Acum este Joi Apr 25, 2024 10:52 am

Articole Nikonisti.ro

Ma ajuta cineva?

Despre compozitie, lumina, incadrare si alte probleme fundamentale ale fotografiei

Ma ajuta cineva?

Mesajde croccifixio » Joi Oct 13, 2011 1:39 pm

Sunt incepator si doresc achizitionarea unui nikon d90, multi proprietari de d90 spun ca aparatelor lor au 3k cadre 5k cadre. Intrebarea mea este se poate umbla la softul camerei pt a nu arata adevaratul nr. de cadre? Exact ca la masini cu km? Multumesc
www.jugravuflorin.ro - pay me a visit
Avatar utilizator
croccifixio
 
Mesaje: 319
Membru din: Lun Oct 10, 2011 10:32 am

Re: Ma ajuta cineva?

Mesajde mirelutza_albinutza » Joi Oct 13, 2011 1:50 pm

croccifixio scrie:Sunt incepator si doresc achizitionarea unui nikon d90, multi proprietari de d90 spun ca aparatelor lor au 3k cadre 5k cadre. Intrebarea mea este se poate umbla la softul camerei pt a nu arata adevaratul nr. de cadre? Exact ca la masini cu km? Multumesc


Din cate stiu eu, nu se poate. Un programel gen Opanda Exif iti arata exact cate declansari a avut aparatul, analizand ultima poza. Dar nu am inteles niciodata aceasta obsesie cu nr de cadre, sincer....nu are nici o relevanta, zic eu. De ce ar avea?
Poti sa inveti o pisica sa faca tot ce vrea ea.
Avatar utilizator
mirelutza_albinutza
 
Mesaje: 188
Membru din: Mie Mar 23, 2011 6:16 pm
Localitate: Bucuresti

Ma ajuta cineva?

Mesajde croccifixio » Joi Oct 13, 2011 1:54 pm

Dupa cum am spus sunt incepator dar din ce am auzit si eu camerele sunt garantate la peste 100k cadre si apoi tot din ce am auzit se schimba ceva la ele dc nu mai functioneaza in "parametri" normali, si multi isi pun pretul pe aparat in functie de cadrele trase
www.jugravuflorin.ro - pay me a visit
Avatar utilizator
croccifixio
 
Mesaje: 319
Membru din: Lun Oct 10, 2011 10:32 am

Re: Ma ajuta cineva?

Mesajde c6t9 » Joi Oct 13, 2011 2:16 pm

NU este nimic garantat. Drept dovadă am eu cunoscuți care și la ~10k de cadre au schimbat shutter-ul. Sunt de asemenea destule date statistice pe net care atestă că la unele aparate (indiferent de model) sunt șanse să cadă la diverse valori.

Deci, nu este nici o garanție. Dă bine asta cu numărul de cadre, dar nu spune mare lucru. Este și o chestie de noroc. Pentru mine ar conta mai mult cum a fost întreținut aparatul în general, eventual cumpărat de la cineva cunoscut.
c6t9
 
Mesaje: 1243
Membru din: Dum Iul 04, 2010 11:07 am

Re: Ma ajuta cineva?

Mesajde zahr29 » Joi Oct 13, 2011 4:22 pm

Mi-am pus si eu problema asta. Din moment ce incrementarea numarului de cadre e facuta din softul aparatului, sigur ca cineva care ar avea acces full la acel soft ar putea sa-l modifice si sa rescrie numarul de cadre. Adica ma astept ca Nikon sa poata face asta daca vrea. Intrebarea e daca firmware-ul a fost crack-uit deja sau nu, astfel incat sa aiba si publicul larg acces la setarile astea; din cate am citit pe forumuri se pare ca nu, ceea ce e bine.

Este adevarat ca numarul de cadre nu garanteaza nimic, depinde si de norocul pe care il ai cu exemplarul respectiv, insa statistic vorbind sunt sanse mai mari sa te tina mult un body cu 5.000 de cadre fata de unul cu 50.000.
zahr29
 
Mesaje: 809
Membru din: Vin Sep 02, 2011 12:37 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Ma ajuta cineva?

