind filtre cu gel, sau aranjezi iluminarea in asa fel incit sa ai o singura sursa de lumina relevanta pe subiect.
chiorpec scrie:Pina acum reglajul pe D300 il fac pe o suprafata alba. Intimpin dificultati de reglaj cand am mai multe surse de lumina.

Balansul de alb, indiferent de metoda prin care se face, pleaca de la premisa unei singure temperaturi de culoare. Daca balansezi una din sursele de lumina, celalate, daca au temperaturi de culoare diferite, vor apare ca emitind lumina colorata.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Balans de alb Nikon D300

Mesajde sorinsava » Vin Feb 11, 2011 12:33 pm

Se poate ce vrei tu sa faci, dar ca dupa ce vomiti pe sculele altora nu prea are rost sa mai ceri explicatii de la ceilalti "ratati".
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: Balans de alb Nikon D300

Mesajde chiorpec » Vin Feb 11, 2011 12:41 pm

Multumesc pentru raspunsuri, imi sunt de un real folos.
Pentru comoditate, am sa exploatez programele mentionate. Nu prea imi petrec timp in fata calculatorului pentru prelucrari, imi fac mai mult autocritica cand nu-mi iese brutul reusit din cauza setarilor manuale.
Din cate am inteles(numai cu teoria), expodiscul amesteca temperaturile surselor de lumina dintr-o incapere si "calculeaza" balansul numai pe subiectul/suprafata pentru fotografiat. Inteleg ca orice reglaj e facut individual la fiecare tragere in cazul cand se schimba unghiul/suprafata de fotografiat.
Intr-adevar, daca fac reglaj manual WB pe o singura temperatura, cealalta sursa cu temperatura diferita apare normal sau accentuata incat altereaza poza. Pe un perete alb combinatiile imi ies si nu prea ies, posibil cum schimb pozitia se schimba total parametrii de temperatura.
Nu sunt expert in optica, plec de la premisa ca oricum nu voi termina de invatat stiinta fotografica si nu-mi este rusine sa mai pun intrebari :
Am intr-o incapere 3 surse de lumina, toate cu intensitati diferite si cu temperaturi diferite. Exemplu: lumina provenita de afara (cumva cred 5200k-7000k), un blitz indirect - 6500k si becuri incandescente cu 2500-2800k. Alternativa de exploatare a luminii dorite ce sa ramana pe piele si sa o filtrez prin WB imi ramane sa aleg dupa setarile timp si ISO.Imi anuleaza practic o sursa dar raman cu celelate doua. Normal ar trebui sa inlatur temperatura "suparatoare". Intre blitz si incandescet, unii aleg sa le ramana temperatura blitzului, altii aleg sa le ramana culoarea becurilor incandescente (piele ingalbenita). Expodiscul cumva detecteaza exact "mixajul" de temperaturi de pe subiectul pozat si genereaza prin autoWB un reglaj mai fin decat cel prin setarile WB pe o suprafata alba ? Plasarea in fata obiectivului ii acorda un avantaj in reglajul WB in fata celorlalte alternative de parametrizare indirecta pe suprafete albe sau gri ?
Multumesc inca o data.
chiorpec
 
Mesaje: 10
Membru din: Lun Ian 17, 2011 10:30 am

Re: Balans de alb Nikon D300

Mesajde chiorpec » Vin Feb 11, 2011 1:26 pm

sorinsava scrie:Se poate ce vrei tu sa faci, dar ca dupa ce vomiti pe sculele altora nu prea are rost sa mai ceri explicatii de la ceilalti "ratati".

Cand te destainui ca sunt posesori de BMW care te agaseaza si dau dovada de conduita proasta in trafic, flashuri, claxoane ca ai masina ragalie, inteleg ca port vina c-am jignit indirect pe altii care au masini ragalii. Din contra, imi iubesc masina asa cum e ea in limitele ei. Idem Nikon D300.
Te-ai suparat degeaba.
Pun intrebari ca sa exploatez limitele descoperite pe DSLR, asa cum o fac cu obiectivele, la ce diafragme e soft/sharp, vignetare, in ce timpi pot fofografia fara VR etc. D300 daca are limite inferioare lui D700 in lowlight si temperatura, nu m-apuc sa-mi pling de mila,dar pot povesti cum gandeste cel putin un posesor de FF, la modul critic si foarte dur.
sory
chiorpec
 
Mesaje: 10
Membru din: Lun Ian 17, 2011 10:30 am

Re: Balans de alb Nikon D300

Mesajde Antonio Dumitrescu » Vin Feb 11, 2011 7:15 pm

chiorpec ti s-a raspuns mai sus. Poti sa iei d300, d700 si d3s in aceleasi conditii de iluminat si o sa intelegi ca balansul de alb nu este facut de aparat ci de sursele de lumina.

