Acum este Joi Mar 28, 2024 11:52 am

Articole Nikonisti.ro

Intrebari legate de filtre

Despre compozitie, lumina, incadrare si alte probleme fundamentale ale fotografiei

Intrebari legate de filtre

Mesajde LiviuP » Joi Iun 09, 2011 9:23 am

Salutare tuturor,

As dori sa achizitionez un filtru de polarizare pentru obiectivul 16-85vr (67mm).

Ma intereseaza urmatorul filtru: link magazin online

Are cineva acest filtru? Din ce am citit este foarte bine vazut.

In afara de asta mai am cateva intrebari:
- de ce sunt mai bune filtrele de polarizare circulara decat cele de polarizare liniara? Asa am inteles ca ar fi...
- se poate monta un filtru protector/polarizare circulara de 67mm pe un obiectiv cu filet mai mic (de ex 62mm) cu ajutorul unui adaptor?
- daca da, este afectata in mod vizibil calitatea imaginii?
- din cate am inteles trebuie rotit de filtrul cu polarizare circulara pentru a varia gradul de reducere a luminii polarizate?
- se poate face stacking de mai multe filtre (sa zicem polarizare circulara si protector) pe obiectiv? (am in acest moment filtrul urmator: link magazin online)

Imi cer scuze daca unele intrebari sunt "prostesti", totusi experienta mea cu filtre se rezuma la filtrul protector pe care il am montat pe acelasi obiectiv.
Avatar utilizator
LiviuP
 
Mesaje: 1171
Membru din: Lun Aug 30, 2010 9:10 pm

Re: Intrebari legate de filtre

Mesajde tavi2x » Joi Iun 09, 2011 10:31 am

Eu am acest filtru si il follosesc pe16-85vr si 70-300vr. Nu am sa-i aduc nici un repros, dar nici nu l-am testat in condittii grele

http://www.foto-magazin.ro/tutorial_ope ... rizare.php

Se poate monta si pe obiective cu filet mai mic cu ajutorul aunui link magazin online. Nu are cu ce sa influenteze negativ imaginea.

De ce ai pune un filtru protector peste cel de polarizare? Mai ales peste hoya hd care este deja rezistent la lovituri, zgarieturi...
Trusa foto de vanzare: anunturile aici pe forum
Avatar utilizator
tavi2x
 
Mesaje: 426
Membru din: Lun Noi 09, 2009 4:40 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Intrebari legate de filtre

Mesajde geookane » Joi Iun 09, 2011 4:47 pm

postez aici ca sa nu mai deschid alt topic. as vrea sa aud cateva pareri despre filtrele cokin/ sistemul cokin in general de la cei care le-au folosit/ le folosesc. sunt intersat sa imi iau un sistem (probabil P). deocamdata ma intereseaza un filtru gradual neutru pentru peisaje, iar apoi mai vad, eventual un CPL.
va ascult...
Avatar utilizator
geookane
 
Mesaje: 203
Membru din: Mar Noi 30, 2010 9:16 pm

Re: Intrebari legate de filtre

Mesajde geookane » Joi Iun 09, 2011 6:55 pm

scuze,nu am vazut ca topicul e de azi :)
Avatar utilizator
geookane
 
Mesaje: 203
Membru din: Mar Noi 30, 2010 9:16 pm

Re: Intrebari legate de filtre

Mesajde A.Cascatau » Joi Iun 09, 2011 9:04 pm

De ce sunt mai bune filtrele de polarizare circulara decat cele de polarizare liniara? Asa am inteles ca ar fi...

Pentru ca filtrele cu polarizare liniara nu se impaca bine nici cu autofocusul nici cu sistemul de masurare TTL.

Se poate monta un filtru protector/polarizare circulara de 67mm pe un obiectiv cu filet mai mic (de ex 62mm) cu ajutorul unui adaptor?Daca da, este afectata in mod vizibil calitatea imaginii?

Se poate cu ajutorul inelelor de reductie. Calitatea va fi la fel ca si cand ai pune filtrul pe un obiectiv de 67 insa atentie la margini pentru ca poate aparea in cadru.

Din cate am inteles trebuie rotit de filtrul cu polarizare circulara pentru a varia gradul de reducere a luminii polarizate?

Exact, il rotesti pana obtii efectul dorit. La inceput e putin mai ciudat daca nu ai mai folosit filtre de polarizare, dar te obisnuiesti.

Se poate face stacking de mai multe filtre (sa zicem polarizare circulara si protector) pe obiectiv? (am in acest moment filtrul urmator: link magazin online ... -67mm.html)

Se poate face dar cu cat pui mai multe cu atat reduci calitatea imaginii, indiferent de cat de bune sunt filtrele. Polarizare+protector nu ai de ce sa folosesti, poate doar polarizare+filtru ND.

Sper sa nu fi vorbit prostii.
Nikon D90 + AF-S DX 18-70mm f/3.5-4.5G IF-ED + AF-S DX 55-200mm f/4-5.6G + AF 50mm f/1.8D
Facebook-BadOrGood-F64 Studio
Avatar utilizator
A.Cascatau
 
Mesaje: 349
Membru din: Sâm Ian 08, 2011 12:31 pm
Localitate: Constanţa

Re: Intrebari legate de filtre

Mesajde tavi2x » Joi Iun 09, 2011 9:32 pm

geookane scrie:postez aici ca sa nu mai deschid alt topic. as vrea sa aud cateva pareri despre filtrele cokin/ sistemul cokin in general de la cei care le-au folosit/ le folosesc. sunt intersat sa imi iau un sistem (probabil P). deocamdata ma intereseaza un filtru gradual neutru pentru peisaje,

Eu am astea:
  • link magazin online
  • link magazin online
  • link magazin online
Le-am folosit mult mai putin decat mi-as fi inchipuit. De ceva vreme doar stau intr-o cutie. Le-as putea da daca exista interes pentru ele :)

geookane scrie:iar apoi mai vad, eventual un CPL.
va ascult...