Mesajde mirelutza_albinutza » Joi Oct 13, 2011 10:27 pm

croccifixio scrie:Dupa cum am spus sunt incepator dar din ce am auzit si eu camerele sunt garantate la peste 100k cadre si apoi tot din ce am auzit se schimba ceva la ele dc nu mai functioneaza in "parametri" normali, si multi isi pun pretul pe aparat in functie de cadrele trase

Aha, pai sa nu confundam "garantat" cu "testat". Eu am un D80 cu aprox 75k cadre si nu are niiiiiici o treaba :lol: . Cand l-am luat eu, acum 3 ani, nici nu am intrebat cate cadre avea (avea vreo 60k, cred). Daca aparatul arata bine si faci cateva teste si totul e ok, cred ca nu ai de ce sa iti faci probleme. Cel putin, eu dupa asta m-am ghidat cand mi-am luat D80-ul.
Insa, cum a spus si c6t9, este si chestie de noroc si lucru foarte important, recunosc, l-am luat de la un prieten apropiat. A fost dragoste la prima declansare cu D80 la mine, dar asta e alta poveste :roll: . Bafta!
Poti sa inveti o pisica sa faca tot ce vrea ea.
Avatar utilizator
mirelutza_albinutza
 
Mesaje: 188
Membru din: Mie Mar 23, 2011 6:16 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Ma ajuta cineva?

Mesajde croccifixio » Joi Oct 13, 2011 10:45 pm

Ca tot vb de aparate mi-am gasit la un baiat urmatorul kit sa imi ziceti daca renteaza la pretul de 22mil :
-body Nikon D90, 12k cadre

-obiectiv Nikon DX 18-135mm AF-S ED (pozele ies f. sharp şi la zoom maxim:~ 7x)

-parasolar Nikon HB-32

-filtru Kenko UV

-toc (geantă transport)

-card 4gb

astept pareri,multumesc pt raspunsurile de pana acum si sper sa invat si eu una,doua de la voi :)
www.jugravuflorin.ro - pay me a visit
Avatar utilizator
croccifixio
 
Mesaje: 319
Membru din: Lun Oct 10, 2011 10:32 am

Re: Ma ajuta cineva?

Mesajde mirelutza_albinutza » Joi Oct 13, 2011 11:21 pm

croccifixio scrie:Ca tot vb de aparate mi-am gasit la un baiat urmatorul kit sa imi ziceti daca renteaza la pretul de 22mil :
-body Nikon D90, 12k cadre

-obiectiv Nikon DX 18-135mm AF-S ED (pozele ies f. sharp şi la zoom maxim:~ 7x)

-parasolar Nikon HB-32

-filtru Kenko UV

-toc (geantă transport)

-card 4gb

astept pareri,multumesc pt raspunsurile de pana acum si sper sa invat si eu una,doua de la voi :)


Care a fost prima ta impresie? L-ai vazut / testat? Daca as avea banii si prima impresie ar fi buna, eu mi l-as lua :lol: . Desigur, este strict parerea unei fete :D .
Poti sa inveti o pisica sa faca tot ce vrea ea.
Avatar utilizator
mirelutza_albinutza
 
Mesaje: 188
Membru din: Mie Mar 23, 2011 6:16 pm
Localitate: Bucuresti

Ma ajuta cineva?

Mesajde croccifixio » Vin Oct 14, 2011 2:25 am

Nu l-am luat inca urmeaza dar vroiam sa stiu dc merita pretul, poate parerea unei fete conteaza cateodata ;) glumeam
www.jugravuflorin.ro - pay me a visit
Avatar utilizator
croccifixio
 
Mesaje: 319
Membru din: Lun Oct 10, 2011 10:32 am

Re: Ma ajuta cineva?

Mesajde mirelutza_albinutza » Vin Oct 14, 2011 9:13 am

croccifixio scrie:Nu l-am luat inca urmeaza dar vroiam sa stiu dc merita pretul, poate parerea unei fete conteaza cateodata ;) glumeam

Pai cauta si tu preturile pt tot - nou, insumeaza si cand te ia ameteala, inseamna ca merita :) . Eu, repet, le-as lua, daca as avea banii. Bafta si sa ne tii la curent cu evolutia evenimentelor.
Poti sa inveti o pisica sa faca tot ce vrea ea.
Avatar utilizator
mirelutza_albinutza
 
Mesaje: 188
Membru din: Mie Mar 23, 2011 6:16 pm
Localitate: Bucuresti

Următorul

Înapoi la Tehnici de fotografiere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 18 vizitatori