Acum este Dum Apr 28, 2024 2:23 pm

Articole Nikonisti.ro

Cum lucrez cu nikon 16-85 VR?

Despre compozitie, lumina, incadrare si alte probleme fundamentale ale fotografiei

Re: Cum lucrez cu nikon 16-85 VR?

Mesajde bobo-ssi » Mar Ian 03, 2012 10:27 pm

Va multumesc pentru raspunsuri la fiecare, sunt foarte folositoare. Intre timp am avut si eu ceva timp sa experimentez cateva evenimente, si da, optim ca si profunzime si sharpness ar fi 5.6 (parerea si preferinta mea bineinteles), mai ales ca folosesc SB 700 in interior, si imi convine sa trag constant la 5.6 pe manual.
Cu sharpness 7 din aparat am putut obtine fotografii destul de multumitoare ca si claritate fara post procesare. Insa pentru peisaj, inca nu am gasit asa zisul sweet spot , eu cred insa ca intre f8 si f11 ar fi optim. La 16 mm se vad distorsiunile daca ai referinte verticale in imagine, incerc sa evit cat pot, pe la 24mm e ok. Oricum, va multumesc inca o data.

Numai bine,
bobo-ssi
 
Mesaje: 213
Membru din: Lun Aug 08, 2011 12:40 pm
Localitate: Timisoara

Re: Cum lucrez cu nikon 16-85 VR?

Mesajde bobo-ssi » Lun Ian 09, 2012 4:19 pm

ar mai fi o intrebare:
afara la lumina naturala ce prefereati? A, S, P sau M? sa zicem 2 scenarii
1. lumina schimbatoare, ba soare, ba nori + copaci si umbre
2. lumina cat de cat constanta

Eu as aborda urmatoarele: la 16-85 imi place diaf. 5.6, pentru profunzime si sharpness;
asadar la 1). as opta intre A si P
A cu 5.6 constant, si urmarind sa nu am timpi mai mici de 1/80, 1/60, ar fi o optiune, sau mai probabil daca vremea e schimatoare rau in P (dar acolo ma poate duce si la diafragme de 3.5 - ceea ce eu as fi preferat sa evit) + bineinteles flash.
la2). as merge pe A la 5.6 pentru ca nu am probleme timpi lungi (lumina suficienta) sau M daca lumina pare destul de stabila + flash

Orice parere/comentariu/completare e binevenita.
bobo-ssi
 
Mesaje: 213
Membru din: Lun Aug 08, 2011 12:40 pm
Localitate: Timisoara

Anterior

Înapoi la Tehnici de fotografiere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 22 vizitatori

cron