Cat despre CPL eu am link magazin online. Mi se pare mult mai practic decat CPL pe sistemul Cokin, care este intr-adevar mai versatil, dar si mai incomod de folosit
Trusa foto de vanzare: anunturile aici pe forum
Avatar utilizator
tavi2x
 
Mesaje: 426
Membru din: Lun Noi 09, 2009 4:40 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Intrebari legate de filtre

Mesajde LiviuP » Vin Iun 10, 2011 8:59 am

@A. Cascatau: multumesc pentru lamuriri.

Totusi intrebarea mea ar fi cum pot sa-mi dau seama ca am obtinut efectul dorit? Trial & error? Live View?

In afara de asta daca este rotit evident nu va fi bine "insurubat". Nu exista pericolul sa cada de pe filet?
Avatar utilizator
LiviuP
 
Mesaje: 1171
Membru din: Lun Aug 30, 2010 9:10 pm

Re: Intrebari legate de filtre

Mesajde A.Cascatau » Vin Iun 10, 2011 9:07 am

Efectul este vizibil uitandu-te prin vizor si rotind de filtru. Vei observa cum reflexiile de pe sticla dispar si cum contrastul dintre nori si cer se imbunatateste. Prin live view nu stiu daca/cum se poate observa. Trebuie totusi sa fii atent pentru ca, canitatea de lumina polarizata depinde foarte mult de pozitia sursei de lumina (de obicei soarele) si astfel in unele situatii s-ar putea ca filtrul sa functioneze destul de putin, adica efectul sa fie mai putin vizibil. Din ce stiu eu polarizarea atinge efectul maxim atunci cand unghiul cu sursa de lumina este de 90 de grade.

Ba da, filtrul va fi perfect insurubat. Sticla se roteste independent de partea care se prinde de obiectiv.

Daca intelegi engleza putin mai de specialitate arunca o privire aici si aici, sunt doua tutoriale foarte utile.
Nikon D90 + AF-S DX 18-70mm f/3.5-4.5G IF-ED + AF-S DX 55-200mm f/4-5.6G + AF 50mm f/1.8D
Facebook-BadOrGood-F64 Studio
Avatar utilizator
A.Cascatau
 
Mesaje: 349
Membru din: Sâm Ian 08, 2011 12:31 pm
Localitate: Constanţa

Re: Intrebari legate de filtre

Mesajde geookane » Vin Iun 10, 2011 2:12 pm

@ tavi
este mult mai practic Cpl-ul pe filet, doar ca deocamdata nu imi perimt unul/prioritatile sunt altele. iar cel pe cokin poate fi folosit mai usor in combinatie cu un gradual. ma rog, depinde de fiecare de cat timp aloca/poate aloca unei fotografii.
deocamdata mai stau, ca nu am nevoie de ele urgenta, poate pe la sfarsitul verii o sa imi iau.

apropo de CPL-uri. ceva pareri despre cele de la Hama? calitativ vorbind.
Avatar utilizator
geookane
 
Mesaje: 203
Membru din: Mar Noi 30, 2010 9:16 pm

Re: Intrebari legate de filtre

Mesajde Dan Pop » Sâm Iun 11, 2011 12:58 pm

LiviuP scrie:Ma intereseaza urmatorul filtru: link magazin online
Are cineva acest filtru? Din ce am citit este foarte bine vazut.

Il am, in versiunea pe 77mm. Isi merita reputatia, pacat ca pretul este atit de piparat.
LiviuP scrie:- de ce sunt mai bune filtrele de polarizare circulara decat cele de polarizare liniara? Asa am inteles ca ar fi...

Daca lucrezi pe full manual, poti folosi si filtre de polarizare liniara cu aceleasi rezultate, dar nu vei gasi usor asemenea filtre de foarte buna calitate.
LiviuP scrie:- se poate monta un filtru protector/polarizare circulara de 67mm pe un obiectiv cu filet mai mic (de ex 62mm) cu ajutorul unui adaptor?

Da, desigur. Gasesti la F64 asemenea adaqptoare in toate variantele practic posibile. Am folosit filtrul de 77 pe obiectiv de 67 fara niciun fel de probleme. Evident, nu vei mai putea folosi parasolarul obiectivului si va trebui sa folosesti un capac de obiectiv pe filetul filtrului pentru protectia acestuia atunci cind nu este in uz. Daca vrei parasolar, va trebui sa folosesti unul de cauciuc, pe filetul filtrului.
LiviuP scrie:- daca da, este afectata in mod vizibil calitatea imaginii?

Este afectata exact in aceeasi masura ca si in cazul in care folosesti acelasi filtru pe filetul nativ al obiectvului.
LiviuP scrie:
- din cate am inteles trebuie rotit de filtrul cu polarizare circulara pentru a varia gradul de reducere a luminii polarizate?

Cauta un tutorial pe tema asta ca sa intelegi despre ce e vorba. Era unul bunicel la F64.
LiviuP scrie:- se poate face stacking de mai multe filtre (sa zicem polarizare circulara si protector) pe obiectiv? (am in acest moment filtrul urmator: link magazin online)

Se poate, dar nu e recomandat. La focale foarte scurte poti avea vignetare de la ramele combinate ale celor doua filtre. Daca se intepenesc filetele celor doua filtre, va fi destul de greu sa le desfaci, pentru ca nu prea vei avea priza, ambele fiind cu rama ingusta. La filtre mai proaste se pune si problema cumularii efectelor negative ale celor doua filtre.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Următorul

Înapoi la Tehnici de fotografiere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

cron