Acum este Joi Mar 28, 2024 5:21 pm

Articole Nikonisti.ro

Fotografiere subiecti in miscare

Despre compozitie, lumina, incadrare si alte probleme fundamentale ale fotografiei

Re: Fotografiere subiecti in miscare

Mesajde Radu_Grozescu » Vin Iun 08, 2012 8:36 am

cristijupinu scrie:Vin si eu cu o speta: nu imi iese nicicum subiect in focus perfect, aflat in miscare perpendiculara pe aparat, ma refer la persoana care alearga spre/dinspre punctul de statie.


Ati putea incerca metoda strămosească, din vremea cand nu exista AF (incredibil, nu-i asa ?)

Deci, focalizati pe un punct prin care (pe deasupra căruia) va trece subiectul si declansati exact cand e acolo.

Subiectul nu va avea nici o scapare, câtă vreme reusiti să declansati în momentul potrivit (asta vine cu putin antrenament si cunoasterea aparatului).
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Fotografiere subiecti in miscare

Mesajde goangaus » Vin Iun 08, 2012 10:03 am

Si eu am probleme cu D90-ul la subiecti in miscare, dupa parerea mea implementarea AF-C la D90 este buba cea mai mare.
Cum naiba sa nu poti schimba prioritatea la declansare cu prioritate focus? Cui foloseste acea prioritate la declansare daca aparatul nu a facut focus?? De fiecare data cand am folosit AF-C nu am obtinut mai nimic.
Pe AF-S clar singura sansa e sa astepti sa se opreasca o clipa subiectul si sa faci focus si sa declansezi repede sau sa prefocalizezi dupa metoda stramoseasca.
Mai e o sansa pe AF-A dar acolo e la noroc, acolo ai prioritate focus dar nu stii daca foloseste focalizarea continua sau nu, e dupa muschii aparatului :D
Sony A6000|35mm F1.8|16-50|55-210
PhotoBlog
goangaus
 
Mesaje: 505
Membru din: Sâm Noi 13, 2010 11:00 pm

Re: Fotografiere subiecti in miscare

Mesajde cristijupinu » Vin Iun 08, 2012 10:45 am

@Radu Grozescu - Multumesc pentru sugestie, shiar la modul asta m-am gandit si eu...focalizez manual ceva in planul respectiv, iar cand trece subiectul voi trage rafala, din toate poate se va gasi un cadru in focus perfect. Imi imaginez acele cadre trase la diferite raliuri, cu masina in prim plan, eventual in saritura, situata perpendicular pe fotograf, focalizata perfect. Cred ca asa le trag si ei. Insa cum vine treaba cand fotografia nu are posibilitatea unei pregatiri prealabile? Dupa cum am dat exemplul cu catelul...habar n-am cand si unde se hotaraste sa se indrepte catre fotograf..., si totusi sunt fotografii multe trase in astfel de situatii. :?:
Avatar utilizator
cristijupinu
 
Mesaje: 1061
Membru din: Joi Iun 16, 2011 12:04 am

Re: Fotografiere subiecti in miscare

Mesajde Radu_Grozescu » Vin Iun 08, 2012 11:09 am

cristijupinu scrie: la modul asta m-am gandit si eu...focalizez manual ceva in planul respectiv,


Mege si cu AF-ul, cu conditia sa fie blocat ulterior.

Eu am despartit AF-ul de declansator, dar aceasta tehnica nu e chiar pentru toată lumea, unii nu o suportă.


cristijupinu scrie:iar cand trece subiectul voi trage rafala,


Eu sunt adeptul unui singur cadru, rafala nu e sigura, mai ales la aparatele cu cadente medii (3-5fps).
Adica e posibil să obtinem cadre exact inainte si si dupa momentul pe care l-am fi dorit de fapt.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Fotografiere subiecti in miscare

Mesajde Bogdan Dulgheru » Vin Iun 08, 2012 11:19 am

cristijupinu scrie: Dupa cum am dat exemplul cu catelul...habar n-am cand si unde se hotaraste sa se indrepte catre fotograf..., si totusi sunt fotografii multe trase in astfel de situatii. :?:


Il poti dresa un pic sa raspunda la chemarea ta sau il poti pacali un pic cu ceva care ii place foarte mult (experimentul Pavlov). Ca sa-l departezi suficient de mult de tine (ca sa te poti pregati in voie) poti folosi o minge sau ceva asemanator.
Odata setup-ul fiind realizat, poti sa incerci (chiar si cu rafala) pina cade cainele "lat" de oboseala :lol: Probabil insa ca tu vei fi primul care va abandona sedinta foto :lol:

