Acum este Joi Mar 28, 2024 11:40 pm

Articole Nikonisti.ro

Fotografiere subiecti in miscare

Despre compozitie, lumina, incadrare si alte probleme fundamentale ale fotografiei

Re: Fotografiere subiecti in miscare

Mesajde cristijupinu » Vin Iun 08, 2012 1:15 pm

Radu_Grozescu scrie:Deoarece după ce le vezi cum focalizează (de preferintă pe aparate metalice), o să ai probleme cu somnul :-)


Nuuu, voi dormi cu portofelul sub perna, in caz de cosmaruri, ma uit repede in el si-mi trece spaima :lol:
Despre inchiriat...din pacate nu exista serviciul asta in Iasi(poate se gandesc sa-l infiinteze Skin impreuna cu Yellow Store - Palas Iasi)
Difera atat de mult viteza de focalizare al aceluiasi obiectiv pe D300s, D700 si mai sus, fata de D7000? Incep sa regret achizitionarea trusei(produse noi) in detrimentul unui D700 second, insotit de vreo doua obiective tot second :(
Avatar utilizator
cristijupinu
 
Mesaje: 1061
Membru din: Joi Iun 16, 2011 12:04 am

Re: Fotografiere subiecti in miscare

Mesajde Radu_Grozescu » Vin Iun 08, 2012 1:25 pm

cristijupinu scrie:
Radu_Grozescu scrie:Deoarece după ce le vezi cum focalizează (de preferintă pe aparate metalice), o să ai probleme cu somnul :-)


Nuuu, voi dormi cu portofelul sub perna, in caz de cosmaruri, ma uit repede in el si-mi trece spaima :lol:
Despre inchiriat...din pacate nu exista serviciul asta in Iasi(poate se gandesc sa-l infiinteze Skin impreuna cu Yellow Store - Palas Iasi)
Difera atat de mult viteza de focalizare al aceluiasi obiectiv pe D300s, D700 si mai sus, fata de D7000? Incep sa regret achizitionarea trusei(produse noi) in detrimentul unui D700 second, insotit de vreo doua obiective tot second :(



Nu regretati, pe D700 teleobiectivele sunt vizibil mai scurte decât pe D7000 :-)

Respectiv, pe D7000 sunt vizibil mai lungi ...
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Fotografiere subiecti in miscare

Mesajde cristijupinu » Vin Iun 08, 2012 1:42 pm

In privinta "lungimii", am inteles cum vine treaba; intrebasem despre diferenta vitezei de focalizare, nu de alta, dar nu vreau sa fiu urecheat pentru nerespectarea topicului. :)
Rezumand, am inteles ca sunt scazute considerabil sansele efectuarii unor cadre reusite(respectand scenariile prezentate) cu ceea ce detin in prezent. Singura sansa viabila o pot avea in prezenta unui obiectiv rapid( Nikon 70-200/f2,8 ), eventual si a altui body ce incepe de la D300s in sus. Corect?
Avatar utilizator
cristijupinu
 
Mesaje: 1061
Membru din: Joi Iun 16, 2011 12:04 am

Re: Fotografiere subiecti in miscare

Mesajde tituscriste » Sâm Ian 18, 2014 8:46 pm

buna, pe un p500 ce setari ar trebui sa am pentru a fotografia subiecti in miscare?
d5200 + af-s 18-55 vr, p500
http://www.pixoto.com/titus_criste
tituscriste
 
Mesaje: 12
Membru din: Vin Mar 30, 2012 12:14 pm

Re: Fotografiere subiecti in miscare

Mesajde cata_124 » Dum Feb 23, 2014 10:16 pm

Mai toti folosesc pe A (aperture priority) in functie de lumina modifici F-ul si timpul de expunereo sa se regleze automat.Daca nu ai lumina asa multa mai cresti ISO sau mai expui,daca ai lumina multa bagi F8 si ISO minim 160 si mai subexpui daca este cazul.
Acum depinde si cat de repede se misca obiectul.La obiecte ce se misca rapid merge sa bagi pe rafala(5 cadre).Eu am P500 si in mare parte din fotografii le fac la avioane(adica obiecte care se misca foarte rapid zic eu) chiar si cu peste 800km/h daca fac poze pe contrail,mai la sol undeva intre 200-250 km/h :) adica la aterizare/decolare.
Si inca ceva,vezi ca trebuie dezactivate multe de prin meniu care sunt puse acolo doar pentru marketing si de care nu ai nevoie,ba mai mult strica pozele,poate deasta multi sunt nemultumiti si spun ca aparatul este prost si scump si nu face poze bune.Acum asteapta parerile si celor mai in domeniu,eu asta folosesc,sper sa te ajute sfatul meu.
cata_124
 
Mesaje: 176
Membru din: Dum Oct 20, 2013 8:37 am

Re: Fotografiere subiecti in miscare

Mesajde tituscriste » Vin Mar 07, 2014 10:09 am

mersi de raspuns, daca sunt afara, pe lumina naturala, nu este nici o problema, pozele ies foarte clare, chiar si cu zoom mare. insa cand sunt in casa, e cu totul altceva. subiectul in acest caz este un copil mic, care se misca in continuu, tot ma chinui sa fac poze clare, unele chiar imi ies, insa ce mi se pare ciudat este ca daca de ex folosesc modul A si pozele nu ies clar, cand mut pe portret mode ies clare, si invers. Am incercat si cu blit, ies mai clar insa nu imi plac ca nu mai prea pare reale, se schimba automat culorile. vreo sugestie in acest caz?
d5200 + af-s 18-55 vr, p500
http://www.pixoto.com/titus_criste
tituscriste
 
Mesaje: 12
Membru din: Vin Mar 30, 2012 12:14 pm

Re: Fotografiere subiecti in miscare

Mesajde cata_124 » Vin Mar 07, 2014 10:31 am

Pi in casa fiind lumina slaba automat timpul de expunere scade si nu poti face poze in miscare cu acel timp scurt si deasta ies miscate.Acelas lucru se intampla si afara cand este aproape de intuneric.Ca poza sa iasa clara si nemiscata ai nevoie de timp de expunere mai mare ca sa capteze lumina putina care este.In concluzie nu ai cum sa faci poze in miscare la timpi lungi de expunere.Daca este static faci si la lumina cat de slaba dar cu timp de expunere de 4-8 sec.Poti incerca si in modul scena petrecere/interior sau daca nu ai decat varinata cu blit si o mai corectezi in photoshop si o caci cum iti place.Toata treaba tine de lumina,deci cum spuneam slabe sanse sa faci poze clare in lumina slaba deoarece timpul de expunere este mai mare si trebuie tinut aparatul nemiscat.Ia sa pui aparatul pe un trepied cu reducerea vibratiilor dezactivata si pui copilul sa stea nemiscat si cu un tipm de 2-4 sec. de expunere sau cat este nevoie in functie de lumina avuta in casa si cu un f de 3.4-5.6 o sa vezi rezultatul calitatii pozei.Asteapta si alte pareri,poate altii stiu alte combinatii.Sau mai exista o varianta,sa faci lumina mai multa cu ceva suplimentar pe obiectul ce vrei sa-l pozezi si atunci timpul de expunere va scade.Succes.
cata_124
 
Mesaje: 176
Membru din: Dum Oct 20, 2013 8:37 am

Anterior

Înapoi la Tehnici de fotografiere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori

cron