Acum este Dum Apr 28, 2024 9:44 am

Articole Nikonisti.ro

Balans de alb Nikon D300

Despre compozitie, lumina, incadrare si alte probleme fundamentale ale fotografiei

Re: Balans de alb Nikon D300

Mesajde littlealien » Sâm Feb 12, 2011 11:34 pm

Il folosesc decat pe backup :lol:
littlealien
 
Mesaje: 385
Membru din: Sâm Ian 23, 2010 6:54 pm
Localitate: aici aşa

Re: Balans de alb Nikon D300

Mesajde porcofon » Dum Feb 13, 2011 12:03 am

:shock: Noh, p'asta as vrea sa o inteleg mai mult decat pe precedenta. Cum un expo poate avea nevoie de back-up?!?
"Nothing great in the world has been accomplished without passion."
Avatar utilizator
porcofon
 
Mesaje: 128
Membru din: Joi Dec 23, 2010 8:56 pm
Localitate: bucuresti

Re: Balans de alb Nikon D300

Mesajde Dan Pop » Dum Feb 13, 2011 9:42 am

porcofon scrie:Referitor la recomandarea ta mie se pare un pic ciudat ca un detinator de D3s si cu un back-up D90 (ciudat back-up) sa recurga la astfel de improvizatii...

Nu neglija emoticonul care ride cu gura pina la urechi ce incheie lista dotarilor "de baza". Dotarile reale sint cele "de backup".
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Balans de alb Nikon D300

Mesajde Dan Pop » Dum Feb 13, 2011 9:48 am

porcofon scrie::shock: Noh, p'asta as vrea sa o inteleg mai mult decat pe precedenta.

Asta pentru ca n-ai inteles ce-a vrut sa spuna el, si anume ca nu foloseste decit dotarea de backup. Pentru simplul motiv ca pe cealalta o are numai pe lista de dorinte ;)
porcofon scrie: Cum un expo poate avea nevoie de back-up?!?

Simplu: il scapi pe jos si se sparge, inainte sa apuci sa faci WB-ul cu el :lol:
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Balans de alb Nikon D300

Mesajde porcofon » Dum Feb 13, 2011 11:42 am

Da, ai dreptate. Niciodata nu poti fi suficient de prevazator.... :lol:
"Nothing great in the world has been accomplished without passion."
Avatar utilizator
porcofon
 
Mesaje: 128
Membru din: Joi Dec 23, 2010 8:56 pm
Localitate: bucuresti

Re: Balans de alb Nikon D300

Mesajde nostalgie » Mie Feb 16, 2011 1:55 pm

Eu am încercat multe variante făcute acasă.Îţi recomand sa-ţi cumperi un expodisc.Scuteşte in primul rând timpul alocat postprocesării.Face faţă şi combinaţiilor de temperaturi de culoare.Mai rămâne să capeţi expierenţă cu el.
Nikon D 500, D 300S, D 90,SB 5000, SB 910,17-55-2:8,70-200:28 VR I, 35 1-8, 50 1-8, 85 1-8, 18-105, Metz 50, Metz 48, Phottix si multe altele....
nostalgie
 
Mesaje: 43
Membru din: Mie Feb 16, 2011 1:30 pm

Re: Balans de alb Nikon D300

Mesajde sorindaniel13 » Sâm Ian 07, 2012 9:40 pm

nostalgie scrie:Eu am încercat multe variante făcute acasă.Îţi recomand sa-ţi cumperi un expodisc.Scuteşte in primul rând timpul alocat postprocesării.Face faţă şi combinaţiilor de temperaturi de culoare.Mai rămâne să capeţi expierenţă cu el.

ma ajuta si pe mine cineva cu acest white balance?
nu stiu cum se face, ce trebuie sa reglez ca sa-l fac? am un nikon d3000, unde intru sa fac setarile? :|
Orice profesionist a fost amator la un moment dat, dar nu orice amator poate deveni profesionist! (sorindaniel)
Avatar utilizator
sorindaniel13
 
Mesaje: 370
Membru din: Lun Dec 19, 2011 12:45 am
Localitate: Slatina

Re: Balans de alb Nikon D300

Mesajde Radu_Grozescu » Sâm Ian 07, 2012 9:51 pm

sorindaniel13 scrie:
nostalgie scrie:Eu am încercat multe variante făcute acasă.Îţi recomand sa-ţi cumperi un expodisc.Scuteşte in primul rând timpul alocat postprocesării.Face faţă şi combinaţiilor de temperaturi de culoare.Mai rămâne să capeţi expierenţă cu el.

ma ajuta si pe mine cineva cu acest white balance?
nu stiu cum se face, ce trebuie sa reglez ca sa-l fac? am un nikon d3000, unde intru sa fac setarile? :|


Meniu, Shooting, White balance, PRE, Measure, OK, Overwrite, Yes, OK, Take photo of....
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Balans de alb Nikon D300

Mesajde sorindaniel13 » Dum Ian 08, 2012 12:16 am

Radu_Grozescu scrie:
sorindaniel13 scrie:
nostalgie scrie:Eu am încercat multe variante făcute acasă.Îţi recomand sa-ţi cumperi un expodisc.Scuteşte in primul rând timpul alocat postprocesării.Face faţă şi combinaţiilor de temperaturi de culoare.Mai rămâne să capeţi expierenţă cu el.

ma ajuta si pe mine cineva cu acest white balance?
nu stiu cum se face, ce trebuie sa reglez ca sa-l fac? am un nikon d3000, unde intru sa fac setarile? :|


Meniu, Shooting, White balance, PRE, Measure, OK, Overwrite, Yes, OK, Take photo of....

va multumesc foarte mult, m-am uitat la acel curs despre fotografia de nunta de pe nikonistii, am vazut ca ati facut balansul de alb, dar nu stiam cum! multumesc inca o data!
Orice profesionist a fost amator la un moment dat, dar nu orice amator poate deveni profesionist! (sorindaniel)
Avatar utilizator
sorindaniel13
 
Mesaje: 370
Membru din: Lun Dec 19, 2011 12:45 am
Localitate: Slatina

Re: Balans de alb Nikon D300

Mesajde Radu_Grozescu » Dum Ian 08, 2012 12:41 am

sorindaniel13 scrie:va multumesc foarte mult, m-am uitat la acel curs despre fotografia de nunta de pe nikonistii, am vazut ca ati facut balansul de alb, dar nu stiam cum! multumesc inca o data!


Acolo am făcut cu alt aparat.

Modul de a face balansul de alb manual este un secret foarte bine păstrat.

Pentru a-l afla, trebuie să vii la un seminar, sau să te înscrii la un curs.

Sau să deschizi manualul aparatului la pag. 83 :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Tehnici de fotografiere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori

cron