Cu masinile de raliu eu n-as incerca ;) Cadrele de care spui sunt facute cu tele-uri de la distante ce asigura siguranta fotografului sau cu camere automate montate pe trasa vehiculului, dar care nu pot fi lovite de acesta (daca ai o saritoare, stii sigur ca masina va zbura peste ea si ai ceva loc de montare pina la locul de revenire din zbor al masinii). Se poate aplica si aici sfatul Dl. Grozescu, totul e sa ai o pozitie buna (locurile bune la curse sunt antamate de fotografi cu foarte mult timp inainte de cursa) si sa masori cat mai exact distanta fata de subiect ca focusul sa fie cat mai exact.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Fotografiere subiecti in miscare

Mesajde cristijupinu » Vin Iun 08, 2012 11:31 am

Aici este o fotografie ce reflecta mai bine genul de poza de care zic eu. Poza e trasa la 200mm, 1/250, iso200, f4,5.
Foto - ©Marion Vollborn. Nu cred ca a dresat nimeni puiutul de ghepard sau ce-o fi.
Avatar utilizator
cristijupinu
 
Mesaje: 1061
Membru din: Joi Iun 16, 2011 12:04 am

Re: Fotografiere subiecti in miscare

Mesajde emil » Vin Iun 08, 2012 11:53 am

Din EXIF-ul pozei cred ca urmatoarele informatii sunt importante :
Cod: Selectaţi tot
Image input equipment model:  Canon EOS-1D Mark IV
Exposure time:  0.0008 (1/1250)
F number:  4.5
Lens focal length:  200

Din asta eu deduc ca :
- a folosit un aparat foto care focalizeaza foarte rapid,
- sunt convins ca si obiectivul folosit este un obiectiv profesional,
- timpul de expunere a fost foarte scurt (1/1250), astfel ca a "inghetat" momentul.

Deci, pe scurt, pentru astfel de cadre ai nevoie de o combinatie de camera+obiectiv care sa focalizeze foarte rapid si sa folosesti un timp de expunere destul de scurt cat sa ingheti miscarea.

Referitor la dresaj, nestiind exact ce si unde a fotografiat, eu as presupune ca e un pui de ghepard dintr-o rezervatie naturala, pui crescut si obisnuit cu oamenii care fugarea o jucarie (sau mancare) folosita de dresor.
Din cate am vazut eu, metoda cu un dresor (sau macar o alta persoana) care convinge animalul sa mearga pe o anumita traiectorie este destul de des folosita, mai ales la animale domestice.
There’s no teacher who can teach us anything new He can just help us to remember the things we always knew. ~ ENIGMA
Avatar utilizator
emil
 
Mesaje: 559
Membru din: Joi Mai 28, 2009 9:08 pm
Localitate: Timisoara

Re: Fotografiere subiecti in miscare

Mesajde cristijupinu » Vin Iun 08, 2012 12:02 pm

Multumesc tuturor pentru sugestii, voi incerca mai des tehnica, poate ca aici e o parte din secret. Am vazut si poze asemanatoare din punct de vedere tehnic, trase cu D7000, de o calitate foarte ridicata. Poate ca nu e cea mai potrivita combinatie cu Tamron 70-200, asa ca voi testa si cu singurul obiectiv mai rapid din dotare Nikon 50mm/f1,8 G, doar ca nu va mai avea acelasi aspect fotografia.
Daca mai sunt pareri/sfaturi, le astept cu mare interes :)
Avatar utilizator
cristijupinu
 
Mesaje: 1061
Membru din: Joi Iun 16, 2011 12:04 am

Re: Fotografiere subiecti in miscare

Mesajde goangaus » Vin Iun 08, 2012 12:08 pm

Poti sa inchiriezi un Nikon 70-200 F2.8 si sa vezi care e diferenta, nu e scump pe inchiriereobiective.ro (70 ron/zi).
Sony A6000|35mm F1.8|16-50|55-210
PhotoBlog
goangaus
 
Mesaje: 505
Membru din: Sâm Noi 13, 2010 11:00 pm

Re: Fotografiere subiecti in miscare

Mesajde Radu_Grozescu » Vin Iun 08, 2012 12:14 pm

cristijupinu scrie:Daca mai sunt pareri/sfaturi, le astept cu mare interes :)



Unul singur:

Să nu testezi obiective rapide care nu intră în buget, gen link magazin online, link magazin online si teleobiective exotice.

Deoarece după ce le vezi cum focalizează (de preferintă pe aparate metalice), o să ai probleme cu somnul :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Tehnici de fotografiere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori

cron