Acum este Joi Mar 28, 2024 5:22 pm

Articole Nikonisti.ro

Fotografiere subiecti in miscare

Despre compozitie, lumina, incadrare si alte probleme fundamentale ale fotografiei

Re: Fotografiere subiecti in miscare

Mesajde Istrate ionut » Joi Mai 12, 2011 5:14 pm

o sa incerc. multumesc!
nikon d3100
Istrate ionut
 
Mesaje: 89
Membru din: Mie Ian 26, 2011 3:42 pm

Re: Fotografiere subiecti in miscare

Mesajde nikonD3000 » Dum Mai 15, 2011 9:02 pm

Intra pe linkul de flickr de la mine, vezi la Action, fotografia cu copilul cu Kartul. E facuta cu un D90.
nikonD3000
 
Mesaje: 239
Membru din: Mar Feb 15, 2011 5:10 pm

Re: Fotografiere subiecti in miscare

Mesajde nebhotep » Mie Mai 25, 2011 8:40 pm

imi place fotografia cu cartul. Ai tras multe cadre pana ai reusit sa prinzi? Am citit despre acesta tehnica de fotografiere dar inca nu am experimentat
_____________________________________________________________________
D7100 + Sigma 8-16 + 105 2.8 + Sigma 70-200 2.8 + SB-700
________________________________
my website | facebook | 500px | flickr
nebhotep
 
Mesaje: 136
Membru din: Lun Dec 06, 2010 7:59 pm
Localitate: Timisoara

Re: Fotografiere subiecti in miscare

Mesajde nikonD3000 » Sâm Mai 28, 2011 7:14 pm

Nu e deloc greu. Se pune camera in S sau M, se seteaza 1/30 sec - 1/60 sec timpul de expunere, apertura cit mai mica (16-22) pentru a pastra expunerea corecta (soare, lumina multa, nu prea merg cu timp de expunere mare...). Se poate folosi, daca ai, si un filtru ND sau polarizare, ca scade 2-3 stopuri de lumina si astfel poti ajunge la timpul de expunere necesar. Restul e simplu: se urmareste subiectul in miscare, si se trage miscind in acelasi timp camera, cam cu aceeasi viteza cu subiectul. Adica, dupa ce s-a apasat shutterul se continua un pic miscarea camerei pe directia subiectului. Totul e experiment. Eu am avut noroc ca am aflat de concursul asta de karting, ca astfel am putut experimenta panningul. Am tras, cred, vreo 200 de cadre, din care am pastrat vreo 70. Deci, unul din trei...Chestia frumoasa e ca, din cadrele "proaste", adica cele in care subiectul nu e macar aproximativ clar, sunt unele "arta abstracta", unde nu se mai desluseste nici o forma clara, dar culorile, in amestecul lor intimplator, sunt foarte interesante.
nikonD3000
 
Mesaje: 239
Membru din: Mar Feb 15, 2011 5:10 pm

Re: Fotografiere subiecti in miscare

Mesajde cata.photo » Vin Aug 12, 2011 1:24 pm

Am si eu o nelamurie,maine o sa merg la un show aviatic,la mine in oras(Tg-Mures).Am un D3100 si nu stiu cam ce setari sau cum sal il porgramez sa prind in zbor avioanele/elicopterele sau chiar planoarele?Stiu ca nu am un obiectiv prea potrivit pentru acest tip de fotografii,un 18-55 VR,dar macar sa iasa ceva din acele fotografii.Multumesc:)
Imagine
cata.photo
 
Mesaje: 9
Membru din: Mie Aug 10, 2011 7:00 pm
Localitate: Tg-Mures,jud.Mures

Re: Fotografiere subiecti in miscare

Mesajde cristiansergiu » Vin Aug 12, 2011 2:42 pm

cata.photo scrie:Am si eu o nelamurie,maine o sa merg la un show aviatic,la mine in oras(Tg-Mures).Am un D3100 si nu stiu cam ce setari sau cum sal il porgramez sa prind in zbor avioanele/elicopterele sau chiar planoarele?Stiu ca nu am un obiectiv prea potrivit pentru acest tip de fotografii,un 18-55 VR,dar macar sa iasa ceva din acele fotografii.Multumesc:)


din pacate cu acest obiectiv nu vei putea prinde in cadru doar avionul zburand, pt asa ceva iti trebuie minim 200mm+ factorul de 1,5
Avatar utilizator
cristiansergiu
 
Mesaje: 945
Membru din: Mie Aug 11, 2010 2:47 pm
Localitate: cluj-napoca

Re: Fotografiere subiecti in miscare

Mesajde boboc » Mie Aug 24, 2011 11:24 am

Ca sa nu deschid alt thread,as avea o intrebare.
Ce se intampla daca am AF area mode 3D tracking si AF-S selectat?
A man should look for what is, and not for what he thinks should be.—Albert Einstein
Avatar utilizator
boboc
 
Mesaje: 403
Membru din: Mie Aug 18, 2010 7:52 pm
Localitate: Ramnicu Valcea

Re: Fotografiere subiecti in miscare

Mesajde Dan Pop » Mie Aug 24, 2011 12:32 pm

boboc scrie:Ce se intampla daca am AF area mode 3D tracking si AF-S selectat?

Ce ar putea face 3D-tracking in modul AF-S? Evident, nimic: odata obtinuta confirmarea de focalizare, sistemul de AF ingheata acolo, pina la o noua activare.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Fotografiere subiecti in miscare

Mesajde cristijupinu » Joi Iun 07, 2012 4:45 pm

Vin si eu cu o speta: nu imi iese nicicum subiect in focus perfect, aflat in miscare perpendiculara pe aparat, ma refer la persoana care alearga spre/dinspre punctul de statie. De asemenea, panning-ul este relativ usor de obtinut, dar cand vreau sa pozez o masina ce vine cu viteza spre mine...rezultat submediocru. Multumesc :) Chiar si cand am incercat sa pozez un catel care alerga direct spre mine, aparat setat AF-C, tras in rafala.., rezultat prost. O fi de la focalizarea lenesa a obiectivelor din dotare?
Avatar utilizator
cristijupinu
 
Mesaje: 1061
Membru din: Joi Iun 16, 2011 12:04 am

Re: Fotografiere subiecti in miscare

Mesajde cristijupinu » Vin Iun 08, 2012 7:55 am

Nimeni cu un sfat?
Avatar utilizator
cristijupinu
 
Mesaje: 1061
Membru din: Joi Iun 16, 2011 12:04 am

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Tehnici de fotografiere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori