Acum este Vin Mar 29, 2024 7:33 am

Articole Nikonisti.ro

Intrebari legate de filtre

Despre compozitie, lumina, incadrare si alte probleme fundamentale ale fotografiei

Re: Intrebari legate de filtre

Mesajde Adrian.i » Mar Dec 27, 2011 9:34 pm

Salutare,o nelamurire am si eu.
Se simte diferenta pe obiectiv la acest Hoya HD Pro Slim? Merita diferenta (considerabila) la pret fata de celelalte filtre de polarizare circulara pe 67 ? (care se invart in jurul a 200/250 ron)
Avatar utilizator
Adrian.i
 
Mesaje: 166
Membru din: Joi Mar 31, 2011 6:53 am
Localitate: Focsani/Iasi

Re: Intrebari legate de filtre

Mesajde cozmin campeanu » Sâm Ian 28, 2012 12:38 am

Adrian.i scrie:Salutare,o nelamurire am si eu.
Se simte diferenta pe obiectiv la acest Hoya HD Pro Slim? Merita diferenta (considerabila) la pret fata de celelalte filtre de polarizare circulara pe 67 ? (care se invart in jurul a 200/250 ron)


poate unii vor zice ca diferenta e considerabila, iar altii ca nu este nici o diferenta. oricum, nu cred sa gasesti pe cineva care sa aiba ambele filtre achizitionate (nu vad rostul) astfel incat sa te ajute cu un raspuns cu adevarat utiil.
sfatul meu e sa te duci la magazin cu aparatul si sa probezi ambele filtre. iti vei putea raspunde singur
Avatar utilizator
cozmin campeanu
 
Mesaje: 275
Membru din: Mar Noi 02, 2010 10:32 am
Localitate: Bucuresti

Re: Intrebari legate de filtre

Mesajde Adrian.i » Sâm Ian 28, 2012 12:42 am

Da,asa este.Am luat Hoya HD si sunt multumit,adevarul este ca nu am testat "concurenta" ..dar chiar isi face treaba,lumina sa fie buna.
Avatar utilizator
Adrian.i
 
Mesaje: 166
Membru din: Joi Mar 31, 2011 6:53 am
Localitate: Focsani/Iasi

Re: Intrebari legate de filtre

Mesajde Radu_Grozescu » Sâm Ian 28, 2012 12:49 am

Adrian.i scrie:Salutare,o nelamurire am si eu.
Se simte diferenta pe obiectiv la acest Hoya HD Pro Slim? Merita diferenta (considerabila) la pret fata de celelalte filtre de polarizare circulara pe 67 ? (care se invart in jurul a 200/250 ron)


Pe lângă alte avantaje (sticlă mai dură, montură slim foarte bine lucrată), filtrele de polarizare din seria HD oferă un avantaj de aprox. 1/2 de treaptă de expunere fată de celelalte.
Adică prin ele trece mai multă lumină.
Se observă si cu ochiul liber, sunt mai deschise.
Aceasta poate fi un avantaj în majoritatea cazurilor.

Eu am un link magazin online si un link magazin online. Primul stă în studio, celălalt în geantă. La calitatea imaginii nu observ diferenta.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Intrebari legate de filtre

Mesajde Alin D@li » Mie Sep 11, 2013 6:45 am

Am o nedumerire legata de fotografierea cu filtru de polarizare. Am obtinut anumite rezultate cu tenta albastruie in jurul apei si nu inteleg fenomenul sau ce am facut gresit.
Filtrul folosit este acesta: link magazin online
Nu am avut montat decat acest filtru pe obiectiv.

exemple:
Imagine

Imagine
Avatar utilizator
Alin D@li
 
Mesaje: 390
Membru din: Mar Dec 11, 2012 7:13 pm

Re: Intrebari legate de filtre

Mesajde qdata » Mie Sep 11, 2013 11:32 am

Alin D@li scrie:Am o nedumerire legata de fotografierea cu filtru de polarizare. Am obtinut anumite rezultate cu tenta albastruie in jurul apei si nu inteleg fenomenul sau ce am facut gresit.


Cred ca explicatia este urmatoarea: portiunea cu apa din pozele tale se afla numai in zona de umbra. Asadar, apa si malurile primesc doar lumina indirecta de la cer, de culoare albastra. Intr-o fotografie obisnuita (fara filtru) nu s-ar baga de seama, dar cu un filtru de polarizare culorile pot deveni mult mai saturate, asa cum se intampla si cu cerul care capata o nuanta albastru inchis.
Totusi, in ce scop ai folosit polarizarea?
Avatar utilizator
qdata
 
Mesaje: 183
Membru din: Mie Mar 21, 2012 4:42 pm

Re: Intrebari legate de filtre

Mesajde Alin D@li » Mie Sep 11, 2013 4:45 pm

Polarizarea am folosit-o pentru doua motive: sa pot prelungi timpul de expunere (x3) si sa dau cerului saturatie sporita.
Avatar utilizator
Alin D@li
 
Mesaje: 390
Membru din: Mar Dec 11, 2012 7:13 pm

Re: Intrebari legate de filtre

Mesajde qdata » Lun Sep 16, 2013 10:37 am

Alin D@li scrie:Polarizarea am folosit-o pentru doua motive: sa pot prelungi timpul de expunere (x3) si sa dau cerului saturatie sporita.


In cazul celor doua poze pe care le-ai postat, nu se justifica polarizarea. Un filtru ND pentru expunere prelungita era suficent. Polarizarea a accentuat in mod exagerat culoarea apei, mai ales ca se afla numai in zona de umbra.
Avatar utilizator
qdata
 
Mesaje: 183
Membru din: Mie Mar 21, 2012 4:42 pm

Re: Intrebari legate de filtre

Mesajde Semper » Lun Sep 16, 2013 4:13 pm

Explicatia este ca nu toate filtrele sunt neutre. In functie de producator, e posibil sa ca cele de polarizare sa aiba o tenta albastruie. Kenko/Hoya (versiunile "standard") cam au. Un cer saturat poti obtine usor din prelucrare, nu este necesar sa folosesti filtru pentru asta.
Avatar utilizator
Semper
 
Mesaje: 479
Membru din: Mar Sep 14, 2010 12:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Intrebari legate de filtre

Mesajde gabif » Vin Aug 29, 2014 4:32 pm

Redeschid acest topic ca sa nu mai deschid unul nou, intrebarea fiind legata tot de filtre, ce-i drept UV.
Am vazut ca multi zic ca nu-ti trebuie filtru uv, care (majoritatea?) sunt si de protectie, pt ca poti folosi parasolarul. Dar in momentul in care te duci la munte, nu e un must have?
Multumesc!
gabif
 
Mesaje: 2
Membru din: Dum Iun 24, 2012 10:12 am

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Tehnici de fotografiere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron