Acum este Joi Mar 28, 2024 1:23 pm

Articole Nikonisti.ro

Fotografiere subiecti in miscare

Despre compozitie, lumina, incadrare si alte probleme fundamentale ale fotografiei

Fotografiere subiecti in miscare

Mesajde LiviuP » Lun Apr 11, 2011 12:06 pm

Salutare tuturor,

Asa cum spune titlul topicului m-ar interesa sa aflu mai multe despre fotografierea subiectilor dinamici:
- ce tehnici de fotografiere se pot folosi, cum se face incadrarea, cum aleg punctul de focalizare, etc.
- ce setari ale aparatului ar fi mai potrivite. Ce am folosit eu pana acum: AF-C, 3D Tracking, Matrix Metering, S cu timp de expunere mic (1/500 - 1/800 s), single shot/rafala.

Cand vorbesc de subiecti dinamici ma refer la: pasari in zbor sau la sol, alte animale aflate in miscare, copii jucandu-se, sportivi, etc.

Sunt constient ca aparatul de care dispun nu este cel mai potrivit pentru acest gen de fotografiere (cel putzin nu pentru subiecti foarte rapizi) avand numai 11 punce de focalizare, totusi eu prefer sa aplic zicala "ma descurc cu ce am" si sa compensez prin tehnica.

Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Cu stima,
Liviu
Avatar utilizator
LiviuP
 
Mesaje: 1171
Membru din: Lun Aug 30, 2010 9:10 pm

Re: Fotografiere subiecti in miscare

Mesajde Dan Pop » Lun Apr 11, 2011 2:09 pm

Daca 3D tracking-ul nu da cine stie ce rezultate la D90 (eu nu l-am folosit decit pe senzori cu 51 puncte), mergi pe AF-C, focalizare pe punctul central si straduie-te sa urmaresti subiectul astfel incit sa-l ai in dreptul punctului de focalizare cit mai mult timp. Declansarea in mod rafala rapida.

Nu stiu daca D90 are setarea prioritatii la declansare, daca are, o folosesti pe cea mixta.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Fotografiere subiecti in miscare

Mesajde LiviuP » Lun Apr 11, 2011 5:00 pm

Va multumec domnule Pop.

Daca am inteles corect ideea este ca punctul central de focus sa fie pe subiect, mai putzin important pe care parte a subiectului se afla.De altfel daca se misca repede nici nu cred ca se poate face o pozitionare precisa a punctului de focus in raport cu subiectul.

Legat de prioritatea de declansare/focus din cate am observat D90 este setat pe prioritate la declansare in modul AF-C, adica declanseaza cand apas complet shutterul.

Cat despre 3D Tracking acesta nu pare sa mearga bine tot timpul, sunt si momente cand punctul de focus trece automat pe o pozitie complet aiurea, de exemplu daca subiectul se afla in partea stanga in vizor punctul de focus se pozitioneaza aiurea in partea dreapta de multe ori.

Asta e, desi D90 este un aparat exceptional se pare ca nu sta prea bine la partea de fotografiere a subiectilor dinamici. Cu alte cuvinte este un aparat foarte bun pentru fotografii statice. Daca ar fi sa fac vreodata upgrade la un aparat superior unul din motivele pentru care as face acest lucru ar fi nevoia unui sistem de AF mai performant. Deocamdata ma multumesc insa cu ce am si dupa cum spuneam incerc sa compensez printr-o tehnica cat mai buna limitarile aparatului.
Avatar utilizator
LiviuP
 
Mesaje: 1171
Membru din: Lun Aug 30, 2010 9:10 pm

Re: Fotografiere subiecti in miscare

Mesajde mitica » Lun Apr 11, 2011 5:19 pm

LiviuP scrie:Cat despre 3D Tracking acesta nu pare sa mearga bine tot timpul, sunt si momente cand punctul de focus trece automat pe o pozitie complet aiurea, de exemplu daca subiectul se afla in partea stanga in vizor punctul de focus se pozitioneaza aiurea in partea dreapta de multe ori.


Vezi cum e setat WRAP-ul. La tine sigur e pe ON, iar aparatul activeaza senzorul simetric din partea opusa.
3D trackingul merge cu atit mai bine cu cit ai mai multe puncte de focus si cit mai multe in cruce: la 11 (D90) merge binisor, la 39 (D7000) merge bine, iar la 51 (D300+) merge foarte bine; la 3,5,7 (D40,D3000 ...) nu e implementat.
mitica
 
Mesaje: 108
Membru din: Joi Mar 17, 2011 2:35 pm

Re: Fotografiere subiecti in miscare

Mesajde kokozula » Lun Apr 11, 2011 5:57 pm

mitica scrie:Vezi cum e setat WRAP-ul. La tine sigur e pe ON, iar aparatul activeaza senzorul simetric din partea opusa.


