Acum este Mie Apr 24, 2024 7:45 pm

Articole Nikonisti.ro

Fotografiatul picturilor din biserica

Despre compozitie, lumina, incadrare si alte probleme fundamentale ale fotografiei

Re: Fotografiatul picturilor din biserica

Mesajde Radu_Grozescu » Mie Iun 24, 2009 3:27 pm

clony scrie:
Radu_Grozescu scrie:
In ce scop, adica ce s-ar castiga ?


Asta e o intrebare buna! Nu stiu daca castigul l-am avut in vedere, cred ca mai degraba am mers pe ideea asta din inertie, gandindu-ma ca la o icoana nu ma intereseaza DOF si ca atare pot deschide diafragma. Probabil e de la un "tic" de-al meu de a folosi cea mai luminoasa diafragma pe care mi-o permite situatia. Asa ca m-ati incuiat cu aceasta intrebare. Ca sa ies si eu ce ceva mai invatat din aceasta incurcatura, :) va rog sa imi explicati reversul medaliei: care e avantajul sa folosesc F/8 pentru o icoana si nu f/2.8 de exemplu?


Depinde de obiectiv. Pe langa claritatea in centrul imaginii intra in ecuatie si claritatea la margini, curbura de camp, contrastul, etc.

A fotografia o icoana inseamna reproducerea unui subiect plan (in majoritatea cazurilor). Este mai dificil decat pare :-)

Adica nu ai nevoie de profunzime, dar ai nevoie de claritate pana la colturi :-)

Asta nu o ai nici cu obiective Leica la 2.8....
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Fotografiatul picturilor din biserica

Mesajde Dinu Lazar » Mie Iun 24, 2009 8:08 pm

Poate inainte de a merge undeva, incercati sa faceti o poza perfecta a camerei Dvs. Apoi a inca a unei camere de la Dvs. Sa arate bine lumina, perspectiva, tot. Apoi reproduceti citeva obiecte din casa, poate si un tablou, daca aveti.
Asa veti sti daca sunteti pregatit sa mergeti si la biserica.
Fotografia de monumente in interior presupune avansate cunostinte de fotografie... o perioada mai lunga de pregatire este in folosul temei. Pe net sunt nenumarate sfaturi si tutoriale.
Orice fotografie de interior presupune cunostinte macar suficiente nu numai de fotografie, ci si de limbaj plastic, perspectiva, arta intelegerii iluminarii, d-astea. Dar daca o luati metodic cu rezolvari de subiecte prin casa pe la Dvs veti descoperi o multime de lucruri noi.
you pay what you get
Avatar utilizator
Dinu Lazar
 
Mesaje: 368
Membru din: Lun Feb 02, 2009 2:07 pm
Localitate: Bucuresti

Anterior

Înapoi la Tehnici de fotografiere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori

cron