Foloseste geluri pe blit cand ai in cadru si lumina incandescenta. Controleaza cata lumina ambientala(la expunerea cu blit) iti va ajunge pe captor prin scurtarea timpului de expunere.

Din start daca spui ca nu prelucrezi fotografiile si implicit tragi jpeg nu ai la ce rezultate sa te astepti. Inainte de a declansa analizeaza un pic cadrul, respectiv sursele de lumina, de unde vin si in ce cantitate.
Doar atunci cand o sa intelegi procesul si vei prelucra raw-uri o sa ai rezultate multumitoare. Iar diferenta intre d300 si d700 nu sta nicidecum la capitolul asta-balans de alb.

Bafta.
Antonio Dumitrescu
 
Mesaje: 89
Membru din: Mar Sep 08, 2009 8:18 pm

Re: Balans de alb Nikon D300

Mesajde Dan Pop » Sâm Feb 12, 2011 5:00 pm

chiorpec scrie:Din cate am inteles(numai cu teoria), expodiscul amesteca temperaturile surselor de lumina dintr-o incapere si "calculeaza" balansul numai pe subiectul/suprafata pentru fotografiat.

Ai inteles gresit. Expodiscul ajuta aparatul sa determine temperatura de culoare a unei surse de lumina cu o foarte buna precizie. Daca ai mai multe surse de lumina de temperaturi de culoare diferite, NU exista o temperatura de culoare care sa le medieze si care, odata setata in aparat, sa produca imagini cu un alb corect.

Stiu ca exista cel putin un articol in limba romana pe net care sustine contrariul, dar asta nu inseamna ca lucrurile stau altfel decit le-am descris mai sus. Lucru de care te poti convinge cu usurinta, folosind un servetel alb sau un filtru alb de cafea pe post de expodisc si incercind sa faci balansuri custom pe surse multiple de lumina cu temperaturi de culoare diferite.

Un exemplu concret:

iarna.jpg

Scena asta e iluminata de lampi cu vapori de sodiu si, pe WB automat, zapada ar fi aratat galben-rosiatica. Am facut un WB custom fara pretentii, pe lumina reflectata de zapada si am obtinut ce se vede: lampile care asigura iluminatul stradal dau o lumina alba, zapada este, si ea, alba, in schimb sursele secundare de lumina, care aveau o temperatura de culoare mult mai mare (farurile masinilor, vitrinele magazinelor din fundal) apar mai mult sau mai putin albastre.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Balans de alb Nikon D300

Mesajde littlealien » Sâm Feb 12, 2011 10:42 pm

(farurile masinilor ... apar mai mult sau mai putin albastre.
Uite cum si-au pus cocalarii xenoane aftermarket si ne orbesc de pe contrasens :lol: .

Cat despre metodele improvizate pentru a seta WB eu o recomand pe cea de aici : viewtopic.php?f=68&t=968 . Altele nu am incercat dar cu cea de aici am obtinut rezultate bune .
littlealien
 
Mesaje: 385
Membru din: Sâm Ian 23, 2010 6:54 pm
Localitate: aici aşa

Re: Balans de alb Nikon D300

Mesajde porcofon » Sâm Feb 12, 2011 10:50 pm

littlealien scrie: Cat despre metodele improvizate pentru a seta WB eu o recomand pe cea de aici : viewtopic.php?f=68&t=968 . Altele nu am incercat dar cu cea de aici am obtinut rezultate bune .

Si ai reusit un balans corect la combinatii de temperaturi de culoare?
Referitor la recomandarea ta mie se pare un pic ciudat ca un detinator de D3s si cu un back-up D90 (ciudat back-up) sa recurga la astfel de improvizatii...
"Nothing great in the world has been accomplished without passion."
Avatar utilizator
porcofon
 
Mesaje: 128
Membru din: Joi Dec 23, 2010 8:56 pm
Localitate: bucuresti

Următorul

Înapoi la Tehnici de fotografiere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 31 vizitatori

cron