Noh... c-am mai invatat o chestie...

Eu credeam ca Wrap acela e doar pentru a usura schimbarea punctului de focus... adica sa nu megri dintr-o parte in alta, ci sa treci dintr-un capat exact in celalalt ...

10x :roll:
_______
KoKozula was here ...
_______
Nikon D4, Nikon D800, Nikon 28mm f/1.8G, Nikon 50mm f/1.8G, Nikon 85mm f/1.8G, Sigma 12-24mm f/4.5-5.6, Sigma 70-200mm f/2.8, Nikon SB700, Nikon SB800, Nikon SB900, etc

RallyZoom.ro
kokozula
 
Mesaje: 130
Membru din: Joi Iun 10, 2010 7:53 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Fotografiere subiecti in miscare

Mesajde mitica » Lun Apr 11, 2011 6:32 pm

E explicat in manual; pe mine nu prea ma intereseaza chestiunea, asa ca am trecut-o pe OFF, iar 3D trackingul merge bine (cu cele 11 puncte de focus si subiecti potrivit de rapizi si fara pretentii de "photo-finish" :) )
mitica
 
Mesaje: 108
Membru din: Joi Mar 17, 2011 2:35 pm

Re: Fotografiere subiecti in miscare

Mesajde LiviuP » Lun Apr 11, 2011 8:44 pm

mitica scrie:E explicat in manual; pe mine nu prea ma intereseaza chestiunea, asa ca am trecut-o pe OFF, iar 3D trackingul merge bine (cu cele 11 puncte de focus si subiecti potrivit de rapizi si fara pretentii de "photo-finish" :) )


Multumesc pentru pont! La asta chiar nu m-am gandit. Intr-adevar aveam wrap-ul activat. O sa-l dezactivez si voi incerca 3D trackingul cu proxima ocazie.
Avatar utilizator
LiviuP
 
Mesaje: 1171
Membru din: Lun Aug 30, 2010 9:10 pm

Re: Fotografiere subiecti in miscare

Mesajde cristiansergiu » Lun Apr 11, 2011 9:55 pm

11 punce de focalizare


eu am doar 5 puncte de focalizare dar nu imi trebe mai multe chiar si pt subiecte in miscare.

timpul de expunere e dat de viteza subiectului , de distanta focala, si de indemanarea fotografului.

referitor ca subiectul tau is doua variante in care sa ai parti de imagine in miscare si a doua sa ai imagini aproximativ inghetate. Nu imi prea dau seama la care dintre ele te referi. Dar daca vorbesti la timpi de 1/800 probabil borbesti de cele inghetate total.
Avatar utilizator
cristiansergiu
 
Mesaje: 945
Membru din: Mie Aug 11, 2010 2:47 pm
Localitate: cluj-napoca

Re: Fotografiere subiecti in miscare

Mesajde Istrate ionut » Joi Mai 12, 2011 2:08 am

buna ziua!
eu sunt nou pe aici, as vrea sa stiu ce setari sa folosesc la un p100 pentru fotografierea unui subiect in miscare?
nikon d3100
Istrate ionut
 
Mesaje: 89
Membru din: Mie Ian 26, 2011 3:42 pm

Re: Fotografiere subiecti in miscare

Mesajde LiviuP » Joi Mai 12, 2011 3:22 pm

Istrate ionut scrie:buna ziua!
eu sunt nou pe aici, as vrea sa stiu ce setari sa folosesc la un p100 pentru fotografierea unui subiect in miscare?


Nu cunosc bine care sunt setarile lui P100. Banuiesc ca are modul S (shutter priority). Ar trebui setat pe acest mod, pui un ISO ceva mai mare (400-800 daca e lumina suficienta, mai mare daca lumina e putzina). Nu stiu exact cum alegi autofocusul, la mine ar fi AF-C (+ 3D Tracking -> dar nu stiu daca ai aceasta optiune la P100...).

+Fotografiere in rafala daca subiectul se misca rapid.
Avatar utilizator
LiviuP
 
Mesaje: 1171
Membru din: Lun Aug 30, 2010 9:10 pm

Următorul

Înapoi la Tehnici de fotografiere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori

cron